יו"ר הרכבת על פרויקט החשמול: "אסור לשים את כל הביצים בסל אחד - לא בהקמה ובטח לא בתחזוקה"

מנכ"ל סימנס ישראל: "אם היו מכניסים לפרויקט חשמול הרכבת כמה קבלנים - היה אפשר להתקדם"

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר הרכבת, דן הראל
יו"ר הרכבת, דן הראלצילום: אוהד גיגי
אסנת ניר
אסנת ניר

"אסור לשים את כל הביצים בסל אחד, לא בהקמה ובטח לא בתחזוקה" - כך אמר היום (רביעי) יו"ר רכבת ישראל, דן הראל, בהתייחס לכתבה שפורסמה הבוקר ב-TheMarker על כישלון הביצוע בפרויקט החשמול ברכבת ואחריות הגורמים המעורבים בו. הראל אמר את הדברים בפאנל בוועידה השנתית ה-8 לתשתיות ישראל ביוזמת מידע כנסים, שהתקיימה בתל אביב.

הפרויקט הענק של חשמול 13 קווי רכבת, שהבולט בו הקו המהיר לירושלים, בעלות של כ-2 מיליארד שקל, סובל מעיכובים של שנים. המהלך מיועד להסבת הרכבות מהנעה בדיזל כיום להנעה חשמלית.

"אנחנו הולכים לקראת שינוי", אמר הראל ורמז לפגישות שהתקיימו עם Semi, הקבלנית הספרדית המבצעת את הפרויקט עבור הרכבת. בפגישות נדונו האפשרויות להמשך ההתקשרות עם החברה. הראל אישר את הפרסום, אך סירב להתייחס למתווה המסתמן במשא ומתן מול Semi בנוגע להמשך ההתקשרות עמה.

מנכ"ל סימנס ישראל, שמואל פלדל אמר בוועידה כי "אם היו מכניסים לפרויקט החשמול ברכבת כמה קבלנים, שלכל קבלן מקטע של 400-300 ק"מ, וכל קבלן מגבה קבלן אחר - אפשר היה להתקדם ולא היינו במצב הזה, שבו אנחנו שבויים בידי קבלן אחד".

"הרכבת הוציאה מכרז לחשמול יותר מ-1,000 ק"מ מסילה, שהוא הבסיס לצעד הבא בכל מה שקשור לתשתיות הסעת המונית של רכבות. אני לא מדבר רק על הקו לירושלים, שבפוקוס של כולם, אנחנו שוכחים את ה-1,000 ק"מ האחרים שגם אותם צריך לחשמל", הוסיף פלדל.

בתחילת השבוע הוחלט שלא להאריך את כהונתו של מנכ"ל פרויקט החשמול, עמית צלקה, בשל העיכובים הרבים בפרויקט. לצלקה אחריות חלקית לכישלון הפרויקט - הוא לא התריע על המחדלים והעיכובים הצפויים, אף כי ידע על כך כבר ב–2015, בתקופת כהונתו של המנכ"ל הקודם של הרכבת, בעז צפריר. האחריות מוטל במידה רבה על מי שהיה הממונה של צלקה, ראובן קוגן, סמנכ"ל הפיתוח ברכבת, שעזב לתפקיד סמנכ"ל כספים בקופת חולים כללית, ולא נשאר ברכבת כדי לשאת בתוצאות התנהלותו.

בנוסף, לא ניתן להתעלם מכך שמנכ"לי הרכבת הקודמים, שחר איילון וצפריר, היו מודעים זמן רב לעיכובים ולליקויים בפרויקט.

החברות סימנס ובומברדיה אמורות לספק את הציוד הנייד של הרכבות לאחר שיעברו הסבה לחישמול. רכש כ-60 הקטרים מבומברדיה כבר נמצא בארץ ומשמש את הרכבת בקווים הקיימים, אך הרכש של כ-60 הקרונות מסימנס עוכב לאחר בקשת הרכבת בעקבות העיכובים בפרויקט. פלדל התייחס להזמנות הקרונות ואמר כי: "יש כאן פוטנציאל של 120 רכבות שיכולות לנסוע מחר בבוקר, הקטרים החשמליים כבר הגיעו, אך הכול תקוע על המסילה".

"אנחנו כבר הסקנו את המסקנות לפני כמה שנים, ובפרויקטים קריטיים של תשתית מכניסים לפחות שניים-שלושה קבלנים שעובדים על אותם דברים", ציין פלדל בהתייחס פלדל לחברת Semi, שזכתה ב-2015 במכרז על הביצוע של פרוקט החישמול ברכבת ותחזוקת הקווים ל-25 שנה.

עוד הוסיף פלדל ביחס למשבר התחבורתי הקיים היום כי "התקציבים שמושקעים כיום בתשתיות הם מחצית ממה שצריך להשקיע כדי להדביק את המצב הקיים במדינות OECD. מה שקובע את התקציב הוא התקציב הזמין - ולא קצב יכולת הביצוע".

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?