המשרד להגנת הסביבה למשרד האנרגיה: תחנות כוח בשכונות מגורים מסוכנות

בנובמבר 2018 פירסמה רשות החשמל תוכנית הסדרה להקמת מרכזי אנרגיה עד 16 מגה־ואט ■ "עלולה להביא לפגיעה חמורה בבריאותם של אלפי אנשים, שיהיו חשופים לזיהום הנפלט מארובות המתקנים"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת הכוח הפחמית בחדרה
תחנת הכוח הפחמית בחדרהצילום: טל כהן
אורה קורן
אורה קורן

המשרד להגנת הסביבה מתנגד להקמת מרכזי אנרגיה קטנים (תחנות כוח קו־גנרציה וטרי־גנרציה) בשכונות מגורים חדשות לאספקה עצמית של חשמל — בעיקר משיקולי זיהום אוויר, אך גם משיקולי רעש. "הקמת מרכזי אנרגיה בלב שכונות מגורים ומבנים רבי קומות עלולה להביא לפגיעה חמורה בבריאותם של אלפי אנשים, שיהיו חשופים לזיהום הנפלט מארובות המתקנים, הכולל חלקיקים שגורמים לתחלואה ולתמותה מוקדמת", ציינו במשרד.

בכך מנחית המשרד מכה כואבת על בדיקת משרד האנרגיה לגבי הקמת תחנות כוח כאלה בשכונות מגורים חדשות. ועדות התכנון כבר דנות בתוכניות להקמת מרכזי אנרגיה קטנים בשכונות מגורים חדשות, כמו זו שתקום על שטח שדה דב בתל אביב ובמתחם ה–1000 בראשון לציון, ואף בשכונות מגורים קיימות. התוכניות להקמת מתקני אנרגיה לצריכה עצמית בשכונות התגבשו לאחר שבנובמבר 2018 פירסמה רשות החשמל תוכנית הסדרה להקמת מרכזי אנרגיה עד 16 מגה־ואט.

במשרד להגנת הסביבה מציינים כי רמת זיהום האויר הנגרמת מארובות המתקנים משתנה בהתאם לגודל (הספק) מרכז האנרגיה, מינון ההפעלה היומי והעונתי שלו, גובה הארובות והמרחק בינן למבני מגורים, עסקים ומקומות בילוי. במשרד מציינים כי כתוצאה מהקמת מרכזי האנרגיה צפוי גידול בהשפעה הכוללת המצרפית של זיהום האוויר במרחב העירוני שבסביבתם. יתר על כן, ציינו במשרד כי בעת חירום עלולה להיפסק אספקת הגז הטבעי, מה שיחייב את התחנות לפעול על סולר, שמזהם אף יותר.

במשרד מדגישים כי יש לעצור את תהליך התכנון של מרכזי האנרגיה האלה, בנימוק שהם צפויים לפלוט מזהמי אוויר בסמיכות לריכוזי אוכלוסייה. המשרד מציע לאפשר הקמת מרכזי אנרגיה כאלה מחוץ למרחבי מגורים ולמקמם סמוך לצרכנים גדולים של אנרגיה. לגישתו, תכנון נכון של המתקן בסמוך לצרכנים אלה יאפשר להקטין את פליטת המזהמים מיחידת אנרגיה. אם בכל זאת ימשיך משרד האנרגיה לקדם הקמת מרכזי אנרגיה בשכונות מגורים — המשרד להגנת הסביבה ידרוש לבצע בחינה פרטנית מעמיקה של כל תוכנית וסביבתה, כדי למנוע פגיעה חמורה באיכות האוויר ובאוכלוסייה העתידה לחיות באזור.

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה כי "תחנות כוח קטנות המבוססות על גז טבעי מקטינות את הפליטות לאוויר ועוזרות לציבור לנשום ואוויר נקי יותר. בימים אלה עורך המשרד עבודת מטה מקיפה לבחינת השיקולים השונים לתעדוף והשקעה בנושא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר