מחיר החשמל הסולארי צונח - ומגיע לשפל חדש בישראל

במכרז של רשות החשמל נקבע מחיר של 14.44 אגורות לקוט''ש - הנמוך מעולם ■ בנוסף, 330 מגה-וואט יותקנו על גגות גדולים ומאגרי מים במחיר נמוך יחסית של 23.33 אגורות לקוט"ש ■ ברשות החשמל שוקלים פרסום מכרז גגות נוסף השנה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פאנל סולארי
פאנל סולאריצילום: צילום : אמיל סלמן
אורה קורן
אורה קורן

מחיר החשמל הסולארי צונח: הליך תחרותי למתקנים פוטו וולטאים קרקעיים המחוברים לרשת המתח העליון, הניב מחיר חשמל נמוך במיוחד של 14.44 אגורות לקוט''ש באחת מארבע הצעות שאושרו אמש במליאת רשות החשמל.

ההצעה הגבוהה ביותר שאושרה היתה במחיר של 16.68 אגורות לקוט''ש. מדובר במחיר הנמוך ביותר מ-90% מהמחיר הסולארי שנמכר לרשת לפני כעשור, ובירידה של 25% מהשיא האחרון, שהיה 19 אגורות לקוט''ש. עם זאת ישנן מדינות בהן החשמל הסולארי נמכר במחיר שנע סביב 5 אגורות לקוט''ש. צניחת המחירים נובעת מירידת מחיר חומרי גלם, שכלול תהליכי ייצור ושיפורים טכנולוגים.

מליאת הרשות אישרה במסגרת ההליך הקרקעי התקנה של 240 מגה וואט בארבעה פרויקטים שונים, אשר יוקמו תוך ארבע שנים ויחוברו לרשת ההולכה. רק לאחר מכן יתבטא המחיר הנמוך בתעריף החשמל. המכרז התקיים במתכונת Pay as Bid, בו כל פרויקט זוכה זכאי לתעריף ההצעה שלו, בכפוף לכך שישנו מקום ברשת החשמל באיזור ההקמה של הפרויקט.

בנוסף אישרה מליאת רשות החשמל את הזוכים במכרז ראשון מסוגו לגגות גדולים ומאגרי מים – ובמסגרתו אושרו 331 מגה-וואט ב-79 הצעות נפרדות. המחיר שנקבע בהליך זה משותף לכל הזוכים, 23.33 אגורות עבור כל קוט"ש המוזרם מהמתקן אל הרשת, והוא מבטא את המשך ירידת המחירים בתחום הפוטו-וולטאי בעולם ובישראל בפרט. לצורך השוואה, חשמל סולארי מגגות קטנים נמכר לרשת החשמל ב-48-45 אגורות לקוט''ש.

ההספק הזוכה צפוי להתממש תוך שנה עבור מתקני הגגות ותוך שנה וחצי עבור המתקנים במאגרי המים ובריכות הדגים. הליך זה יתרום לעמידה ביעדי המדינה לשילוב אנרגיות מתחדשות ב-10% עד לסוף שנת 2020.

אופן בחירת הזוכים בהליך זה בוצע בשיטת ה-clearing price, בו דורגו ההצעות מהנמוכה אל הגבוהה, והמחיר הנבחר של ההצעה הבאה שלא זכתה, משולם לכלל ההצעות הזוכות. בעקבות ההצלחה, שוקלת רשות החשמל להוציא מכרז גגות נוסף עוד במהלך השנה הנוכחית.

עד כה זכו במכרזי הרשות לאנרגיה סולארית מתקנים בהספק מצטבר של כ-1,200 מגה-וואט. הספק זה שווה ערך לסך ההספק המותקן בישראל כיום. על פי הערכות ברשות החשמל, המתקנים שיוקמו עד סוף השנה הנוכחית צפויים לאפשר ייצור של 7% מכלל צריכת החשמל במשק, והמתקנים שיוקמו עד לסוף הבאה יאפשרו ייצור של 10% מכלל צריכת החשמל בישראל. היעד שקבע שר האנרגיה הוא 10% עד שנת 2020 ו-17% עד 2030, יעד שצריך להתעדכן כלפי מעלה, לדעת מקורות בתחום הסולארי.

איתן פרנס, מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל, אמר בתגובה כי "המכרזים הסולארים הזניקו את השוק הסולארי בישראל. בעולם אנרגיה ירוקה היא מזמן לא רק סיסמה והבשורה מגיעה לישראל באיחור של עשור. האתגר של רשות החשמל כעת הוא עמידה ביעד הייצור של 10% ב-2020".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי