הפרשה תיפתח מחדש? מנדלבליט שם פרצה בהסדר קרטל החשמל

מנדלבליט אישר את סכום הפשרה לפיה הציבור יקבל כ-450 מיליון שקל מתביעות שהגיעו ל-3.8 מיליארד שקל בקרטל החשמל - אך הציע לדחות את הסעיף החוסם תביעות עתידיות ■ עו"ד לוי: "נצטרך ללמוד את השפעת ההסתיגויות על ההסדר"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת כוח של חברת החשמל באשקלון
תחנת כוח של חברת החשמל באשקלוןצילום: אילן אסייג
אורה קורן
אורה קורן

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר אתמול (א') את פשרת קרטל החשמל, לפיה יקבל הציבור כ-450 מיליון שקל בגין קרטל שפעל לפני כשני עשורים בישראל ובעולם. עם זאת, היועמ"ש הציע לבית המשפט לדחות את הסעיף בפשרה החוסם תביעות עתידיות, בעילות אחרות שלא נדונו בפשרה.

עמדת היועמ"ש נמסרה לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד במסגרת תביעה נגד הפשרה. התביעה הוגשה על ידי לובי 99 בהובלת עו"ד גלעד ברנע, בטענה שסכום הפשרה נמוך מידי.

נגד הקרטל הוגשו תביעות יצוגיות בסכומים של 3.8-2.8 מיליארד שקל שעברו להסדר פשרה שסוכם בין הצדדים והתובעים היצוגיים. על פי הפשרה, ישלמו חברות הקרטל 465 מיליון שקל, מהם 14.7 מיליון ישולמו לעורכי הדין בתביעות היצוגיות ו-300 אלף שקל לתובעים היצוגיים. מנדלבליט קיבל את עמדת רשות החשמל שאין לאשר לחברת חשמל הוצאות משפטיות וכי יש להעביר את מלוא סכום הפשרה לצרכני החשמל בתעריף. לדבריו, ניכוי הוצאות המשפט של חברת החשמל מהפיצוי אינו ראוי, הוגן וסביר כיוון שכל עלויות החברה כבר גולמו בתעריף החשמל.

היועמ"ש התנה את הפשרה בשינויים במרכיבי ההסדר. לדבריו, הוויתור של התובעים היצוגיים על תביעת חברת החשמל במקרה שסכום הפשרה לא ישולם במלואו, אינו ראוי ושקול לדחיית התביעה נגדה. בד בבד, המליץ להקטין את שכר הטרחה של עורכי הדין בתביעה היצוגית בנימוק שהוא גבוה מידי, בהתחשב בכך שהם הסתמכו על חברת החשמל שניהלה את ההליכים.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליטצילום: מארק ישראל סלם

עוד ציין היועץ כי הפשרה שאינה מציינת כמה מהסכום יועבר לצרכני החשמל אינה סבירה, ולכן טוב עשתה רשות החשמל כשקבעה כי מלוא הסכום יועבר להם. כמחצית מהסכום, 200 מיליון שקל, כבר גולם בתעריף החשמל ל-2019 והיתרה תיכלל בתעריף 2020 אם ההסדר כולו יאושר עד סוף השנה.

לגבי סכום הפשרה, ציין היועמ"ש כי קשה לכמת אותו וכי סכומי התביעות היצוגיות לא יכולים לשמש עוגן להערכת סבירות הסכום. חלק ניכר מתביעת רשות החשמל (70%) הוא הפרשי ריבית והצמדה ואילו התובעים היצוגיים התבססו על הנחת עבודה שגויה. לפיכך, ניתן להסתמך על הערכות רשות החשמל ורשות התחרות. האחת טענה שהפשרה סבירה והשניה ציינה כי קשה לאמוד את הנזק וכי הקושי מתבטא גם בניתוחים הכלכליים של הצדדים להליך המשפטי.

היועמ"ש הציע לבטל את הסעיף בהסכם הפשרה שחוסם כל תביעה עתידית בפרשה גם בעילות שלא נזכרו בתביעות הנוכחיות. הפשרה איפשרה רק לחברת החשמל להגיש בעתיד תביעות נוספות בסוגיה, מצב שהיועמ"ש ביקש להחיל גם על תובעים אפשריים אחרים.

עו"ד יוסי לוי, המייצג את אלסטום בהליכים לצד עו"ד אסף הדני, מסר כי "עמדת היועמ"ש קיבלה את עמדת הצדדים בנוגע לסכום הפשרה שהוא סביר וראוי בנסיבות העניין ואנו רואים בכך צעד חשוב ומשמעותי לאישור הסדר הפשרה. יחד עם זאת, בעמדת היועמ"ש ישנן מספר נקודות שעימן היועמ"ש לא היה תמים דעים עם הצדדים, ועם המגשרת כב' השופטת גרסטל ויהיה עלינו ללמוד את ההתנגדויות האמורות והשפעתן על הסדר הפשרה".

קרטל החשמל היה קרטל עולמי וכלל בישראל את החברות סימנס, ג'נרל אלקטריק (שרכשה את אלסטום שהיתה בקרטל) ו-ABB. הקרטל פעל בעולם בשנים 2004-1988 ועסק בתיאום וחלוקת שוק בין חברותיו בתחום של מסדרי מתח מבודדי גז (GIS) - רכיב המווסת את הולכת מתח העל ומגן על הרשת משינויי מתח קיצוניים. הקרטל נחשף בעולם ובישראל בעקבות הלשנה מצד אנשי ABB בתמורה לחסינות של חושפי קרטלים.

ב-2011 פירסם הממונה על התחרות (לשעבר, ההגבלים העסקיים) דיויד גילה, קביעה לפיה החברות פעלו כקרטל. החברות ערערו על הקביעה ובמקביל, בעקבות הפרסום, הוגשו שתי בקשות לאישור תביעה יצוגית שמוזגו לאחת בסכום של כ-2.3 מיליארד שקל. התביעה היתה נגד הקרטל, אך גם נגד חברת החשמל, בטענה ששיתפה עמו פעולה. בעקבותיהן הגישה גם חברת חשמל תביעה מטעמה בסך 3.8 מיליארד שקל נגד הקרטל כחלק מהדיפת הטענה שידעה על קיומו.

בית המשפט הפנה את הצדדים להליך גישור. פטירתו של העד המרכזי, נציג ABB אריק מאייר, תרמה לחולשת עמדתה של חברת החשמל בהליך הגישור ולפשרה אליה הגיעה. ספק אם גובה הפשרה עניין את חברת חשמל כיוון שהיה ברור שהוא יוחזר לציבור ושהיא לא תהנה ממנו. האינטרס המיידי של חברת החשמל היה להדוף את התביעה היצוגית נגדה בטענה שידעה על הקרטל בזמן אמת ולא פעלה נגדו.

בחברת החשמל מכחישים את הטענה אולם לחברות הקרטל עדויות המפריכות לכאורה את ההכחשה. גם לרשות החשמל יש עניין בסגירת הפרשה, כיוון שהפסד של חברת החשמל בתביעה יצוגית, עלול ליצור לחצים להעלאת תעריף החשמל בניגוד לעמדת הרשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב