שטייניץ: "לקחת משרדי חקירות כדי לסחוט פקידות בכירה זה מזעזע"

שר האנרגיה הגיב לפרסומים שלפיהם איש העסקים עידן עופר שכר את שירותי בלאק קיוב כדי לסכל פגיעה של המדינה ברווחי כיל: "יש כל הזמן המון לחצים בכל הכיוונים, אך לא ניכנע לטייקונים שלא אוהבים רפורמה כזאת או אחרת" ■ בלאק קיוב: "מערכת עובדה בדתה עובדות שאין להן ולמציאות כלום ושום דבר"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האנרגיה, יובל שטייניץ
שר האנרגיה, יובל שטייניץצילום: דרור סיתהכל
אורה קורן
אורה קורן

"איסוף מידע על פקידים בכירים במטרה להכפישם ולהשפיע על עמדותיהם זה דבר מזעזע", כך אמר היום (ג') בכנס אנרגיה וכלכלה שר האנרגיה, יובל שטייניץ, בתגובה לתחקיר "עובדה", שישודר ביום חמישי.

התחקיר עוסק באיסוף מידע בחברת בלאק קיוב, לבקשת איש העסקים עידן עופר, במטרה להשפיע על תוצאות שני מהלכים ממשלתיים מול כיל, החברה הבת בקבוצת החברה לישראל שבבעלותו - ועדת ששינסקי 2 והבוררות על תמלוגי עבר. שניהם הניבו הטלת חובת תשלומים לממשלה במיליארדי שקלים עד סוף תקופת הזיכיון בים המלח ב-2030.

על פי התחקיר, על הדמויות שסומנו כמטרות פוטנציאליות לאיסוף מודיעין נמנו שר האוצר דאז, יאיר לפיד, החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט.

שטייניץ הוסיף כי הוא מודאג ממצב שבו נבחרי ציבור יחששו כי גורמים אינטרסנטים בעלי ממון יפעלו למרר את חייהם, או ישכרו משרדי חקירות בנסיון לאסוף מידע עליהם ועל משפחותיהם במטרה להכפישם. לדבריו, "אנחנו צריכים להגן על הפקידות הבכירה, השרים והאחרים".

עידן עופרצילום: Bloomberg

עוד אמר שטייניץ כי "שימוש באמצעים אלימים אפילו חוקיים, ניסיון לקחת חוקרים פרטיים כדי להלך אימים על פקידות בכירה ואישי ציבור כדי להשפיע על התפקוד שלהם – לא בא בחשבון. גם לטייקונים יש זכות להביע דעה, אבל לא לנסות לכפות את עמדתם תוך כדי מירור חיי אנשים, או שכירת משרדי חקירות במטרה לסחוט אותם בדרך זו או אחרת. מה ששומעים עכשיו על החוקרים הפרטיים מול החשכ''לית, ששינסקי ובכירים נוספים - זה מזעזע".

שטייניץ ציין כי היו שמועות דומות של ניסיונות להפעיל לחצים בדרך פסולה עליו ועל פרופ' איתן ששינסקי גם כשהקים את ועדת ששינסקי הראשונה, לגיבוש המלצות למיסוי נפט וגז. "זה מסוכן מבחינה דמוקרטית וצריך לשים לזה סוף", אמר.

שטייניץ התייחס בנשימה אחת לשכירת חברת חקירות וללחצים פסולים דומים שנועדו להפעיל לחצים אישיים מצד תושבים שמתנגדים להקמת אסדת הגז מולם או מתקני התפלה. "במשרד האנרגיה יש פתיחות לדיאלוג עם כולם - תעשיינים, תחנות כוח פרטיות, חברת חשמל, ועדי עובדים ותושבים מודאגים – אבל לא ניכנע לשום לחץ או מאבק נימב''י (לא בחצר האחורית שלי; א"ק), לא ללחצי טייקונים שאהבו או פחות אהבו את הרפורמה בחברת חשמל. אם ישכנעו אותנו, אנחנו יודעים לשנות כיוון, אבל טובת הכלל עומדת לנגד עינינו".

תגובתה של בלאק קיוב: "לגבי פרשיית עידן עופר, אנו עומדים על כך שמערכת עובדה בדתה עובדות שאין להן ולמציאות כלום ושום דבר. החברה מעולם לא נפגשה עם עידן עופר, החברה מעולם לא עבדה עמו, החברה מעולם לא עקבה אחר פוליטיקאים, שופטי בית משפט או רגולטורים בישראל או ביצעה עליהם מבצעים כלשהם. ה'עובדות' מתבססות על פגישה ומסמך סיכום מידע שנכתב בחברה לפני חמש שנים, במטרה לבדוק ניגוד עניינים כפי שמבצע כל משרד עורכי דין בתחילתו של כל תיק. מסמך זה נכתב מלפני חמש שנים, לטובת דרג זוטר באחת ממאות החברות במערך החברה לישראל, ומאחר שלא נמצאו ניגודי עניינים, המסמך והפגישה נשכחו עם ההיסטוריה ומעולם לא יצאו לפועל. לבסס על זה שורת ראיונות של אנשים 'מזועזעים' על משהו שמעולם לא התרחש, הוא נבזי אך בעיקר מטעה.

"על כל אלה ועוד הוגשה תביעה כנגד עובדה, אילנה דיין וגורמים נוספים על סך 15 מיליון ליש"ט בבית המשפט העליון של אנגליה, ואנו בטוחים שפרשת סרן ר׳ תהיה טיול בפארק לעומת השקרים המזעזעים שהצופים נחשפו אליהם בעל כורחם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו