משרד הבריאות מתנגד להקמת תחנת הכוח של מבטח שמיר ליד ראש העין

תחנת הכוח קסם אנרגיה תוכננה מעל אחד ממאגרי מי השתייה של אזור המרכז ■ באחרונה הודיעה גם מקורות על התנגדותה לפרויקט עד להסדרת מנגנון שיבטיח כי צינור הדלק לתחנה לא יפגע בפרויקט המוביל הארצי ■ התוכנית תעלה לדיון מכריע בוות"ל השבוע

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאיר שמיר
מאיר שמירצילום: דניאל צ'צ'יק
אורה קורן
אורה קורן

משרד הבריאות מתנגד להקמת תחנת הכוח קסם אנרגיה של מבטח שמיר, שבבעלות איש העסקים מאיר שמיר, באזור ראש העין. על פי התוכניות, תחנת הכוח תופעל על גז ותפיק 450 מגה-ואט.

משרד הבריאות מתנגד לעצם הקמת תחנת הכוח של מבטח שמיר מעל מקורות מי השתייה של אזור המרכז. המשרד מתנגד גם לכך שלצדה יוקם מתקן אחסון סולר שישמש לגיבוי אם אספקת הגז לתחנה תיפגע. כללי משרד האנרגיה מחייבים הקמת מתקני סולר לגיבוי.

בנוסף להתנגדות העקרונית של משרד הבריאות, מקורות מתנגדת למתווה צינור הדלק שיזין את התחנה. כל הצדדים המעורבים בהחלטה נמצאים במגעים שלא הבשילו עדיין למציאת פתרונות שיאפשרו את הקמת התחנה, תוך הבטחה על שמירת מי השתייה.

למרות ההתנגדויות, מחר צפוי בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) דיון להפקדת התוכנית. מדובר בצעד טכני אך משמעותי לפרויקט. החלטה על הפקדה תאפשר לציבור להשמיע התנגדויות במשך 60 יום, ואחרי תקופה זו תובא התוכנית לאישור סופי.

משרד הבריאות הביע כבר בסוף 2018 את התנגדותו להקמת תחנת הכוח באזור המיועד ליד ראש העין, מעל מי שתייה טובים, כהגדרתו. לפי משרד הבריאות, אי אפשר להקים את התחנה כמתוכנן מעל אקוויפר ההר ברדיוסי מגן של מקורות מים טובים לשתייה. רדיוסי מגן הם שטח מעל מקורות מים שלפי עמדת משרד הבריאות צריכים להיות מנוטרלים מאפשרויות זיהום. "באזורים אלה אסור לבנות מבנים שעלולים לזהם את הקידוח, במיוחד תחנת כוח, ועל אחת כמה וכמה מכלי סולר", הבהירה נציגת משרד הבריאות בדיון בות''ל בסוף 2018.

באותו דיון ציינה נציגת משרד האנרגיה כי החלטת הממשלה בנושא הקמת תחנות כוח על ידי יזמים פרטיים נועדה לאפשר ליזמים לקדם תוכניות, אבל אין בכך הבטחה שהן יקבלו רישיון. הכוונה להכין רזרבות של תחנות ולהקימן בהתאם לביקושים.

נציגת משרד האנרגיה ציינה כי קיימת דרישה שכל תחנה מעל 100 מגה-ואט הפועלת על גז טבעי, תגובה במכלי סולר ובחיבור לצנרת דלק. יזם שלא יהיה לו גיבוי כזה - לא יוכל להתחרות על קבלת רישיון.

בחודש שעבר שיגרה מקורות מכתב לקסם אנרגיה, שבו הביעה דאגה מצינור הדלק שאמור לחבר את תחנת הכוח למערכת של תש"ן. "תוואי הדלק המוצע מתוכנן לחצות את תחום תוכנית מפעל המים הארצי", ציינה מקורות. עוד נכתב כי הפתרון ההנדסי של הדלק צריך להיות מותאם לצורכי הפיתוח והתחזוקה של המוביל הארצי, ויש להבטיח מניעה של פגיעה וזיהום. עד להסדרת הסוגיה, מקורות מתנגדת לתוכנית ההקמה של תחנת הכוח.

מקסם אנרגיה נמסר בתגובה כי "הממשלה קבעה שצורכי משק החשמל מחייבים הקמה של תחנות כוח מגז טבעי במרכז הארץ עקב הגידול המתמשך בביקושים לחשמל, במיוחד במרכז. המיקום של תחנת קסם אנרגיה צמוד לתשתיות חשמל וגז קיימות ויחסוך הקמה של תשתיות מיותרות נוספות. כמו שאר תחנות הכוח, התחנה תגובה באפשרות של הפעלה בסולר בעת חירום כדי לוודא שלא תופסק אספקת החשמל לבתים גם במקרים נדירים כאלה.

"בדיקות מעמיקות של הקרקע עליה תקום התחנה מוכיחות כי מדובר במיקום שאינו מהווה סיכון למקורות המים באזור. תוצאותיהן יוצגו בפני הרשויות לבחינתן. הרשויות, לרבות משרד הבריאות, לא גיבשו עדיין את עמדתן הסופית לגבי ההגנות הדרושות, כפי שיוצגו עם השלמת גיבוש מלוא הנתונים הרלוונטיים. קסם אנרגיה תיישם את האמצעים המתקדמים ביותר, כפי שמיושמים בתשתיות אחרות, כדי לוודא שלא ישקף סיכון כלשהו מכל בחינה סביבתית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?