כך רשות החשמל מתכננת לעמוד ביעד 10% אנרגיה מתחדשת ב-2020

רשות החשמל אישרה בסוף השבוע שורה של צעדים להבטחת עמידה ביעד הממשלתי ■ בין ההחלטות: החלת תעריף נמוך הניתן כיום למתקני גגות עד 100 קילו-ואט גם על מתקנים עד 200 קילו-ואט ■ מספר המתקנים שיקבלו תשובה חיובית לחיבור צפוי לגדול משמעותית

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חוות אנרגיה סולארית
חוות אנרגיה סולאריתצילום: IVAN ALVARADO/רויטרס
אורה קורן
אורה קורן

רשות החשמל אישרה בסוף השבוע שורה של צעדים להבטחת עמידה ביעד הממשלתי: 10% אנרגיה מתחדשת מכלל ייצור החשמל במשק ב-2020. הצעדים כוללים מתן עדיפות לייצור אנרגיה סולארית, אף שמחירה גבוה מזה של אנרגיה קונבנציונלית. עם זאת, יתרונה של האנרגיה הסולארית בכך שאינה מזהמת. ההמלצות כפופות לשימוע מהיר שיסתיים לפני תום 2019.

ד"ר אסף אילתצילום: רוני פרל

מרשות החשמל נמסר היום כי עד סוף 2019 יותקנו בישראל מתקנים פוטו-וולטאיים בהספק מצטבר של כ-2000 מגה-ואט, המאפשרים לייצר כ-7% מצריכת האנרגיה השנתית. עמידה ביעד שקבעה הממשלה מחייב התקנה של מתקנים נוספים שיספקו עוד כ-1,500 מגה-ואט במהלך השנה הקרובה.

כדי להבטיח את העמידה ביעד, מליאת רשות החשמל בראשות אסף אילת אישרה בישיבתה בסוף השבוע האחרון צעדים מרחיקי לכת. בכלל זה החלת התעריף (45 אגורות) הניתן כיום למתקני גגות עד 100 קילו-ואט גם על מתקנים עד 200 קילו-ואט. הקלה זו תחול רק על מי שיירשם באתר חברת החשמל עד ליוני 2020, כדי להבטיח את הקמת המתקנים לפני סוף 2020. לאחר מכן, הרשות צפויה להפחית את התעריף.

בנוסף, המליאה החליטה על מתן אפשרות למי שלא זכה במכרז הגגות או במכרז למתקנים פוטו-וולטאיים קרקעיים, להקים מתקנים בתנאים דומים לתנאי המכרזים. זאת, בתנאי שהבקשה לחיבור המתקן תוגש עד למארס 2020, כדי להבטיח את אספקת החשמל הסולארי במהלך השנה.

מעבר לכך, הרשות תאפשר להקים מתקנים עם הגבלות בהזרמת האנרגיה עד להקמת תשתית הרשת. צעד זה יאפשר להקים מתקנים גם אם משך הזמן הנדרש עד להקמת מלוא תשתית הרשת יהיה ארוך יותר ממשך הקמת המתקן. כלומר, ברשות מודים שחלק מהחסמים בתחום הסולארי הוא תשתיות חברת החשמל.

תחנת הכוח התרמו־סולארית באשליםצילום: AFP

כתוצאה מכך, מספר המתקנים שיקבלו תשובה חיובית לחיבור צפוי לגדול משמעותית. לפיכך, גם הזוכים בהליכים תחרותיים קודמים שערכה הרשות יוכלו ליהנות מעדכון זה. צעדים אלה מצטרפים להרחבה של תוכנית הפיתוח שאושרה במליאת הרשות בישיבתה הקודמת. הרחבה זו, צפויה לתת מענה לשנאים ולקווי הולכה אשר היו עד כה חסם לחיבור מתקנים, בעיקר באזור הדרום.

במקביל, מנהל המערכת בוחן אפשרות לתעדף חיבור מתקנים סולאריים על פני מתקנים קונבנציונליים, כדוגמת תחנות גז של חברת חשמל ויצרנים פרטיים. כך בביצוע סקר ההיתכנות, תובא בחשבון האפשרות להפחית את הייצור במתקני יצור קונבנציונליים כדי לפנות מקום לאנרגיה המתחדשת.

עדכון זה יחול על כלל המתקנים שטרם קיבלו תשובת מחלק חיובית, על מנת להבטיח מיצוי מיטבי של המכסות אשר פורסמו עד כה. מכלול הצעדים צפוי להביא להאצה משמעותית של הקמת המתקנים במהלך השנה הקרובה על מנת לעמוד ביעד הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט