המהפכה הסולארית: הושג המחיר הנמוך אי פעם לייצור חשמל בישראל

המחיר, 8.68 אגורות לקוט"ש - בנטרול עלויות קרקע, הוצע על ידי פארק סולארי אשלים שזכתה במכרז להקמת תחנת כוח סולארית רביעית בשטחה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת הכוח הסולארית באשלים
תחנת הכוח הסולארית באשליםצילום: אליהו הרשקוביץ
אורה קורן
אורה קורן

חברת פארק סולארי אשלים זכתה - באמצעות אי.די.אף אנרג'י נובל ישראל - במכרז להקמת תחנת כוח סולארית רביעית באשלים שברמת הנגב. התחנה תפעל בטכנולוגיה פוטו-וולטאית ותספק חשמל בהיקף של 40 מגה-ואט. המחיר לקוט"ש שנקבע במכרז מסתכם ב-8.68 אגורות - המחיר הזול ביותר לחשמל סולארי בישראל. במכרז קודם התקבלו הצעות נמוכות יחסית, של כ-15 אגורות לקוט''ש.

ההודעה על הזוכה נמסרה על ידי ועדת המכרזים הבין משרדית לאנרגיה סולארית, בראשות מנהל יחידת תשתיות ופרויקטי PPP באגף החשב הכללי, איציק מרמלשטיין. הוועדה משותפת למשרד האוצר, משרד האנרגיה, רשות החשמל והחברה הממשלתית ענבל.

מקור המקורב למכרז אמר כי העלות הנמוכה נובעת מכך שלפני כעשור החליטה המדינה לבצע סוג של פיילוט באזור, ולצורך זה דאגה להיתרים ולתוכנית בנייה. מכיוון שמדובר בקרקע של המדינה, היזם לא משלם למינהל על השטח וגם לא שכר דירה בהמשך. בנוסף, אין צורך בהקמת תחנת השנאה (תחמ''ש), שמחברת את תחנת הכוח למתח עליון, שעלותה לבדה היא כ-30 מליון שקל. זאת, במקום תחמ''ש קיים המשמש את התחנות הראשונות.

המכרז יצא לדרך בעקבות החלטת הממשלה להקים תחנת פוטו-וולטאית נוספת במתחם אשלים. הודות להתערבות שר האנרגיה יובל שטייניץ, הוסרו חסמי תשתית שאפשרו את קידום המכרז והצלחתו.

הפרויקט יבוצע בשיטת PPP, שבה היזם הנבחר אחראי לתכנון, מימון, הקמה ותפעול של תחנת הכוח הסולארית לתקופה של 25 שנה. בסיומה של התקופה התחנה תוחזר למדינה. סך ההספק המותקן בפרויקטי PPP במתחם אשלים יעמוד על כ-312 מגה-ואט. הדבר יסייע בהשגת יעדי הממשלה לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, שעומדים על 13% עד ל-2025 ו-17% עד 2030. התחנה החדשה צפויה להתחיל לפעול ב-2021.

החשב הכללי, רוני חזקיהו, אמר כי "פרויקט אשלים החל כחזון אשר התממש הודות לשיתוף פעולה של משרד האוצר, משרד האנרגיה, רשות החשמל, מ.א. רמת נגב ומשרד הביטחון. מדינת ישראל ממשיכה להתקדם אל עתיד של יעילות אנרגטית והפחתת פליטות גזי חממה. תחנת הכוח הסולארית PV2 מצטרפת לשורה של פרויקטים קיימים לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, לצד פרויקטים עתידיים נוספים שעולים בקנה אחד עם תוכנית "תשתיות 2030" לקידום מהיר של פרויקטי תשתית, הסרת חסמים והרחבת ההשקעה הממשלתית בתשתיות".

באשלים פועלות שלוש תחנות כוח סולאריות בהיקף כולל של 272 מגה-ואט. הקמתן של שתי תחנות כוח תרמו-סולאריות הושלמה באפריל, והקמת תחנת כוח פוטו-וולטאית הושלמה בדצמבר 2017.

איתן פרנס, מנכ"ל איגוד חברות האנרגיה הירוקה, אמר בתגובה כי "המהפכה הסולארית צפויה להוזיל את מחירי החשמל. חבל שהממשלות עד כה התמקדו בגז הטבעי ורק עכשיו מתפכחות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו