דו"ח המבקר |

הממשלה לחצה - והספקיות הציעו למפעל האמוניה גז במחיר נמוך מהמתווה

ספקיות הגז הסכימו להוריד את המחיר ליחידת חום ל-5 דולרים ■ רק ב-2017 גילתה המדינה כי החברות הקטנות במשק צורכות 4% בלבד מכלל יבוא האמוניה, ואינן זקוקות למפעל שהציעה להקים במאות מליוני שקלים ■ את האחריות להיעדר נתוני הצריכה העדכניים מטיל המבקר על משרדי הכלכלה והגנת הסביבה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכל האמוניה במפרץ חיפה
מכל האמוניה במפרץ חיפהצילום: רמי שלוש
אורה קורן
אורה קורן

נציגי הממשלה ניהלו ב-2017-2013 מגעים עם ספקיות הגז, בעלות המאגרים תמר ולווייתן, בניסיון לקדם הקמת מפעל לייצור אמוניה בנגב. במסגרתם, ניסתה הממשלה להוריד את מחיר הגז למפעל ל-3 דולרים ליחידת חום, וספקיות הגז הסכימו להורידו ל-5 דולרים (לעומת מחיר של 5.34 דולרים שנקבע במתווה הגז) - כך מפרסם היום (ב') מבקר המדינה בדו"ח על כישלון המכרז להקמת מפעל אמוניה בנגב.

ההחלטה על הקמת מפעל כחלופה לסגירת מכל האמוניה, מחשש סכנה לסביבה, התקבלה ב-2010 על ידי השר להגנת הסביבה דאז, גלעד ארדן. ואולם רק באוקטובר 2013 קיבלה הממשלה את הצעתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר להגנת הסביבה דאז עמיר פרץ, לקדם הקמה של מפעל לייצור אמוניה באזור מישור רותם בנגב, "במהירות האפשרית". בהחלטה צוין כי מדובר בפרויקט בעל חשיבות ודחיפות לאומית.

הביקורת העלתה כי מ-2010 לא עשו הגורמים הממשלתיים הנוגעים בדבר הערכה מחודשת של צורכי המשק וצורכי החירום של המדינה בתחום האמוניה, מתוך הנחה שהאמוניה נחוצה למשק בשגרה ובמצבי חירום. ההישענות על הנחה זו, וכן אימוץ העמדה שלפיה פעולתה של חיפה כימיקלים משרתת גם את אינטרס המדינה ואת צורכי החירום של המשק, השפיעו על קבלת החלטותיהם בנושא ופגעו ביכולתם לקבל החלטות מיטביות הנשענות על מידע מבוסס ומדויק. בפועל, התברר כי האמוניה הנצרכת במשק היא רק 4% מכלל היבוא, וניתן לאחסנה ב-45 איזוטנקים, ללא צורך במפעל או במכל.

את האחריות להיעדר נתון עדכני של צריכת אמוניה במפעלים קטנים מטיל המבקר על משרדי הכלכלה והגנת הסביבה. "אילו היה עומד לפני מקבלי ההחלטות מבעוד מועד הנתון שלפיו כמות האמוניה הנדרשת למשק לשעת חירום היא לכל היותר 345 טון (שהם 25% בלבד מהאומדן שעליו הסתמך), היה ביכולתם לבחון ולממש במהלך השנים מאז 2010 חלופות אחסנה אחרות, שאינן מצריכות בהכרח הקמת מפעל ייצור אמוניה", קבע.

המבקר מנתח את הסיבות לכישלון המכרז להקמת המפעל ואת הכשלים בהתנהלות גורמי הממשלה ומציין בין השאר את אי-רצונן של חיפה כימיקלים ודשנים - הצורכות 96% מהאמוניה המיובאת למשק - להשתתף בפרויקט, או להתחייב לרכוש אמוניה מהמפעל.

המפעל לא הוקם, ובדצמבר 2018 פורסם כי חיפה כימיקלים חתמה על מזכר הבנות עם חברה פרטית להקמת מתקן לייצור אמוניה בתוך שטחי מפעלה במישור רותם. על פי הפרסום, ההקמה תתחיל ב-2019 ועלותה נאמדת במיליארד שקל. החברה הפרטית תקים את המפעל כפרויקט BOT (שיטה שלפיה הספק מקים את הנכס ומפעיל אותו לתקופה, ובסיומה הנכס עובר לידי המזמין), שיועבר לרשות חיפה כימיקלים לאחר 25 שנה.

"המהלך היזום של חיפה כימיקלים מדגיש ביתר שאת את הצורך הרב שהיה בהבהרה האמורה, ואת סימן השאלה סביב הצורך במעורבותה הפעילה של המדינה בהקמת מפעל האמוניה", קבע המבקר. "אף שפרויקט הקמת המפעל לייצור אמוניה, שהיה פרויקט ממשלתי בין-משרדי משמעותי, נכשל במישור התכנוני והביצועי - לא מוצה לגביו הליך הפקת הלקחים".

גלעד ארדןצילום: ניר קידר

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי "הוא זה שהביא לסגירת המערך ליבוא האמוניה, לאחר סגירת המערך, בחן המשרד חלופות יבוא ואישר את החלופות הקבילות בתהליך נרחב ומיטבי".

עוד נמסר: "המשרד רואה חשיבות בכך שהממשלה תעשה עבודה נרחבת ומקיפה בנושא עתיד המפעלים במפרץ חיפה, ותומך בכל צעד שיוביל לשיפור איכות האוויר במטרופולין חיפה, ובכלל זה הזזת מפעלים ממיקומם הנוכחי. המשרד להגנת הסביבה השקיע כוח אדם רב ויותר מ-100 מיליון שקל ביישום התוכנית הלאומית לצמצום זיהום אוויר במפרץ חיפה, הגברנו את הפיקוח על המפעלים ושילשנו את מספר סיורי הפיקוח ובדיקות הפתע בארובות, וכן הגברנו את האכיפה על המפעלים. כדי להגביר אף יותר את האכיפה יש הכרח לתגבר את המשרד בכוח אדם נוסף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי