עד הפיצוץ הבא: המדינה אינה ערוכה לאסון בהפקת הגז בים

ממשלת ישראל מסרבת ללמוד מהניסיון המצטבר בעולם מאסונות, בעיקר אסון דליפת הנפט במפרץ מקסיקו ב-2010 - ואינה נוקטת צעדים מספקים למניעת אסון

מאיה יעקבס
מאיה יעקבס
האסון במפרץ מקסיקו ב–2010. הפיקוח בישראל על קידוחי הגז הוא קלוש
האסון במפרץ מקסיקו ב–2010. הפיקוח בישראל על קידוחי הגז הוא קלוש צילום: Reuters
מאיה יעקבס
מאיה יעקבס

כמה שבועות בלבד אחרי תחילת פעילות אסדת לווייתן, התעוררו תושבי יישובי חוף הכרמל משנתם לקול רעש אדיר, שבא מכיוון הים. חברת נובל אנרג'י אמנם מיהרה למסור שמדובר באירוע תפעולי בלבד וכי כדור האש הענק שנראה מהחוף נבע משריפת הגז, אך ספק אם מישהו מוכן לקנות הודעה מרגיעה זו. חמור מכך, ללב מתגנב החשש שאנו עומדים בפני עוד הרבה הסברים והודעות מסוג זה, שבסופם אסון לים ולכלכלה.

ואכן, מאז אסון מפרץ מקסיקו, ב-20 באפריל 2010, שנחשב לאסון דליפת הנפט הגדול בהיסטוריה, התרחשו ברחבי העולם 64 אסונות נפט שמקורם בתקלות במכליות, בקידוחים ובמתקנים ימיים להפקת גז ונפט. כשישה אירועים בממוצע בשנה, באוקיינוס ההודי, בסין, בים השחור, בצרפת, בארה"ב, בסקוטלנד וגם בים התיכון, שגרמו לנזקים אדירים לסביבה, לכלכלה ולכלל הציבור.

על אף שברור כי מדובר בתעשייה מסוכנת ומזהמת ולמרות מספרם הגדול של האסונות, ממשלת ישראל מסרבת ללמוד מהניסיון המצטבר בעולם ואינה נוקטת צעדים מספקים למניעת אסון. בישראל מתכננים השנה להתחיל גם קידוחי נפט שהם עמוקים ומסובכים יותר ופגיעתם הפוטנציאלית בים בחופים דרמטית. חשוב להדגיש, קידוחי הגז והנפט מסכנים את כל חופי ישראל ואת החופים של המדינות השכנות לנו. כל התושבים שמתגוררים בסמוך לחופי הים התיכון יהיו חשופים לפגיעה מקידוחי הגז ונפט. בנוסף לנזק הסביבתי, אסון קידוח יפגע במפעלי ההתפלה, בסחר הימי, בתיירות, בנתיבי השיט, בדיג, בתשתיות ובמדינות שכנות.

הממשלה מסרבת לאמץ את הדירקטיבה האירופית להפקת גז ונפט בים, שנכתבה בהתבסס על המסקנות מאסון מפרץ מקסיקו. הלקח הראשון בעקבות האסון היה כי חובה להפריד בין מי שתפקידו לקדם את התעשייה בים לבין מי ששומר על הים, בגלל ניגוד העניינים הברור. ואולם בישראל מלוא הניהול הופקד על הממונה על הנפט במשרד האנרגיה. התוצאה היא פיקוח קלוש, אם בכלל. עד היום לא מומשה התוכנית הלאומית למוכנות ותגובה (תלמ"ת), שעליה הוחלט ב-2008. כתוצאה מכך, הים שלנו מופקר.

להוסיף חטא על הפשע, גם הביטוח לא מספק. תאגיד BP, האחראי לאסון מפרץ מקסיקו, שילם לניזוקים פיצויים של כ–70 מיליארד דולר. על פי הודעת נובל אנרג'י, אין לה ביטוח למקרה של אירוע גדול. כתוצאה מכך, במקרה אסון החברות יתחמקו מאחריותן, ומי שייאלץ לפצות על הנזקים יהיה משלם המסים. מכאן, שהפתרון היחיד הוא אישור חוק נזיקין לים, המטיל אחריות מחמירה על חברות הגז.

דליפת הנפט במפרץ מקסיקו. להפנות משאבים לאנרגיות מתחדשותצילום: AP

זה המקום לציין, כי המאבק נגד מתקני טיפול בגז הביא לכמה הישגים. נפסלה אפשרות לאגירת קונדנסט בים והוקמה ועדת מעקב שבה נציגים של ארגוני הסביבה והתושבים. בעקבות לחץ שהפעילו יישובי חוף הכרמל, שומרי הבית ועמותת צלול, שופרו מערכות הטיפול בפליטות והניטור מקיף ושקוף יותר.

בצל משבר האקלים, הגיעה העת להפסיק את חיפושי הגז ונפט ולהפנות את כל המאמצים לפיתוח אנרגיות מתחדשות - שמש, רוח וגלים, להתייעלות אנרגטית וניהול ביקושים, כפי שעושות מדינות רבות. גז ונפט הם דלקים מחצביים מזהמים הפולטים לאוויר גזי חממה המאיצים את משבר האקלים, גורמים להחמצת הים, לירידה בריכוז החמצן, לפגיעה במערכות האקולוגיות ולפגיעה בכלכלה בהיקף של טריליוני דולרים.

על הגז יש לשמור כעל אנרגיה משלימה ולשעות חירום, אך בינתיים מוטל על המדינה לפקח על הקידוחים ומתקני ההפקה באחריות ובקפדנות, כדי שהאירוע שהיה באחרונה לא יהיה הסנונית הראשונה לאסונות שבדרך.

הכותבת היא מנכ"לית עמותת צלול

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה