3.5 מיליארד שקל בסכנה: "התזרימים מתמר לא יספיקו לפירעון תמר בונד ב-2023 ו-2025"

סכנה לחוב הפרויקטאלי של תמר: במודי'ס חוששים מתרחיש שבו האחזקות של דלק במאגר תמר (22%) יימכרו על ידי נאמן במחיר זול מיידי – שלא יספיק לפרוע את יתרת החוב למחזיקי אג"ח תמר בונד ■ במידרוג מזהירים שהתחרות הגוברת במשק הגז תקשה על דלק קידוחים למכור את חלקה

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת גז של מאגר תמר
אסדת גז של מאגר תמרצילום: תומר אפלבאום
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת דירוג האשראי העולמית מודי'ס מזהירה מתרחיש שבו דלק קידוחים תתקשה למצוא קונה לחלקה (22%) במאגר תמר – והמכירה תבוצע על ידי נאמן מטעם רשות התחרות. במודי'ס חוששים שהנאמן עלול למכור את הזכויות של דלק במאגר במחיר נמוך מידי, מתחת לשווי האמיתי שלהן, באופן שעלול לסכן את יכולת החזר החוב למחזיקי תמר בונד.

תמר בונד הן סדרות אג"ח פרטיות שהנפיקה דלק קידוחים, כחלק מרה־פייננס (מימון מחדש) שבוצע לפרויקט תמר. במועד הנפקתן, מאי 2014, תמר בונד כללו חמש סדרות בסכום של כ-2 מיליארד דולר. מאז כבר פרעה דלק קידוחים שתי סדרות, והיא נדרשת לפרוע שלוש נוספות, בסכום של 320 מיליון דולר כל אחת; הראשונה תיפרע השנה, והשתיים הנוספות ב-2023 ו-2025.

במסגרת מתווה הגז נדרשת דלק קידוחים למכור את אחזקותיה במאגר תמר עד דצמבר 2021. על רקע משבר הקורונה, עומד החשש כי דלק תתקשה למצוא קונה לאחזקות בתמר – ואז הזכויות במאגר יעברו לנאמן, ביחד עם שתי סדרות האג"ח תמר בונד שיישארו במחזור, בסך של 640 מיליון דולר, שכנגדן משועבדות הזכויות במאגר תמר.

למחזיקי תמר בונד עומדת הזכות לדרוש פירעון מיידי של החוב בעת מכירת הזכויות במאגר תמר על ידי הנאמן. במודי'ס חוששים שהמכירה תתבצע במחיר שלא יספיק לפרוע את יתרת החוב למחזיקי האג"ח. לפי חברת הדירוג, "יכולתם של מחזיקי האג"ח להיפרע תלויה בערך שיתקבל עבור הנכס (הזכויות בתמר, ע"א), שישקף את תנאי השוק בנקודת המכירה", כתבו כלכלני מודי'ס.

מחזיקי תמר בונד – שהם בעיקר משקיעים מוסדיים – עלולים להיתקל בקשיים מהותיים גם אם לא יחליטו לדרוש פירעון מידיי של החוב בעת המכירה על ידי הנאמן. בחברת הדירוג מידרוג העריכו בשבוע שעבר שתזרימי המזומנים ממאגר תמר בשנים הבאות לא יספיקו לפירעון תמר בונד ללא מחזור חוב.

במידרוג העריכו – מה שכלל אינו בטוח – שלרשות דלק קידוחים יהיו מקורות מספיקים לפרוע את תמר בונד ב-2020. ואולם, ביחס לשני הפירעונות הבאים – ב-2023 וב-2025 - עומד סימן שאלה גדול, על רקע התחרות הגוברת במשק הגז. להערכת מידרוג, הצורך במיחזור תמר בונד ב-2023 הינו "בסבירות בינונית-גבוהה", בעוד הצורך במיחזור ב-2025 הינו "בסבירות גבוהה מאוד".

מודי'ס

מאגר תמר מתמודד בימים אלה עם התגברות התחרות במשק הגז בישראל בעקבות תחילת ההפקה בלווייתן וההפעלה הצפויה של כריש במחצית הראשונה של 2021. תמר כבר איבד לקוחות לטובות שני המאגרים. במקביל, מאגר תמר מושפע לשלילה ממשבר הקורונה, שהפיל את מחירי האנרגיה והגז. למאגר גם חוזה יצוא עם חברת דולפינוס במצרים.

בסוף השבוע הפחיתה מודי'ס את אופק הדירוג של תמר בונד ל"שלילי". המשמעות היא שהדירוג הנוכחי של תמר בונד, Baa3 בסולם הבינלאומי, עלול לרדת בקרוב. במודי'ס נימקו את השינוי בחוסר הוודאות ביחס להיצע וביקוש הגז במשק, הגברת התחרות עם לווייתן וכריש וחשש לעודף גז במצרים. "תחזית הדירוג משקפת את זעזוע חמור בביקושים וירידה באיכות האשראי של תמר – שמוגן רק בחלקו על ידי מנגנוני רכש מינימליים (TOP) ומחירי רצפה בחוזים", נכתב.

במודי'ס לא גילו אופטימיות ביחס ליצוא מתמר למצרים. בחברת הדירוג צופים שהביקושים לגז במצרים יפחתו בשל משבר הקורונה, ושיצטברו במדינה עודפי גז מאחר שמצרים עצרה את יצוא הגז המוזל (LNG). לפי מודי'ס, הדבר עלול לצמצם את הצורך ביבוא גז מישראל.

במודי'ס הזכירו בעיה נוספות ביחס ליצוא: ניגוד אינטרסים פוטנציאלי בין תמר לבין לווייתן בשל מבנה הבעלות על צינור EMG שדרכו זורם הגז. הצינור נמצא בשליטת דלק קידוחים ונובל אנרג'י, שפעילותן מוטה לטובת לווייתן (בשל האחזקה הגדולה שלהן במאגר). החשש של מודי'ס הוא שדלק ונובל יעדיפו לקדם את היצוא מלווייתן על חשבון תמר – למרות שלשני המאגרים יש חוזים מחייבים.

בשבוע שעבר גם מידרוג הפחיתה את אופק דירוג תמר בונד מ"יציב" ל"שלילי", בדירוג Aa2 בסולם הישראלי. במידרוג נימקו את שינוי אופק הדירוג בפגיעה במעמדו המונופוליסטי של מאגר תמר, לאחר הפעלתו המסחרית של לווייתן והפעלתו הצפויה של כריש. במידרוג הדגישו שהירידה במחירי האנרגיה והגז בפרט, יחד עם התנודתיות בשווקים, עלולים להשפיע לשלילה על גמישותה הפיננסית של דלק קידוחים ועל יכולתה לממש את האחזקות בתמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות