בעזרת בלאק קיוב, בני שטיינמץ נאבק על 2 מיליארד דולר. אבל זה לא ממש מצליח

חברת BSGR של שטיינמץ הפסידה בבוררות לחברת כרייה ברזילאית וחויבה לשלם לה 2 מיליארד דולר ■ תלונה של BSGR הובילה לפתיחת חקירה נגד החברה הברזילאית, אך היא הודיעה שהתיק נגדה נסגר ■ BSGR: הודעה שקרית ומטעה

ישראל פישר
ישראל פישר
בני שטיינמץ
בני שטיינמץ צילום: עופר וקנין
ישראל פישר
ישראל פישר

חברת הכרייה הברזילאית ואלה הודיעה אתמול (שני) כי נסגרה החקירה נגד בכירים בחברה, בעקבות תלונה שהגיש המיליארדר הישראלי בני שטיינמץ בנושא מכרה עפרות הברזל בגינאה. ואולם בסביבתו של שטיינמץ טוענים כי ההודעה "מטעה במכוון".

בהודעה של ואלה נטען כי משרד התובע הכללי הפדרלי הגדיר את התלונה של שטיינמץ "לא מפורטת באופן מטריד". עוד נכתב כי התובע הגיע למסקנה שהמסמכים שהוצגו לו "לא כוללים אלמנטים שאפילו בתיאוריה מצביעים על ביצוע פשעים של שחיתות אקטיבית או עסקות בינלאומיות לא חוקיות". עוד נכתב כי משרד התובע קבע שהטענות שלפיהן בכירים בוואלה שיתפו פעולה עם ג'ורג' סורוס "מתעתעות".

"ואלה מאמינה שהחלטת משרד התובע הפדרלי מאששות את יושרת פעולותיה בשוק, והיא עדיין בטוחה שהרשויות בברזיל יכירו בכך שהמטרה של שטיינמץ היא להסיט את המיקוד מהמחויבות שלו לפצות את ואלה ב-2 מיליארד דולר בהתאם להחלטת בוררות ובית המשפט שנפסקו נגדו בבריטניה ובארה"ב". בין היתר, הודיעה ואלה כי נסגרה החקירה נגד אדוארדו ברתולומיאו, מנכ"ל החברה ובכירים נוספים.

בסוף מארס פורסם כי נפתחה חקירה נגד החברה לאחר ששטיינמץ טען כי היא הסתירה מהמשקיעים באופן לא חוקי מידע בנוגע למסוכנות של הפרויקט סימנדו שבגינאה. ואלה שיתפה פעולה בפרויקט עם BSGR – בני שטיינמץ גרופ ריסורסז – החברה שעומדת בלב פרשיית השחיתות וששטיינמץ טען כי הוא רק יועץ לה.

בית המשפט הבינלאומי לבוררות בלונדון (LCIA) פסק ב-2019 כי BSGR שילמה שוחד כדי להבטיח זכויות פיתוח למכרות באזור סימנדו בגינאה, והורה לה לשלם פיצוי בסך 2 מיליארד דולר לוואלה.

ב-2010 ואלה רכשה 51% מזכויות הכרייה במכרה באזור סימנדו שבגינאה. ואולם ב-2014 רישיון הכרייה אבד לאחר שממשלת גינאה קבעה כי הזיכיון הושג בדרך לא חוקית, וטענה כי BSGR שילמה שוחד לפקידי ממשל בגינאה. ואלה שילמה 2.5 מיליארד דולר עבור החלק של BSGR. ממשלת גינאה קבעה כי ואלה לא פעלה באופן לא חוקי.

בית המשפט לבוררות קיבל כמעט לחלוטין את טענת ואלה, שלפיה BSGR פעלה בדרך של "הונאה והפרת אמונים כשהכניסה את ואלה למיזם משותף לפיתוח זיכיון כרייה לעפרות ברזל בסימנדו". LCIA גם קבע אז כי BSGR שיחדה את ממדי טורה, אשתו של נשיא גינאה בזמן הענקת הזיכיון, לנזנה קונטה.

BSGR הגישה אז ערעור לבית המשפט הגבוה של אנגליה בטענה שההחלטה שהתקבלה היתה מוטה לטובת ואלה וכי אנשי בית הדין לבוררות היו מוטים. אך השופט דחה את הערעור.

מכרה סימנדו, גינאהצילום: ריו טינטו

להשלים את העסקה "כשאנחנו עוצמים את העיניים"

שטיינמץ ו-BSGR מכחישים את האישומים. בחודש שעבר איש העסקים העניק שורה של ראיונות בתקשורת, ואמר כי יש ראיה חדשה שלטענתו תעזור לו להפוך את הפסיקה. ראיה זו הושגה בפעולה חשאית של בלאק קיוב, חברת המודיעין העסקי הישראלית. ואלה אמרה כי אם הדרישה של שטיינמץ לקבל מידע נוסף תאושר, "זאת תהיה לגיטימציה בפועל של התנהלות לא חוקית ולא מוסרית של סוכני בלאק קיוב".

במאי שנה שעברה פורסם כי הראיות שהושגו על ידי בלאק קיוב כוללות הקלטות של בכירים בוואלה, שאמרו כי הם מודעים לבעייתיות של הנושא, וכי הם ניסו להעביר את האשמה לשטיינמץ כדי שלא יהיו חשופים בעצמם להליכים פליליים.

לפי הראיות שהוגשו לבית המשפט בניו יורק בשנה שעברה, סוכנים חשאיים של בלאק קיוב שוחחו עם חוזה קרלוס מרטינס, בכיר לשעבר בוואלה שניהל את חטיבת עפרות הברזל בחברה, על העסקה בין ואלה ל-BSGR. לטענתם, הוא אמר כי הציע להמשיך בעסקה, אף שחשד בכשרותה: "הצעתי לעשות את זה כשאני סותם את אפי מכיוון שהרגשתי שמשהו אינו כשורה". מרטינס אף השווה בין העסקה לקיום יחסי מין עם חולת איידס: "אתה מביא אותה לחדר המלון שלך, היא ערומה, מהממת, ואז היא אומרת: 'בעיה קטנה, אולי יש לי איידס, בסדר?' זו בעיה".

חרף חשדותיו, מרטינס אמר שהמליץ לדירקטוריון ואלה להשלים את העסקה "כשאנחנו עוצמים את העיניים". לפי התמלולים שהושגו על ידי בלאק קיוב, חבר דירקטוריון אמר למרטינס בנוגע לחשדות: "אל תגיד לי. אני לא רוצה לדעת בכלל".

בנוסף, פרשיית השחיתות בגינאה הובילה להרשעתו של שטיינמץ באשמת שוחד בשווייץ. בינואר האחרון נגזרו על שטיינמץ בז'נווה חמש שנות מאסר והוטל עליו קנס של 8.5 מיליון דולר. המשפט בשווייץ קשור להאשמות שזכויות הכרייה בגינאה הושגו בקשרים מושחתים ולא קשור ישירות למערכת היחסים מול ואלה.

BSGR טענה בתגובה כי "ההודעה המטעה לעיתונות שפורסמה על ידי ואלה מבוססת על עובדות מוטות שפורשו באופן מעוות". עוד נטען כי חקירת המשטרה בריו דה ז'ניירו בנוגע לטענות שהעלה שטיינמץ עדיין פעילה וכי ברתולומיאו ובכירים נוספים, ובהם מרטינס, "צפויים להיחקר על ידי משטרת ברזיל בגין מעשים פליליים וכתב אישום עשוי להיות מוגש נגדם".

עוד טענו ב-BSGR כי ההודעה של ואלה מתייחסת להחלטה ראשונית של משרד התובע הכללי הפדרלי וכי לא התקבלה החלטה סופית בנושא. BSGR טענה גם כי ואלה אינה פועלת בשקיפות כפי שנדרש מחברה ציבורית.

לדברי BSGR, "בכך שהיא ממשיכה לעצום את העיניים ולהטעות משקיעים, ואלה מנהיגה מדיניות תאגידית רקובה מהשורש. המנכ"ל הנוכחי היה מודע לחלוטין לנושאים האתיים ולרשלנות התאגידית בוואלה במשך יותר מעשור. חוסר המנהיגות פוגע שוב בבעלי המניות ומדגיש שוב את הנושאים הרעילים בממשל התאגידי שהובילו לטרגדיות כמו סכרים שנפרצו שהרגו מאות אנשים בשנים האחרונות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"