עסקת ענק: מאיר שמיר והסינים רוכשים את תחנת הכוח אלון תבור ב-1.9 מיליארד שקל

מדובר במכרז הראשון מתוך ארבעה שנועדו לצמצם את חלקה של חברת החשמל בייצור ל-35% ■ קבוצת מבטח שמיר לא תהיה כבולה לחוזה הגז היקר של חברת החשמל מול מאגר תמר - ותוכל לרכוש גז במחיר נמוך יותר

אורה קורן
אורה קורן
מאיר שמיר
מאיר שמירצילום: רמי שלוש
אורה קורן
אורה קורן

קבוצת MRC אלון תבור, הכוללת את החברות מבטח שמיר, הארבור אנג'נירינג הסינית ורפק זכתה במכרז לרכישת תחנת החשמל אלון תבור מחברת החשמל – כך הודיעו היום (ג') בכירי חברת החשמל באירוע בהשתתפות שר האנרגיה, יובל שטייניץ. הקבוצה הציעה סכום של 1.87 מיליארד שקל - הגבוה בכ-900 מיליון שקל משווי התחנה בספרי חברת חשמל.

לפי הבכירים, מדובר ב"רגע היסטורי", שבו חברת החשמל מתחילה להתפרק מנכסי הייצור שלה בהתאם לרפורמה במשק החשמל. עם זאת, החברה עדיין מחזיקה בחלק הארי של ייצור החשמל, וגם אם הרפורמה תתבצע כמתוכנן וחלקה של חברת החשמל בייצור יופחת ל-35% - היא עדיין תהיה היצרנית הגדולה במשק.

מכרז אלון תבור הוא הראשון מתוך ארבעה מכרזים מתוכננים. למכרז ניגשו שבע קבוצות, ובהן מבטח שמיר, דליה ו-OPC. במשק האנרגיה מעריכים כי הביקוש הגבוה עשוי לאותת על התעניינות רבה גם במכרזים הבאים.

תחנת כח אלון התבורצילום: גיל אליהו

במכרז הנוכחי הציעה חברת החשמל למכירה את תחנת הכוח המופעלת בגז באלון תבור (מחז"מ F), כשלצדה שתי תחנות פיקריות קטנות במחזור פתוח (Peaking power plants), המונעות בסולר. סך הכל, הספק התחנה כיום הוא 600 מגה-ואט. בנוסף, במתחם אלון תבור יש שטח שיאפשר הרחבה עתידית לייצור 230 מגה-ואט נוספים באמצעות הקמת 3-4 פיקרים חדשים. התחנות החדשות שיוקמו במתחם יקבלו מהמדינה רישיון הפעלה ל-20 שנה.

תחנת הכוח הקיימת תוכל למכור את החשמל שתייצר למנהל מערכת החשמל בלבד (ולא ישירות ללקוחות), וזאת בתעריף זמינות קבוע מינימלי שמהמדינה תבטיח לבעלים למשך 15 שנה. מכירת החשמל לרשת תעשה במכרזים חצי-שעתיים, שבהם בעלי התחנה יתמודדו מול חברת החשמל ומול יצרני חשמל פרטיים אחרים. התחנה תהיה משוחררת מכבלי חוזה הגז היקר של חברת החשמל מול מאגר תמר - כך שבעליה החדשים יוכלו להשיג גז במחיר נמוך יותר.

עוד נקבע במכרז כי בעלי התחנה החדשים יחויבו להעסיק את 38 עובדי חברת החשמל למשך חמש שנים – בתנאי השכר הקיימים.

בשלב הבא אמורים לצאת המכרזים למכירת מתחמי תחנות הכוח רמת חובב, רדינג (תל אביב), חגית (אליקים) ואשכול (אשדוד).

שטייניץ אמר כי כמיליארד שקל מהסכום יעברו לצרכנים ויורידו את מחיר החשמל בכ-2%-3%, לפי הכרעת רשות החשמל. אסף אילת, יו''ר רשות החשמל, אמר כי חלק מהסכום צפוי להיכלל בתעריף הקרוב בינואר הקרוב. לדבריו, ההערכה היא שכל שנה תימכר תחנה - כך שמדובר בצפי לתוספת הכנסה בכל שנה בשנים הבאות בהיקפים שונים שניתן יהיה באמצעותם להוריד את התעריף.

הזכיה של קבוצה הכוללת חברה סינית במכרז תשתיות מנוגדת ללחצים האמריקאים על ישראל להימנע מהכנסת הסינים לתשתיות בישראל. על כך אמר שטייניץ כי "היחסים עם האמריקאים מאוד חשובים לנו. יש לנו תיאום עם הממשל ומשרד האנרגיה האמריקאי. אני לא חושב שמתעוררת פה בעיה. זו תחנת כח זה לא מונופול שמגיע לעשרות אחוזים באחזקה בתשתית. לחברה הסינית אין שליטה או זכות וטו בקבוצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918