מגעים לפשרה: מונופול הגז דן בהטבה ממשלתית ביצוא למצרים

צינור הגז הנוכחי אינו מספיק לכמות היצוא בהסכם עם דולפינוס, ורשות הגז בוחנת מתן הטבות למונופול בבניית צינור חדש ■ זאת תמורת התחייבות לתשלום דמי שימוש בצינור לטווח ארוך

אורה קורן
אורה קורן
לווייתן. תגליות הגז הטבעי איפשרו למשק הישראלי להחליף דלקים מזהמים
האסדה במאגר לווייתןצילום: מארק ישראל סלם
אורה קורן
אורה קורן

בימים הקרובים צפויה להתחיל הזרמת הגז מישראל למצרים - והדבר גורם למחלוקת בין מונופול הגז לחברת נתג''ז הממשלתית ורשות החברות הממשלתיות.

בשלב זה זורם הגז לצרכנים בישראל, בהם חברת החשמל, ולירדן, אך צינור הגז הנוכחי אינו מספיק לכלל הכמות בחוזה של מאגרי לווייתן ותמר עם דולפינוס שבבעלות המודיעין המצרי. על פי ההסכם עם דולפינוס המצרית, במחצית השנה הראשונה יזרים המאגר למצרים 2.1 BCM בשנה. מיולי 2020 יזרים 3.6 BCM בשנה ומיולי 2022 ועד סוף 2034 (או לפני כן אם תסופק כל הכמות - 85 BCM ממאגרי תמר ולויתן) יזרים 4.7 BCM בשנה.

קיבולת הצינור של נתג''ז בין אשדוד לאשקלון על פי הערכות הינה 4-3 BCM בשנה ולכן נדרש צינור יצוא נוסף. על פי מקורות ממשלתיים, המונופול מעונין לפתוח את ההסכם עם נתג''ז ולחייב אותה בהסכם החדש להזרים עד 7 BCM בשנה עבורו. המשמעות היא שנדרש צינור נוסף בין אשדוד לאשקלון שעלותו נאמדת בכ-650 מליון שקל.

המקורות אמרו כי נציגים מטעם המונופול פנו לרשות הגז ולחצו להטבות במימון. ברשות הגז הציעו לנתג''ז הממשלתית להשקיע בצינור 325 מליון שקל. החברה בראשות איתן פדן התנגדה וקיבלה רוח גבית ממנהל רשות החברות הממשלתיות, ינקי קוינט. האחרון טען כי נתג''ז תיאלץ ליטול הלוואה, מה שיפגע בחוסנה הפיננסי. מה גם שעלות צינור לייצוא אמורה להיות במימון הייצואן בלבד.

במשרד האנרגיה השיבו שהצינור ישמש גם את צרכי המשק הישראלי, אולם בנתג''ז השיבו כי המשק אינו זקוק לצינור הנוסף.

בימים אלה נדונות הצעות פשרה בין הצדדים. המקורות סירבו לפרט את תוכנן, אולם כל סיוע כספי שיובטח למונופול יהיה הטבה ייחודית חריגה. בתמורה נדרש המונופול לשלם מראש דמי שימוש בצינור לטווח של 15-10 שנה. עד כה סירב המונופול להתחייב מראש לתשלום לטווח ארוך.

בתוך כך, מאגר לווייתן השלים אחר הצהריים (ב') את הזרמת הגז מהבארות לצנרת ההולכה הארצית של נתג''ז. המשרד להגנת הסביבה, המנטר את הפליטות מהאסדה, דיווח כי ההשפעה על איכות האוויר בחוף מול האסדה היתה מזערית. סייעה לכך גם רוח דרומית מזרחית שהסיטה את הזיהום שנפלט מהאסדה ללב ים. בכך הושלמה הפעלת ההרצה של המאגר שהחלה לפני כשבוע עם פתיחת שתי הבארות הראשונות.

נראה כי בשלב הנישוב השני התפנו פחות תושבים מאיזור קו החוף שמול האסדה, לאחר שבנישוב הראשון התברר שהזיהום שנפלט לא היווה סיכון בריאותי. עם זאת, התושבים דורשים מהרשויות המקומיות והמשרד להגנת הסביבה ניטור שוטף ולא מדגמי, ובכלל זה נוכחות על האסדה לניטור הפליטות בסביבתה בימים הראשונים לפעילותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?