רשות החשמל תאפשר לעידן עופר להתמודד במכרז תחנת הכוח רמת חובב

רשות החשמל פירסמה את הגבלת היצרן בתחום ייצור החשמל: יצרן אחד יוכל להחזיק עד חמישית מכלל הייצור הקיים והצפוי עד שנת 2023 מגז טבעי ■ מנגד, רשות התחרות ממליצה על רף נמוך יותר, בשל חשש שיצרן אחד יפעיל לחץ להעלאת מחירים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן עופר
עידן עופרצילום: אליהו הרשקוביץ
אורה קורן
אורה קורן

רשות החשמל פירסמה היום (ג') את אמות המידה שלה לתחרות בתחום ייצור החשמל: בתחום ייצור חשמל מגז טבעי יוכל יצרן אחד להחזיק עד 20% מכלל ייצור החשמל במשק, כולל זה הצפוי עד 2023. הרשות פירסמה את התקנות לעיון הציבור, ולאחר מכן תעביר את המלצותיה לאישור שר האנרגיה.

התקנות נוגעות להיקף ייצור גז טבעי על ידי יצרנים פרטיים וחברת החשמל. לפי רשות החשמל, יוכל יצרן פרטי אחד להחזיק בתחנות כוח שיפיקו 2,800 מגה-ואט מגז טבעי. הגבלה זו מתייחסת לתחנות הכוח של חברת החשמל שיופרטו, ולתחנות חדשות שיוקמו.

בכך, משחררת רשות החשמל חבל הצלה לחברת OPC שבבעלות עידן עופר. הרף שנקבע יאפשר ל-OPC להשתתף במכרז תחנת הכוח של חברת חשמל ברמת חובב, שנמצאת בתהליך הפרטה.

אמת מידה זו שונה מההמלצה של רשות התחרות. לפי המלצתה, יש להגביל יצרן בודד לרף של 20% מייצור החשמל על ידי יצרנים פרטיים בלבד. עמדת רשות התחרות לא מאפשרת ל-OPC שבבעלות עידן עופר להתמודד במכרז להפרטת תחנת הכוח רמת חובב, כיוון שאיתה תעלה מעט מעל הרף של 2,000 מגה-ואט.

תחנת כוח רמת חובבצילום: אליהו הרשקוביץ

ברשות התחרות הביעו בעבר חשש שחריגה מההגבלה שקבעו תאפשר ליצרן אחד להפעיל לחץ להעלאת מחירים, תוך כדי הפסקת ייצור בחלק מאתריו, כדי לקבל באתר אחר מחיר גבוה יותר. ההחלטה בעניין היא של רשות החשמל, רשות התחרות נמצאת בעמדה של ממליצה בלבד.

ברשות החשמל העריכו כי ביכולתם להתמודד על מחיר תחרותי גם בהגבלה שקבעו. בדברי ההסבר, ציינה רשות החשמל, כי לאור חסמי הכניסה הגבוהים לשוק החשמל, סף נמוך מזה שמוצע עלול להגביל שחקנים קיימים מלהתמודד על הקמת תחנות חדשות. כך, מיעוט מתמודדים עלול להעלות את המחיר המוצע בהליכים תחרותיים.

בנוסף, ציינה רשות החשמל כי קיומה של רזרבה בשיעור של 20% מעל שיא הביקוש במשק (הרזרבה בפועל גבוהה יותר, קרובה ל-40%), מצמצמת את יכולת השפעת היצרנים על המחיר.

עוד קובעות אמות המידה שפורסמו כי יצרן בודד המייצר חשמל מאנרגיית רוח יחזיק עד 60% מהשוק. בתחום זה ברשות החשמל לא חוששים מיכולת להעלות מחירים כתוצאה מכוח שוק ורוצים להבטיח שיהיו לפחות שני שחקנים בתחום.

בתחום ייצור חשמל בטכנולוגיה של אגירה שאובה נקבע כי יצרן יוכל להחזיק במתקן אחד. במשק כעת קיימים שני יצרנים, וברשות מעריכים שיצטרף אליהם יצרן שלישי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט