הנדסת התפלה והאצ'יסון עשויות להיקנס בעשרות מיליוני שקלים - אם יאושר החשד לאספקת מים לא תקינה

ברשות המים חושדים שמתקן שורק - עד לאחרונה בבעלות הנדסת התפלה (IDE) ועדיין בבעלות האצ'יסון - סיפק מים עם מליחות חריגה במטרה להגדיל הכנסות ■ אם החשדות יתאמתו, עלולה המדינה למנוע את השתתפות החברות במכרז ההתפלה שורק 2

אורה קורן
אורה קורן
מתקן ההתפלה בשורק
מתקן ההתפלה בשורקצילום: עופר וקנין
אורה קורן
אורה קורן

ברשות המים בודקים האם הנדסת התפלה (IDE) והאצ'יסון, בעלות השליטה בשנים האחרונות במתקן ההתפלה הגדול במדינה, שורק, הונו את המדינה וסיפקו מים במליחות גבוהה מהמותר.

החשדות החלו לפני שבועות ספורים, והתחדדו ביומיים האחרונים, כשנראה היה כי מדובר בדפוס שיטתי, שנועד להגדיל את הכנסות החברות בעשרות מליוני שקלים. "אם החשדות לכאורה יתבררו כנכונים, זה יהיה משבר אמון גדול מאוד בין הצדדים", אמר מקור מקורב לבדיקה. "אם אכן מדובר בדפוס פעולה שנמשך שנים, ניתן יהיה לקנוס את החברות בעשרות מליוני שקלים ולהגיש נגד בעליהן תלונה במשטרה", הוסיף.

"הבדיקה לא צפויה להיות קלה, אלא מסע ארוך ומפרך", הוסיף. "ספק אם מישהו ירחיק את החברות ממכרז שורק 2 כל עוד מדובר בחשדות שלא הוכחו. עם זאת, בימים אחרונים גילו הבודקים דפוס פעולה שאיפשר להצביע עליו ולומר שהוא נראה כתרמית. משערים שיש כאן ניסיון להציג מצג לא נכון של ריכוזי המלחים במים". על פי ההסכם עם המדינה, לרמת המליחות אסור לחרוג מרף של 20 מ"ג לליטר, ובמים שנדגמו נמצאה מליחות הגבוהה פי ארבעה.

דן קפיטל, חברת התשתיות של חברת האוטובוסים דן, רכשה באחרונה את מתקן ההתפלה שורק 1 מ-IDE, הנמצאת בשליטת החברות אלפא קפיטל (50%) ודלק (50%). מכירת שורק 1 על ידי IDE נועדה לאפשר לחברה להתמודד במכרז ההקמה של שורק 2, שיהיה הגדול מסוגו בעולם ויתפיל 200 מיליון מטר קוב (מלמ"ק) מים בשנה. שורק 1 מתפיל 150 מיליון מלמ"ק.

מ-IDE נמסר בתגובה כי "מאז הפעלת המתקן שהוקם והופעל על ידי IDE והאצ'יסון, ועד למכירת אחזקות IDE במתקן לפני חודשיים, לא הגיעה כל תלונה על איכות המים שהמתקן מספק למדינה. אין בידינו מידע על טענות שהועלו, אם בכלל, לאחר מכירת אחזקותינו, ואנו מניחים שככל שיש טענות כאלה הן הופנו להתייחסות חברת ההפעלה של מתקן שורק המוחזקת על ידי האצ'יסון ודן. חברות האחזקה וההפעלה של IDE בארץ ובעולם, מספקות לאורך שנים רבות מים איכותיים ללקוחות החברה, תוך הקפדה ללא פשרות על איכותם, הן בהיבטים של בריאות הציבור והן בהיבטים החוזיים מול הלקוחות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"