רף חדש? חיפה כימיקלים יקבל מענק של 50 מיליון שקל על העסקת 70 עובדים

רשות ההשקעות אישרה לחיפה כימיקלים מענק נדיב במיוחד ■ ברשות טוענים כי הערך המוסף של ההשקעה למשק נאמד ב-100 מיליון שקל בזכות העסקה עקיפה של 300 עובדים והגדלת יצוא ■ במפעל החדש יועסקו ישירות כ-70 עובדים בלבד

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הכלכלה אלי כהן
שר הכלכלה אלי כהןצילום: אליהו הרשקוביץ
אורה קורן
אורה קורן

חיפה כימיקלים שבבעלות איש העסקים ג'ולס טראמפ החלה בהליכים להקמת מפעל דשנים חדש צמוד למפעלה הנוכחי במישור רותם - במקום המפעל שסגרה בחיפה. עלות ההשקעה המתוכננת: 228 מיליון שקל לפחות. הסכום הוכר לחברה כהשקעה תעשייתית המזכה אותה במענק.

רשות ההשקעות במשרד הכלכלה אישרה למפעל מענק בסך 37.5 מיליון שקל במסגרת חוק עידוד השקעות הון. בסיום הקמת המפעל תהיה החברה זכאית להטבת מס נוספת מכח חוק הנגב בשיעור של עד 10% נוספים.

מענק נדיב. ג'ולס טראמפ

המענק מחושב על בסיס נוסחה המתייחסת לכמה פרמטרים, ובהם היקף תעסוקה ושכר. על בסיס הנוסחה מעריכים במשרד הכלכלה כי החברה תקבל תוספת מענק של כ-12 מליון שקל, אבל טרם התקבלה החלטה על כך. זהו מענק כולל גבוה יחסית למספר העובדים החדשים שייקלטו במפעל: כ-70 עובדים חדשים ששכרם יהיה גבוה ככל הנראה מהמקובל באזור.

נחום איצקוביץ', מנהל רשות ההשקעות, אמר כי המפעל החדש יגדיל בצורה ניכרת את כושר יצור הדשנים המיועד ליצוא. להערכתו, הערך המוסף של ההשקעה למשק נאמד ב-100 מליון שקל מעבר למיסוי - סכום המשקלל העסקה עקיפה של כ-300 עובדים והגדלת יצוא. במפעל החדש יועסקו ישירות 70 עובדים ובעקיפין 300 עובדים.

האם יוקם מפעל אמוניה?

לפי התוכנית העסקית של המפעל, הוא יתבסס על אמוניה שתגיע באמצעות איזוטנקים, לאחר שבית המשפט הורה לסגור את מכל האמוניה שהפעילה החברה בחיפה. באזור המפעל בדרום עשוי לקום מפעל לייצור אמוניה שיחליף את המכל שהתבסס על יבוא אמוניה. איצקוביץ' אמר כי רשות ההשקעות הבהירה ליזמי מפעל האמוניה כי לא יוכלו לקבל מענק ממשלתי כיוון שמפעל אמוניה אינו עומד בתנאי חוק עידוד השקעות הון שאחד מהם הוא יצוא.

שתי חברות הביעו בעבר עניין להקים מפעל אמוניה, קויס - שנמצאת בשלבי בדיקת אפשרויות המימון של הפרוייקט, ואדלטק - שהודיעה בסוף 2018 כי תקים מפעל בכמיליארד שקל עבור חיפה כימיקלים.

משך הקמת מפעל אמוניה מוערך בכחמש שנים. לא ברור אם המפעלים אכן יוקמו, אבל ההודעה של אדלטק שתואמה עם חיפה כימיקלים, איפשרה לחיפה כימיקלים בתחילת השנה לשנות את החלטת הממשלה שחייבה אותה להקים מיקשר ימי מול חיפה לקליטת האמוניה שהיא מייבאת.

במהלך מאבקה המשפטי נגד סגירת המכל קיבלה חיפה כימיקלים תמיכה ממשרדי ראש הממשלה והכלכלה וכן מהתאחדות התעשיינים שהודיעה כי צפויה פגיעה חמורה במשק מסגירת המכל. התמיכה לא הצליחה להשפיע על החלטת בית המשפט בעניין וכצפוי, תחזית התאחדות התעשיינים התבדתה והמשק ממשיך לייבא אמוניה גם ללא המכל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה