קבינט הדיור אישר הקמת מתקן התפלה בצפון ב-2.6 מיליארד שקל

הקבינט אישר את התוכנית להקמת מתקן התפלה בגליל המערבי ■ המתקן יחל להזרים מים ב-2025, וצפוי להתפיל עד 200 מלמ"ק בשנה, בדומה למתקן שורק 2 המתוכנן

אורה קורן
אורה קורן
מתקן התפלת מים
מתקן התפלת מיםצילום: דודו בכר
אורה קורן
אורה קורן

שנת הגשמים הברוכה אינה עוצרת את התוכניות להקמת שני מתקני התפלה גדולים במשק, שגובשו בממשלה במהלך שנת בצורת חמישית. קבינט הדיור אישר היום (א') את התוכנית להקמת מתקן התפלה בגליל המערבי בעלות משוערת של 2.6 מיליארד שקל.

המתקן יוקם בשני שלבים, ובכל שלב יופקו 100 מלמ"ק (מיליון מטר מעוקב) מים בשנה.. בסיום ההקמה יתפיל המתקן 200 מלמ"ק - הכמות הגדולה ביותר של מתקן התפלה ישראלי, בדומה למתקן שורק 2 המתוכנן. לפי הערכות, אם לא יחולו עיכובים, המתקן יחל להזרים מים מותפלים ב-2025.

התוכנית, שאותה יזמה רשות המים, כוללת את המתקן עצמו, צנרת מי ים וצנרת הזרמת הרכז חזרה לים, מאגר מים לקליטת מי המוצר, ורצועות הולכת מים ממתקן ההתפלה ומהמאגר אל מערכת הולכת המים הארצית צפונה ודרומה. עוד כוללת התוכנית, הגדלה של תחנת שאיבת מים אפק, תחנת משנה צמודה למתקן ההתפלה ורצועת הולכת חשמל במתח עליון מתחנת המשנה עד למערכת הולכת המים הארצית. המתקן צפוי לקום בשני שלבים, כשכל שלב יפיק כ-100 מלמ"ק מים בשנה.

כבר בדצמבר אושרה הקמתו של המתקן בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) ונקבע כי משרד הביטחון, שהתנגד להקמה, יהיה שותף בהליכי התכנון כדי להסיר חשש מפגיעה בבריאות החיילים בבסיס הסמוך. זהו מתקן ההתפלה השביעי בישראל, והראשון שיוקם בצפון. הגשמים בשנתיים האחרונות שיפרו את מצב משק המים בצפון, אך ברשות המים סבורים כי מצב מקורות המים באזור מחייב הקמה מיידית של המתקן.

מנהל רשות המים, גיורא שחם, מסר: "אישור קבינט הדיור של מתקן ההתפלה בגליל המערבי הוא בשורה של ממש לתושבי צפון הארץ ולמשק המים בישראל. רשות המים נאבקה עשר שנים להקמתו של המתקן לטובת הציבור בכדי לספק מים לאזור הסובל ממחסור חמור שרק יגבר וילך, ובמידת הצורך יוכל לתגבר גם את הכנרת. אף שמי הגשמים האחרונים שיפרו את מצב המים, המציאות בארץ ובתוכה שינויי האקלים וגידול האוכלוסייה, מחייבת את הקמתו המיידית של מתקן ההתפלה, שייתן מענה למצב. המתקן שיוקם יצטרף לשורה של מתקני התפלה שהוקמו לאורך שנים במדינה ומאפשרים אספקה תקינה של מים לציבור בישראל".

מנהל רשות המים, גיורא שחםצילום: מגד גוזני

יו"ר הוות"ל, זאב בילסקי, ציין כי "התפלת המים תיתן מענה לצורכי משק המים הארציים בכלל והגליל המערבי בפרט, שכן אין אפשרות להזרים מים מותפלים לגליל ממתקנים קיימים המצויים מדרום לרכס הכרמל. הפקת המים תאפשר את המשך קיום החקלאות, את הפיתוח הצפוי מגידול האוכלוסייה באזור וכן תאפשר השבת מים לטבע".

מתקן התפלה נוסף, שורק 2, שיתפיל גם הוא עד 200 מלמ"ק בשנה, נמצא בשלבים אחרונים של מכרז ממשלתי. שתי המתמודדות שעלו לגמר, IDE והאצ'יסון, נמצאות בשלב של סגירה פיננסית מול מקורות מימון. הכרזה על הזוכה צפויה ברבעון השני של השנה.

שתי החברות מפעילות את מתקן ההתפלה שורק 1, שחברת מקורות חשפה לגביו מחדל שנמשך כמה שנים. ועדה בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, מצאה הונאה שיטתית של הממשלה בדיווחים על מליחות המים. צוות ממשלתי הטיל על המתקן קנס בסך 75 מיליון שקל, שישולם באמצעות אספקת מים ללא עלות בשנים הבאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"