מבטח שמיר, פז, דליה ו-OPC מציעות לרכוש את תחנת החשמל אלון תבור

בממשלה מצפים לקבל לפחות 800 מיליון שקל, במכרז הראשון למכירת תחנות כוח של חברת חשמל במסגרת הרפורמה ■ מתמודדות התלוננו על שחרור מידע איטי על ידי חברת חשמל, שלא מאפשר בדיקת עומק של התחנה המיושנת

אורה קורן
אורה קורן
תחנת כח אלון התבור
תחנת כח אלון התבורצילום: גיל אליהו
אורה קורן
אורה קורן

שבע מתוך שמונה הקבוצות שעלו לשלב האחרון של מכרז מכירת תחנת הכוח אלון תבור הגישו הצעה סופית לרכישת התחנה של חברת חשמל.

רשימת החברות כוללת את OPC, פז, שיכון ובינוי, מבטח שמיר, דליה, רפק וקרן נוי. קבוצה בהובלת אדלטק פרשה מהמכרז ברגע האחרון, ומהחברה נמסר כי "לאחר בחינה מעמיקה של תחנת אלון תבור ותנאי המכרז, ונוכח המגבלה שהוטלה על מספר התחנות שיכול שחקן קיים לרכוש, בחרה קבוצת אדלטק שלא לגשת למכרז הנוכחי ולשמור על יכלתה לגשת למכרזים עתידיים".
חברת חשמל סירבה למסור פרטים והבהירה כי תפרסם הודעה רק כשייבחר הזוכה בעוד כמה שבועות. מכרז אלון תבור הינו הראשון מבין כארבעה מכרזים מתוכננים למכירת תחנות הכוח של חברת חשמל בשנים הקרובות.

חלק מהחברות ששקלו להתמודד העדיפו להמתין להפרטת התחנות הבאות, שהן גדולות וחדישות יותר. היו חברות שנפסלו בשלב המיון המוקדם כיוון שלא עמדו בתנאי הסף. מקורות מקורבים לחברות המגישות התלוננו בשבועות האחרונים על לוח זמנים צפוף מדי שאינו מאפשר בדיקה של הנתונים לעומק, במיוחד על רקע שחרור חומרים איטי יחסית על ידי חברת חשמל לחדר המידע - שממנו קיבלו המתמודדים את הפרטים העסקיים על התחנה. מחברת חשמל נמסר כי לא היה שיהוי בהעברת המידע.

התחנה המפיקה כ-600 מגה ואט נמכרת ללא חוזה הגז היקר יחסית של חברת חשמל, מה שיאפשר לרוכש לנסות לרכוש גז במחיר נמוך יותר, על פי הרפורמה בחברה.

במסגרת המכרז מציעה חברת החשמל למכירה את תחנת הכוח הגזית באלון תבור (מחז"מ F), כשלצדה שתי יחידות קטנות במחזור פתוח (פיקריות), שמונעות בסולר. בנוסף, במתחם אלון תבור ישנו שטח שיאפשר הרחבה עתידית לייצור 230 מגה ואט נוספים, באמצעות הקמת 4-3 פיקרים חדשים. עבור התחנות החדשות שיוקמו במתחם תעניק המדינה רישיון הפעלה ל-20 שנה.

תחנת הכוח הקיימת תוכל למכור את החשמל שתייצר למנהל מערכת החשמל בלבד (ולא ישירות ללקוחות), וזאת בתעריף זמינות קבוע מינימלי שמהמדינה תבטיח לבעלים למשך 15 שנה. מכירת החשמל לרשת תעשה במכרזים חצי-שעתיים, שבהם בעלי התחנה יתמודדו מול חברת החשמל ומול יצרני חשמל פרטיים אחרים. התחנה תהיה משוחררת מכבלי חוזה הגז היקר של חברת החשמל מול מאגר תמר – כך שבעליה החדשים יוכלו להשיג מחיר נמוך יותר.

עוד נקבע במכרז כי בעלי התחנה החדשים יחוייבו להעסיק את 38 עובדי חברת החשמל למשך חמש שנים – בתנאי השכר הקיימים. בחברת החשמל מקווים להשלים את הליכי המכרז ולבחור זוכה עד לסוף השנה.

בשלב הבא אמורים לצאת המכרזים למכירת מתחמי תחנות הכוח רמת חובב, רדינג (תל אביב), חגית (אליקים) ואשכול (אשדוד).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין