עסקת EMG: שטרום ופריזט ביקשו מבית הדין לתחרות לעצור את רכישת צינור הגז

בערר על החלטת הממונה על רשות התחרות, מיכל הלפרין, שהגיש ארגון לובי 99, נטען כי עסקת רכישת צינור הגז על ידי מונופול הגז של תשובה ונובל בלתי חוקית וצפויה לפגוע בתחרות

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל הלפרין ויצחק תשובה
מיכל הלפרין ויצחק תשובהצילום: אמיל סלמן ומגד גוזני
אורה קורן
אורה קורן

ארגון לובי 99 ועמותת הצלחה הגישו היום (א') ערר לבית הדין לתחרות שבבית המשפט המחוזי בירושלים, על אישור עסקת רכישת צינור הגז של EMG על ידי מונופול הגז בשליטת דלק של יצחק תשובה ונובל אנרג'י.

לטענת לובי 99, המגובה בחוות דעת של שלומי פריזט, לשעבר הכלכלן הראשי של רשות התחרות, העסקה פוגעת בתחרות. את לובי 99, הטוען כי העסקה אינה חוקית, מייצג דרור שטרום, לשעבר הממונה על רשות התחרות (לשעבר רשות ההגבלים העסקיים).

ד"ר שלומי פריזטצילום: מוטי מילרוד

במסגרת עסקת EMG מבקשות דלק, נובל אנרג'י וחברה בבעלות ממשלת מצרים לרכוש 39% מהון המניות של EMG וכן לקבל זכויות להפעלת הצינור לתקופה של 10 שנים עם אופציה להארכה ב-10 שנים נוספות. רכישת הצינור נועדה לאפשר אספקה סדירה של גז ממאגר לווייתן למצרים במסגרת עסקה בשווי 15 מיליארד דולר שחתמו השותפות במאגר, דלק ונובל, עם חברת דולפינוס המצרית.

באוגוסט אישרה הממונה על רשות התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, את עסקת המיזוג בשלושה תנאים, אשר יעילותם למנוע פגיעה בתחרות שנויה במחלוקת. הניתוח הכלכלי של פריזט, שצורף לערר, מפרט מדוע התנאים אינם מבטיחים תחרות.

דרור שטרוםצילום: תומר אפלבאום

בערר, שמומן באמצעות גיוס המונים מיוחד של לובי 99, טוען עו"ד שטרום כי העסקה צפויה לגרום לפגיעה משמעותית בתחרות היות שהיא מעניקה למונופול הגז - המונופול הגדול והעוצמתי בישראל - שליטה בתשתית היחידה ליבוא גז טבעי ממצרים לשוק הישראלי, ומעניקה לו בתוך כך גם שליטה ביצוא הגז הטבעי למצרים.

הארגונים, לובי 99 והצלחה, מבקשים לבטל את האישור שנתנה הממונה על רשות התחרות. מונופול הגז הוא המונופול הגדול והעוצמתי בישראל, והמשק משלם מחירים גבוהים על שליטת היחיד שלו במשק האנרגיה. באשר לתנאים שקבעה הממונה, שלפיהם יוכלו מפעלי גז טבעי מצריים למכור בישראל באמצעות מונופול הגז בעסקות "החלף" (Swap), נטען בערר כי אילוץ מתחרים למכור באמצעות המונופול השולט בשוק אינו פתרון תחרותי, ובנוסף מדובר "בתנאים התנהגותיים, שהם תנאים מן הסוג הנחות והחלש להגנה מפני פגיעה אפשרית בתחרות, וזאת לפי עמדתם המסורתית והעקבית של מוסדות ורשויות התחרות בארץ ובעולם".

העסקה מסכלת את פוטנציאל התחרות במשק הגז בישראל באמצעות יבוא ממצרים ומוסרת לידי מונופול הגז בעלות תמידית על תשתית, שהיוותה לו בעבר תחרות בפועל. התנאי הראשון שמטילה הממונה על העסקה, כדי לאפשר יבוא גז ממצרים, הוא עסקות Swap (עסקות החלפה). בעתירה נטען כי מדובר בתנאי עמום ובלתי ישים, שמשאיר את השליטה בשאלה כמה גז יזרום לישראל ממצרים בידי המונופול.

קידוח לווייתןצילום: אלבטרוס

הערר וחוות הדעת הכלכלית פוסלים את קביעת הממונה על התחרות שלפיה אין סיכוי ליבוא גז מצרי למשק הישראלי, בהתבסס, בין השאר, על דו"חות חברת דלק עצמה שמהם עולה כי עד 2023 לפחות קיימים עודפי היצע של גז במצרים שישמשו ליצוא.

התנאי השני שמטילה הממונה על העסקה אמור לאפשר יצוא גז למצרים, מהמאגרים בישראל. אלא שהתנאי של "גישה פתוחה" (Open access) אינו מהווה הסדרה מינימלית של ההזרמה על ידי חברות אחרות פרט למונופול בצינור. בכך פוגע התנאי בתחרות בישראל, כשהוא מדכא את התמריץ לחיפושי גז נוספים בשנים הקרובות.

חוות הדעת הכלכלית מראה כי החלטת הממונה גם אינה מתיישבת עם החלטותיה הקודמות. מההחלטה שלא לאפשר לדלק לרכוש את הזכויות על מאגר רועי עולה כי נכון למצב הנוכחי במשק הגז בישראל, הביקוש הצפוי לגז עד 2040 יעמוד על לפחות 450 BCM, כאשר עד היום נחתמו חוזים על BCM 300, ומאגרי כריש, תנין ותמר כמעט מיצו את היכולת שלהם למכור גז. כלומר, בתוך כמה שנים צפוי מאגר לווייתן להיות ספק יחיד של גז טבעי למשק הישראלי. הגז המצרי יכול היה להוות שוב מקור תחרות זמין עד לגילוי מאגרים נוספים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו