"לחשוף את המסמכים על התספורת בהסדר החוב של מצרים לחברת החשמל"

עמותת שומרי הבית דורשת מרשות החשמל לחשוף את המסמכים - הנוגעים לתספורת של כ-2 מיליארד דולר - בגינם החליטה הרשות לאשר את הפשרה עם מצרים, בכפוף לשימוע

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר אסף אילת
ד"ר אסף אילתצילום: רוני פרל
אורה קורן
אורה קורן

עמותת שומרי הבית שיגרה היום (ד') פנייה לאסף אילת, מנהל רשות החשמל, שבה ביקשה לפרסם את כל המסמכים הקשורים לפשרת הפיצויים בין חברת החשמל למצרים. רשות החשמל החליטה לאשר את הפשרה בכפוף לשימוע ציבורי, אבל לא פירסמה את המסמכים עליהם התבססה עמדתה.

עוד ביקשה העמותה ארכה של שבועיים להגשת תגובות הציבור. הרשות העניקה חודש בלבד, כולל חגי תשרי, להגשת התגובות לשימוע לפני שתקבל החלטה סופית לגביו.

במסגרת הפשרה בגין נזקים שנגרמו לחברת החשמל - בעקבות הפסקת הזרמת הגז המצרי לישראל בתחילת העשור - תקבל החברה 500 מיליון דולר מתוך 1.76 מיליארד דולר שנפסקו לה בבוררות בינלאומית. מכיוון שהתשלומים יתפרשו על פני שמונה שנים וחצי, בהיוון תקבל החברה 350 מליון דולר מתוך 2.4 מיליארד דולר שנפסקו לטובתה.

רשות החשמל לא פירסמה מסמכים המסבירים מדוע הסכימה לתספורת של כ-2 מיליארד דולר לציבור בישראל. הסכום היה אמור להוריד את תעריף החשמל. יתר על כן, הרשות החליטה להעניק מתוכו 51 מיליון שקל לחברת החשמל בגין הוצאות מיוחדות שהיו לה בתהליך.

"על מנת שלא להפוך את השימוע הציבורי להליך ריק מתוכן, מובן כי על הציבור להיחשף, בכפוף להוראות הדין והמגבלות הרלוונטיות, לכל המידע שעמד בפני רשות החשמל עת החליטה להביא בפניו את עמדתה לאשר את הסדר הפשרה", ציין עורך הדין מטעם שומרי הבית, מתן גורפינקל. "למרות האמור לעיל, הרי שעיון במסמכים שפורסמו במסגרת השימוע הציבורי מלמד כי הם נעדרים לחלוטין את חוות הדעת, המזכרים והפרוטוקולים השונים עליהם הסתמכה רשות החשמל בחוות דעתה בשימוע ושנזכרים מפורשות בחוות דעתה הקובעת כי יש לאשרר את הסכם הפשרה", הוסיף.

בין השאר מבקש גורפינקל לראות את הסכם הפשרה ונספחיו, חוות הדעת שניתנו לחברת החשמל ולרשות החשמל לגבי תקינות התהליך ופרוטוקול הדיונים במליאת רשות החשמל שדנה בפשרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"