במחיר יותר מכפול מהמתחרים: תחנת הכוח הסולארית הגדולה בארץ קיבלה רישיון

התחנה תפיק 120 מגה ואט מפאנלים סולאריים ב-34 אגורות ליחידת אנרגיה, מחיר גבוה יחסית ■ הסבת התחנה מטכנולוגיה יקרה יותר איפשרה חיסכון ■ חבל שהממשלה לא פעלה כך גם מול תחנת הכוח היקרה באשלים שמעלה את תעריף החשמל בכ-3%

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שדה סולארי בפדויים
שדה סולארי בפדויים
אורה קורן
אורה קורן

מליאת רשות החשמל ושר האנרגיה העניקו רישיון ייצור חשמל מאנרגיית השמש למשך 20 שנה לשותפות שניאור צאלים שבבעלות שיכון ובינוי, להפעלה מסחרית של תחנת הכוח הסולארית פוטו-וולטאית הגדולה בישראל באזור קיבוץ צאלים בנגב.

הפרויקט יניב הספק מותקן של 120 מגה-וואט, במחיר של 34 אגורות ליחידת אנרגיה (קוט"ש). מדובר במחיר גבוה יחסית למכרזים אחרונים, שהניבו מחיר של כ-15 אגורות לקוט"ש. שיכון ובינוי, שנמצאת בשליטת נתי סיידוף, מעריכה שהכנסותיה ממכירת חשמל יגיעו ל-75 מיליון שקל בשנה על פני 20 שנות הפעלתו של הפרויקט.

ההספק עונה על ביקוש לצריכה של 60 אלף בתי אב. מדובר בהספק כפול מזה של תחנת כוח משאבי שדה. זו החזיקה בשיא ההספק הפוטו-וולטאי עד כה. היקף ההשקעה בפרויקט צאלים הינו כ-600 מיליון שקל, ושוויו המאזני הוא 167 מיליון שקל.

תחנת הכוח מתפרשת על שטח של 1,453 דונם שהושכר לשיכון ובינוי על ידי קיבוץ צאלים וחמישה יישובים נוספים - בארי, רעים, שדה אברהם, יתד ופריגן - לתקופות של עד 25 שנים שהאחרונה שבהן מסתיימת ב-2042. מפאת היקף השטחים הרחב נדרשו בעלי הקרקעות לבצע חילופי שטחים שהסדירו חלוקה הוגנת ושוויונית ביניהן.

המיזם החל במקור כמתקן חשמל מאנרגיה מתחדשת בטכנולוגיית ייצור תרמו-סולארית. טכנולוגיה זו מבוססת על המרת אנרגיית השמש לחום המשמש לייצור חשמל בתחנת כוח קיטורית, ונחשבת כיום למורכבת ויקרה ביחס לטכנולוגייה פוטו-וולטאית. זו מבוססת על המרת אנרגיית השמש לחשמל.

תחנת הכוח אשלים. תרמה לעליית תעריף החשמלצילום: אליהו הרשקוביץ

בשנים האחרונות צנחו מחירי מתקני האנרגיה הפוטו-וולטאית ביותר מ-90% בעקבות התפתחות הטכנולוגיה, הקמת קווי יצור המוני בסין ומלאי גדול שהצטבר בסין כתוצאה משינוי מדיניות התמיכות בתחום שנמכר ברחבי העולם. כתוצאה מכך, במכרזי אנרגיה סולארית בישראל צלל מחיר החשמל שמקבל היזם מהמדינה מכ-1.5 שקל ליחידת אנרגיה (קוט"ש) בתחילת העשור למחירים של 15-8.7 אגורות ליחידת אנרגיה השנה.

על רקע זה, לצורך הקטנת עליות לציבור צרכני החשמל, אישרה רשות החשמל בדצמבר 2015 בהתאם להחלטת הממשלה, את הסבת תחנת צאלים לטכנולוגיית ייצור פוטו-וולטאית. כך חסכו לציבור צרכני החשמל כ-120 מיליון שקל בכל שנה מאז הפעלת התחנה.

רשות החשמל לא פירסמה את המחיר שבו תרכוש יחידת אנרגיה מהפרוייקט. שיכון ובינוי דיווחה לבורסה כי הכנסותיה מהפרוייקט יעמדו על 75 מיליון שקל לשנה במשך 20 שנים. רשות החשמל נדרשת על ידי הממשלה לעמוד ביעד הממשלתי של 10% אנרגיה סולארית עד שנת 2020 גם במחיר גבוה יחסית שהציבור ישלם.

האישור להסבה ניתן לאחר החמצה של הסבה אחרת, להקמת תחנת הכוח אשלים בשיטה התרמו סולארית היקרה. רשות החשמל התריעה בעבר שהתחנה תייקר מאוד את תעריף החשמל, אולם במשרדי האנרגיה והאוצר החליטו לא להסב אותה בנימוק של יציבות רגולטורית מול משקיעים וצורך בפיצוי ממשלתי גדול במקרה של הסבה. התחנה החלה לפעול וכתוצאה מכך עלה תעריף החשמל בכ-3% ב-2019.

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, אמר ביחס לתחנת צאלים כי "מדובר בפרויקט משמעותי נוסף, שייצר חשמל לעשרות אלפי בתי אב בישראל באנרגיה נקייה. אני גאה לעמוד בראש משרד האנרגיה, שיחד עם רשות החשמל מקדמים אנרגיה סולארית לייצור חשמל, בכמות הגבוהה מכל מה שנעשה בתחום זה בעשור האחרון. נמשיך לפעול לקידום אנרגיות מתחדשות בישראל, ולאור הפעולות שנעשו עד כה אני בוחן את הגדלת היעד הנקבע בהחלטת הממשלה עד לשנת 2030".

היעד הממשלתי הינו 10% אנרגיה סולארית מכלל האנרגיה במשק עד שנת 2020 ו-17% עד שנת 2030. לאור ירידת מחירי האנרגיה הסולארית שאינה מזהמת כלל, בניגוד לגז המזהם, לוחצים תומכיה להגדיל את היעד ל-50% ב-2030.

אולם משרדי האנרגיה והאוצר מעדיפים להרחיב את השימוש בגז, שממנו אמורה המדינה ליהנות ממסים גבוהים יחסית (כ-60% לפי חוק תמלוגי הגז), אף שהוא מזהם יותר. לכן סביר להניח שהיעד ל-2030 יגדל, אולם בשיעור נמוך בהרבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"