מניות הגז מזנקות בעקבות תחילת ההזרמה ממאגר לווייתן למצרים

הגז יועבר מהקידוח הישראלי למתקני הנזלה במצרים, במטרה לייצאו לאירופה ■ על פי מקורות ישראלים, חלק ממנו ישמש גם לצורכי פנים במצרים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרי האנרגיה של ישראל ומצרים, יובל שטייניץ וטארק אל מולא
שרי האנרגיה של ישראל ומצרים, יובל שטייניץ וטארק אל מולאצילום: משרד האנרגיה
אורה קורן
אורה קורן

בעקבות הזרמת הגז למצרים מהבוקר, השותפות במאגר לווייתן נסחרות בעליות בבורסה בתל אביב: רציו עולה בכ-4% ודלק קידוחים ב-3.5%. בדומה, קבוצת דלק עולה ב-3.4%. מדד הגז והנפט מוסיף 1.6%.

שרי האנרגיה של ישראל ומצרים, יובל שטייניץ וטארק אל מולא, הודיעו היום (רביעי) על תחילת הזרמת גז טבעי מישראל למצרים. מבחינת ישראל מדובר בהתפתחות חשובה, שמבססת את השלום הקר עם מצרים, המבוסס כיום בעיקר על קשרים ביטחוניים.

מבחינת מצרים מדובר בצעד שיסייע לה לחזק מעמדה כמוקד ("האב") גז של מזרח אגן הים התיכון. הגז מישראל יועבר למתקני הנזלה במצרים, במטרה לייצאו לאירופה. על פי מקורות ישראלים, חלק ממנו ישמש גם לצורכי פנים במצרים, אף שהיא הפסיקה לייבא גז לצרכיה העצמיים.

השרים יעדכנו היום בהתפתחות את פורום הגז המזרח-תיכוני שיתקיים בקהיר בהשתתפות שרי האנרגיה של ישראל, מצרים, איטליה, יוון, קפריסין, ירדן והרשות הפלשתינית. בכינוס יכריזו המשתתפים על הפיכתו של הפורום לארגון אזורי.

המשלחת הישראלית, בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, פעלה מול משלחות אלה על מנת לגבש את חוקת ארגון הגז האזורי EMGF. חתימת השרים על חוקת הארגון, שצפויה בתום המפגש, תהווה צעד משמעותי נוסף בדרך לגיבוש הארגון ולביסוס פעילותו. מבחינת ישראל מדובר בארגון אזורי ראשון שהיא חברה בו באופן פומבי ורשמי לצד מדינות ערביות.

יוסי אבו, מנכ״ל דלק קידוחים אמר: "לאחר שנים של עבודה נחושה וחסרת פשרות, התחלנו היום להזרים גז למצרים. היום כבר ברור שללא היציבות והוודאות שיצר מתווה הגז זה לא היה יכול לקרות. בזכות היציבות הזו פותחו שדות הגז, ישראל נגמלת מפחם ושוקם המוניטין שלה בעיני חברות אנרגיה זרות. נמשיך להיות מחוייבים לפיתוח משק האנרגיה הישראלי בהתאם לעקרונות שנקבעו במתווה הגז".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"