הופסקה הזרמת הגז ממאגר תמר; הוכרז מצב חירום במשק

שר האנרגיה החליט להפסיק את הזרמת הגז לאשדוד "לאור המצב הביטחוני" ■ הזרמת הגז מתמר נעשית דרך אסדה הממוקמת מרחק כ-20 ק"מ מחוף אשקלון, והפסקת ההזרמה מעידה על היקף האיומים הביטחוניים ועל הקושי של הממשלה להגן על האסדה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאגר הגז תמר
מאגר הגז תמרצילום: אלבטרוס – צילומי
אורה קורן
אורה קורן

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הורה על הפסקה זמנית בהזרמת הגז הטבעי ממאגר תמר. הסיבה להפסקה לא נמסרה, ונומקה ב"מצב הביטחוני".

בהודעת משרד האנרגיה נמסר כי הוכרזה "שעת חירום במשק הגז הטבעי" – במטרה לאפשר את המשך יצור החשמל במשק באמצעות מקורות אנרגיה חלופיים.

הזרמת הגז מתמר נעשית דרך אסדה הממוקמת מרחק כ-20 ק"מ מחוף אשקלון. משם מוזרם הגז בצינור בודד למתקן קליטה באשדוד. חרף ביקורת חוזרת ונשנית נמנעה המדינה מלחייב את השותפות במאגר בהנחת צינור שני.

צילום: תומר אפלבאום

בעבר הודו הרשויות בישראל כי אסדת הגז היתה מוקד לטיווח מצד גורמים עוינים.

גורמים במשק האנרגיה אמרו כי מצב החירום הוכרז למשך שבוע, כנראה בעקבות הערכת מצב ביטחונית לגבי האיומים שהתקבלו. בהתאם לכך יוחלט אם לקצר או להאריך את מצב החירום.

לדבריהם, הפסקת הזרמת הגז לא לא נבעה מפגיעה באסדה, אולם ייתכן שהיו התרעות ממוקדות על כוונה לפגוע בה. פגיעה באסדה כשהיא ריקה מגז פחות הרסנית כיוון שהיא לא דליקה ונפיצה כפי שהיא במצב של פעילות שוטפת עם מלאי גדול של גז.

במצב חירום יקצה משרד האנרגיה לצרכני הגז הטבעי גז נוזלי (LNG) מאניית הגז העוגנת מול חופי חדרה. צרכנים שיוכלו לעבור לשימוש בדלק חלופי ישתמשו בסולר ובדלקים אחרים, מזהמים ויקרים יותר.

הפסקת הזרמת הגז מתמר ביוזמת הממשלה היא אירוע חריג, המעיד על היקף האיומים הביטחוניים ועל הקושי של הממשלה להגן על האסדה בצורה הרמטית. כפי שפורסם בעבר, האסדה מוגנת על ידי חיל הים. בסוף 2017 נעשו ניסויים בהפעלת כיפת ברזל ימית להגנה על אסדת הגז. חיל הים אמור לקבל את הסטי''ל הראשון עליו תותקן כיפת ברזל ימית בחודשים הקרובים, לפי פרסומים מלפני כשנה. לא ברור כמה סטי''לים כאלה יקבל חיל הים וכיצד יתמודדו עם איומים של מטחים כבדים של רקטות ארוכות טווח, מצפון או מדרום.

הפסקת ההזרמה גם ממחישה את הבעיתיות של התבססות המשק על מאגר גז אחד וצינור אחד. בסוף השנה אמור מאגר הגז השני, לויתן, להתחיל לפעול.

לפני כשנה וחצי הופסקה הזרמת הגז ממאגר תמר לקצת יותר משבוע בגלל סדק בצינור הגז. הנזק משימוש עודף בסולר וגז נוזלי נאמד ב-115 מיליון שקל, לא כולל זיהום סביבתו שעלותו נאמדה ב-40 מליון שקל. מסכום הנזק, כ-20 מיליון שקל היו עלויות עודפות של דלקים חלופיים וכ-95 מיליון שקל בלו על הדלקים. העלויות העודפות הועמסו על תעריף החשמל, לאחר שרשות החשמל לחצה על רשות המסים לוותר על הבלו. גם עתה צפוי כי התייקרות הדלקים תשתקף בעליית תעריף החשמל הבאה, בסעיף הדלקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה