רשות החשמל תאפשר לעידן עופר להתמודד במכרז תחנת הכוח רמת חובב

רשות החשמל פירסמה את הגבלת היצרן בתחום ייצור החשמל: יצרן אחד יוכל להחזיק עד חמישית מכלל הייצור הקיים והצפוי עד שנת 2023 מגז טבעי ■ מנגד, רשות התחרות ממליצה על רף נמוך יותר, בשל חשש שיצרן אחד יפעיל לחץ להעלאת מחירים

אורה קורן
אורה קורן
עידן עופר
עידן עופרצילום: אליהו הרשקוביץ
אורה קורן
אורה קורן

רשות החשמל פירסמה היום (ג') את אמות המידה שלה לתחרות בתחום ייצור החשמל: בתחום ייצור חשמל מגז טבעי יוכל יצרן אחד להחזיק עד 20% מכלל ייצור החשמל במשק, כולל זה הצפוי עד 2023. הרשות פירסמה את התקנות לעיון הציבור, ולאחר מכן תעביר את המלצותיה לאישור שר האנרגיה.

התקנות נוגעות להיקף ייצור גז טבעי על ידי יצרנים פרטיים וחברת החשמל. לפי רשות החשמל, יוכל יצרן פרטי אחד להחזיק בתחנות כוח שיפיקו 2,800 מגה-ואט מגז טבעי. הגבלה זו מתייחסת לתחנות הכוח של חברת החשמל שיופרטו, ולתחנות חדשות שיוקמו.

בכך, משחררת רשות החשמל חבל הצלה לחברת OPC שבבעלות עידן עופר. הרף שנקבע יאפשר ל-OPC להשתתף במכרז תחנת הכוח של חברת חשמל ברמת חובב, שנמצאת בתהליך הפרטה.

אמת מידה זו שונה מההמלצה של רשות התחרות. לפי המלצתה, יש להגביל יצרן בודד לרף של 20% מייצור החשמל על ידי יצרנים פרטיים בלבד. עמדת רשות התחרות לא מאפשרת ל-OPC שבבעלות עידן עופר להתמודד במכרז להפרטת תחנת הכוח רמת חובב, כיוון שאיתה תעלה מעט מעל הרף של 2,000 מגה-ואט.

תחנת כוח רמת חובבצילום: אליהו הרשקוביץ

ברשות התחרות הביעו בעבר חשש שחריגה מההגבלה שקבעו תאפשר ליצרן אחד להפעיל לחץ להעלאת מחירים, תוך כדי הפסקת ייצור בחלק מאתריו, כדי לקבל באתר אחר מחיר גבוה יותר. ההחלטה בעניין היא של רשות החשמל, רשות התחרות נמצאת בעמדה של ממליצה בלבד.

ברשות החשמל העריכו כי ביכולתם להתמודד על מחיר תחרותי גם בהגבלה שקבעו. בדברי ההסבר, ציינה רשות החשמל, כי לאור חסמי הכניסה הגבוהים לשוק החשמל, סף נמוך מזה שמוצע עלול להגביל שחקנים קיימים מלהתמודד על הקמת תחנות חדשות. כך, מיעוט מתמודדים עלול להעלות את המחיר המוצע בהליכים תחרותיים.

בנוסף, ציינה רשות החשמל כי קיומה של רזרבה בשיעור של 20% מעל שיא הביקוש במשק (הרזרבה בפועל גבוהה יותר, קרובה ל-40%), מצמצמת את יכולת השפעת היצרנים על המחיר.

עוד קובעות אמות המידה שפורסמו כי יצרן בודד המייצר חשמל מאנרגיית רוח יחזיק עד 60% מהשוק. בתחום זה ברשות החשמל לא חוששים מיכולת להעלות מחירים כתוצאה מכוח שוק ורוצים להבטיח שיהיו לפחות שני שחקנים בתחום.

בתחום ייצור חשמל בטכנולוגיה של אגירה שאובה נקבע כי יצרן יוכל להחזיק במתקן אחד. במשק כעת קיימים שני יצרנים, וברשות מעריכים שיצטרף אליהם יצרן שלישי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?