פרויקט של 2.6 מיליארד שקל: פורסם המכרז להקמת מתקן ההתפלה בגליל המערבי

הוועדה הבין-משרדית להתפלת מי ים פירסמה את מסמכי שלב המיון המוקדם למשתתפי המכרז ■ מעבר לסכום שצוין, חיבור המתקן למערכת הולכת המים מוערך בעוד חצי מיליארד שקל

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתקן התפלה באשדוד
מתקן התפלה באשדודצילום: תומר אפלבאום
אורה קורן
אורה קורן

ועדת המכרזים הבין-משרדית להתפלת מי ים פירסמה את מסמכי המיון המוקדם במכרז פומבי להקמה ותפעול של מתקן התפלה בגליל המערבי. בשלב ראשון המתקן יהיה בעל ספיקה התחלתית של 100 מליון מ''ק בשנה, ובהמשך יוכל להכפיל אותה. הוועדה מורכבת מנציגי משרד האוצר, משרד האנרגיה ורשות המים, בראשות איציק מרמלשטיין, מנהל יחידת תשתיות ופרויקטי PPP באגף החשב הכללי במשרד האוצר.

הקמת המתקן צפויה לעלות 2.6 מיליארד שקל, וחיבורו למערכת ההולכה על ידי מקורות יעלה, לפי הערכה, עוד חצי מיליארד שקל. מקורות צפויה להוציא למכרזים קטעים שונים של החיבור.

המכרז מפורסם בהמשך להחלטת הממשלה מיוני 2018 שאישרה תוכנית אסטרטגית להתמודדות עם תקופת הבצורת הרצופה שפקדה את משק המים ב-2018-2013. אחד הצעדים שעליהם הוחלט הוא הגדלת כמות המים המותפלים וקידום תוכנית לחיבור אזורים מנותקים - לרבות הגליל המערבי - למערכת הארצית. זאת, לשם הגברת האמינות של אספקת מי שתייה לתושבים, כמו גם לחקלאות ולאתרי טבע ותיירות באזור.

מכרז נוסף, להקמת מתקן ההתפלה שורק ב', נמצא בשלבים אחרונים וצפוי לקום לפני המתקן בגליל. לאחר הקמת המתקן בגליל, יפעלו בישראל שבעה מתקני התפלה, שצפויים לספק 85%-90% מהצריכה הביתית והעירונית של מים שפירים במשק בשנה. חשוב לזכור כי למרות החורף הגשום עד כה, עדיין יש משמעות רבה להתפלת מים בשל הביקוש הגובר והצורך להיערך לתקופות בצורת.

החשב הכללי, רוני חזקיהו, אמר: "המתקן במיקום זה חיוני למשק המים ויבטיח את המשך אספקת המים התקינה לאזור בעתיד. הפרויקט יתווסף לשורה ארוכה של פרויקטי תשתית המקודמים בימים אלו בחשב הכללי במסגרת תוכנית "תשתיות 2030", בין היתר בתחומי התחבורה, האנרגיה והפסולת".

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, אמר: "הקמת מתקן ההתפלה בגליל המערבי הוא חלק מיישום התוכנית האסטרטגית להתמודדות עם תקופות בצורת עתידיות ומצטרף לפרויקטים נוספים שיחזקו את אמינות אספקת המים לצרכנים. מהלך זה יאפשר למשק להיערך בצורה ראויה לעלייה בביקושים ולפחיתה אפשרית בגשמים בעתיד".

מנהל רשות המים, גיורא שחם, אמר: "מתקן ההתפלה שיוקם בגליל המערבי הוא בשורה לתושבי צפון הארץ ולמשק המים בישראל בכלל. הוא יספק מים לאזור הסובל ממחסור חמור - שרק ילך ויגבר - שבשל שינויי האקלים, ובמידת הצורך יוכל לתגבר גם את הכנרת. המתקן יצטרף לשורה של מתקני התפלה שהוקמו לאורך שנים בישראל, ומאפשרים אספקה תקינה של מים לציבור״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית