3,000 דונם: פורסם המכרז להקמת תחנת הכוח הסולארית הגדולה בישראל

המכרז להקמת מתקן לייצור 300 מגה ואט כולל לראשונה אמצעי לאגירת אנרגיה שצפוי לייקר את החשמל מהתחנה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת כוח של אנרגיה סולארית באתר אשלים מדרום לבאר שבע
תחנת כוח של אנרגיה סולארית באתר אשלים מדרום לבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ
אורה קורן
אורה קורן

ועדת המכרזים הבין משרדית לפרויקטי אנרגיה סולארית פירסמה את מסמכי המיון המוקדם במכרז פומבי להקמה ותפעול תחנת כוח סולארית, שתמוקם דרום-מערבית לעיר דימונה. בראשונה בישראל, תיכלל במסמכי המכרז דרישה לשילוב טכנולוגיה לאגירת אנרגיה בסוללות כחלק מהתחנה הסולארית.

ועדת המכרזים משותפת למשרדי האוצר, האנרגיה, רשות החשמל והחברה הממשלתית ענבל, בראשות איציק מרמלשטיין, מנהל יחידת תשתיות ופרויקטי PPP באגף החשב הכללי.

התחנה, שתשתרע על שטח של כ-3,000 דונם, תייצר חשמל באמצעות טכנולוגיה פוטו-וולטאית בהספק של כ-300 מגה-ואט. בכך, תהיה לתחנת הכוח הסולארית הגדולה ביותר בישראל ותסייע בהשגת יעדי הממשלה לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות. הקמת התחנה צפויה להתחיל בסוף 2021 ותסתיים במהלך 2023.

בראשונה, צפויה להיכלל במכרז דרישה לשילוב טכנולוגיה לאגירת אנרגיה בסוללות, ככל הנראה לארבע שעות לפחות. אגירת אנרגיה תורמת להאצת השימוש באנרגיות מתחדשות גם בשעות שבהן לא ניתן להפיק אנרגיה מהשמש, ומאפשרת גמישות ויעילות בניהול משק החשמל. הסוללות נטענות באנרגיה סולארית עודפת בשעות קרינת השמש ויכולות לפרוק אותה בהמשך היום על פי הצורך.

ביוני האחרון הכריזה ועדת המכרזים לפרויקטי אנרגיה סולארית על זוכה במכרז להקמת תחנת כוח סולארית באשלים לאחר שהצעתו עמדה על מחיר חסר תקדים של 8.68 אגורות לקוט"ש, הזול ביותר לייצור חשמל בישראל, לרבות ייצור בעזרת דלקים מזהמים. מדובר במחיר נמוך במיוחד שנבע גם מעלויות שנחסכו ליזמים בשל תנאי המכרז היחודיים. במכרז קודם, המחיר נע סביב 15-14 אגורות לקוט''ש. גם מחיר זה לא צפוי להתקבל במכרז הנוכחי אלא מחיר גבוה יותר, כיוון שמדובר בתחנה שתכלול סוללות לאגירת חשמל.

החשב הכללי רוני חזקיהו אמר כי "לאחר שבמכרז הסולארי האחרון הושג מחיר החשמל הזול ביותר בישראל, היום אנו משיקים פרויקט דגל נוסף בענף האנרגיות המתחדשות בארץ בדמות תחנת הכוח הסולארית הגדולה ביותר בישראל. בראשונה במכרזי המדינה, צפויה להיכלל במכרז דרישה לאגירת אנרגיה באופן שעונה על אתגרי התייעלות אנרגטית וניהול אנרגיה העומדים בפני משק החשמל בישראל. מכרז זה מתווסף לפעולות השונות המבוצעות במטרה לעמוד ביעדי הממשלה לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, יעילות אנרגטית והפחתת פליטות גזי חממה".

מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי אמר כי "מדובר בצעד משמעותי, לצד מהלכים רבים נוספים, להגשמת מדיניות המשרד להגדלת יעדי ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות עד ל-2030. המכרז הוא הגדול בהיקפו שפורסם עד כה ואנחנו מקווים ומצפים שהוא יביא לבשורה נוספת בעלויות הקמה של אנרגיות מתחדשות וביכולת לקדמן".

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת, אמר כי "המיון המוקדם למכרז הסולארי בדימונה הוא פרי למאמץ משותף של החשב הכללי באוצר, משרד האנרגיה ורשות החשמל. המתקן הסולארי שיוקם בהספק של כ-300 מגה וואט הוא המשך ישיר לגידול בהטמעת אנרגיות מתחדשות במשק החשמל וישתלב במסגרת פעילות ומאמצי רשות החשמל למימוש יעדי הממשלה באנרגיות מתחדשות ל-2030, במכרזים והסדרות למתקני PV קרקעיים ועל גבי גגות ומאגרי מים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה