כ"ץ: "אני מעדיף את חלופת נבטים - אבל מערכת הביטחון מתנגדת"

עשרות תושבי הצפון והדרום הפגינו הבוקר מחוץ לכנס איגוד הטייסים, שבו נאם שר התחבורה, נגד הכוונה להקים שדה תעופה בעמק יזרעאל - במקום בדרום

השר ישראל כ"ץ
השר ישראל כ"ץצילום: אייל טואג

"שדה התעופה המשלים לנתב"ג צריך לקום בנבטים. אתה יודע את זה וכולם יודעים את זה, וזו תהיה בכייה לדורות אם הוא יוקם ברמת דוד" התפרצה במפתיע אחת מהנוכחות בכנס איגוד הטייסים, שהתקיים הבוקר (ה') בגני התערוכה בתל אביב, כלפי שר התחבורה, ישראל כ"ץ, שנאם באותם רגעים על הבמה.

קריאה זו הגיעה לאחר שעשרות תושבי הצפון והדרום הפגינו כשעה לפני כן מחוץ לכינוס נגד הכוונה להקים שדה תעופה בעמק יזרעאל במקום בדרום, וקראו לנבחרי הציבור להקים את משלים נתב"ג בנבטים.

כ"ץ ענה לה: "אני מעדיף להקים את חלופת נבטים. ועדה שמיניתי לפני שנים רבות קבעה מקצועית שהיא עדיפה, אבל מערכת הביטחון מתנגדת. אם המערכת, או שר הביטחון הנוכחי או העתידי יעדיפו את נבטים, אני אהיה הראשון שיתמוך בזה.

מפגינים בעד שדה תעופה בנבטיםצילום: יח"צ

"במידה וזה לא יקרה, יצטרכו לבצע את החלופה השנייה, כי מדינת ישראל לא יכולה להתקיים בלי שדה משלים. כרגע מערכות התכנון בישראל בוחנות שתי חלופות במקביל, את רמת דוד ונבטים, וצריך לקבל החלטה. בחיפה אין אפשרות להקים שדה תעופה בינלאומי משלים, וגם לא באי מלאכותי, שם אנחנו בוחנים הקמת שדה תעופה, אבל הוא לא יהיה משלים נתב"ג, ואם זה יקרה, זה יהיה רק עוד 15-12 שנים", הוסיף כ"ץ.

המאבק סביב הקמת שדה התעופה הבינלאומי הבא של ישראל נמשך כבר מספר שנים. באוקטובר 2010 קבעה הממשלה כי המיקום המועדף להקמתו הוא במרחב בסיס רמת דוד והשטחים הסמוכים. עוד נקבע באותה החלטה שהשדה יוקם ויופעל באמצעות המגזר הפרטי. לפי החלטת כ"ץ, המכרז ינוהל על ידי חברת נתיבי ישראל.

עם זאת, בהחלטת הממשלה צוין סייג, שלפיו המדינה לא מתעלמת מהוראות חוק התכנון והבנייה, ובהתאם לכך הודיעה לפני כשנתיים המועצה הארצית לתכנון ובנייה על הקמת ועדת היגוי בין־משרדית לנושא, שתבחן את החלופות לאיתור שדה משלים מתאים. במסגרת העבודה אותרו 21 אתרים פוטנציאליים, ולאחר שני סינונים נותרו שניים: רמת דוד ונבטים. הוועדה הסבירה את בחירתה ברמת דוד בכך שברשותו יתרונות משמעותיים מבחינת המרחב האווירי ומבחינה כלכלית.

למרות ההמלצה,החליט מנהל התכנון לקדם תכנון של שתי החלופות, נבטים ורמת דוד, במקביל.

בסיס חיל האוויר נבטיםצילום: אליהו הרשקוביץ

"שדה משלים בנבטים - יפגע קשות בחיל האוויר"

מערכת הביטחון הביעה את עמדתה באופן ברור ונחרץ, הן במסגרת הדיונים במועצה הארצית לתכנון ולבנייה לאורך השנים, והן בהתייחסויות פרטניות שהועברו לגורמים המוסמכים השונים, כי "ככל שהדברים אמורים בהקשר הביטחוני – אין היתכנות לחיים בצוותא של שדה משלים לנתב"ג במרחב בסיס נבטים, והדבר יפגע קשות בתפקוד חיל האוויר בשגרה ובחירום. עמדת מערכת הביטחון לפיה אין תוחלת בהמשך בחינת חלופת נבטים הובאה בפני המועצה הארצית, אך זו החליטה על המשך קידום בדיקת נבטים אף על פי כן".

בתוך כך, בעוד כשלושה שבועות יתקיים דיון בבג"צ בעתירה שהגישו תושבים כנגד הליכי קבלת ההחלטות שהובילו לקידום חלופת רמת דוד. על פי העתירה, הוועדה הארצית נהגה בחוסר שקיפות וקיבלה החלטות לא סבירות, וכי טיעוני חיל האוויר ניתנים להפרכה בקלות ואין כל מניעה להקים את נתב"ג 2 בבסיס בנבטים, שנבנה ותוכנן מלכתחילה כנמל תעופה בין לאומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"