3,000 דונם: פורסם המכרז להקמת תחנת הכוח הסולארית הגדולה בישראל

המכרז להקמת מתקן לייצור 300 מגה ואט כולל לראשונה אמצעי לאגירת אנרגיה שצפוי לייקר את החשמל מהתחנה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת כוח של אנרגיה סולארית באתר אשלים מדרום לבאר שבע
תחנת כוח של אנרגיה סולארית באתר אשלים מדרום לבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ
אורה קורן
אורה קורן

ועדת המכרזים הבין משרדית לפרויקטי אנרגיה סולארית פירסמה את מסמכי המיון המוקדם במכרז פומבי להקמה ותפעול תחנת כוח סולארית, שתמוקם דרום-מערבית לעיר דימונה. בראשונה בישראל, תיכלל במסמכי המכרז דרישה לשילוב טכנולוגיה לאגירת אנרגיה בסוללות כחלק מהתחנה הסולארית.

ועדת המכרזים משותפת למשרדי האוצר, האנרגיה, רשות החשמל והחברה הממשלתית ענבל, בראשות איציק מרמלשטיין, מנהל יחידת תשתיות ופרויקטי PPP באגף החשב הכללי.

התחנה, שתשתרע על שטח של כ-3,000 דונם, תייצר חשמל באמצעות טכנולוגיה פוטו-וולטאית בהספק של כ-300 מגה-ואט. בכך, תהיה לתחנת הכוח הסולארית הגדולה ביותר בישראל ותסייע בהשגת יעדי הממשלה לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות. הקמת התחנה צפויה להתחיל בסוף 2021 ותסתיים במהלך 2023.

בראשונה, צפויה להיכלל במכרז דרישה לשילוב טכנולוגיה לאגירת אנרגיה בסוללות, ככל הנראה לארבע שעות לפחות. אגירת אנרגיה תורמת להאצת השימוש באנרגיות מתחדשות גם בשעות שבהן לא ניתן להפיק אנרגיה מהשמש, ומאפשרת גמישות ויעילות בניהול משק החשמל. הסוללות נטענות באנרגיה סולארית עודפת בשעות קרינת השמש ויכולות לפרוק אותה בהמשך היום על פי הצורך.

ביוני האחרון הכריזה ועדת המכרזים לפרויקטי אנרגיה סולארית על זוכה במכרז להקמת תחנת כוח סולארית באשלים לאחר שהצעתו עמדה על מחיר חסר תקדים של 8.68 אגורות לקוט"ש, הזול ביותר לייצור חשמל בישראל, לרבות ייצור בעזרת דלקים מזהמים. מדובר במחיר נמוך במיוחד שנבע גם מעלויות שנחסכו ליזמים בשל תנאי המכרז היחודיים. במכרז קודם, המחיר נע סביב 15-14 אגורות לקוט''ש. גם מחיר זה לא צפוי להתקבל במכרז הנוכחי אלא מחיר גבוה יותר, כיוון שמדובר בתחנה שתכלול סוללות לאגירת חשמל.

החשב הכללי רוני חזקיהו אמר כי "לאחר שבמכרז הסולארי האחרון הושג מחיר החשמל הזול ביותר בישראל, היום אנו משיקים פרויקט דגל נוסף בענף האנרגיות המתחדשות בארץ בדמות תחנת הכוח הסולארית הגדולה ביותר בישראל. בראשונה במכרזי המדינה, צפויה להיכלל במכרז דרישה לאגירת אנרגיה באופן שעונה על אתגרי התייעלות אנרגטית וניהול אנרגיה העומדים בפני משק החשמל בישראל. מכרז זה מתווסף לפעולות השונות המבוצעות במטרה לעמוד ביעדי הממשלה לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, יעילות אנרגטית והפחתת פליטות גזי חממה".

מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי אמר כי "מדובר בצעד משמעותי, לצד מהלכים רבים נוספים, להגשמת מדיניות המשרד להגדלת יעדי ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות עד ל-2030. המכרז הוא הגדול בהיקפו שפורסם עד כה ואנחנו מקווים ומצפים שהוא יביא לבשורה נוספת בעלויות הקמה של אנרגיות מתחדשות וביכולת לקדמן".

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת, אמר כי "המיון המוקדם למכרז הסולארי בדימונה הוא פרי למאמץ משותף של החשב הכללי באוצר, משרד האנרגיה ורשות החשמל. המתקן הסולארי שיוקם בהספק של כ-300 מגה וואט הוא המשך ישיר לגידול בהטמעת אנרגיות מתחדשות במשק החשמל וישתלב במסגרת פעילות ומאמצי רשות החשמל למימוש יעדי הממשלה באנרגיות מתחדשות ל-2030, במכרזים והסדרות למתקני PV קרקעיים ועל גבי גגות ומאגרי מים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים