חברת החשמל ויתרה למצרים על 1.3 מיליארד דולר - והסתירה זאת מהציבור

החברה "נזכרה" לדווח כי כבר לפני חודשיים גיבשה פשרה מול חברות הגז המצריות, בגין הפרת חוזה הגז בין המדינות, ובמקום פיצוי של 1.8 מיליארד דולר – תסתפק ב-500 מיליון דולר

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יפתח רון טל יצחק תשובה
יצחק תשובה ויפתח רון טלצילום: תומר אפלבאום
אורה קורן
אורה קורן

תספורת של 85% - מבלי לדווח לציבור: בתום שנתיים של משא ומתן חשאי חברת החשמל הממשלתית ויתרה לחברות הגז המצריות על הפיצוי שנפסק לטובתה בגין עצירת הזרמת הגז לישראל ב-2011.

לפי פסק הבוררות הבינלאומי נדרשה מצרים לפצות את חברת החשמל ב-1.76 מיליארד דולר (לא כולל ריבית והצמדה). ואולם החברה גיבשה מול המצרים טיוטת "פשרה" שלפיה תסתפק בפיצוי של 500 מיליון דולר בלבד – וזאת בפריסה על פני 8.5 שנים.

יש לציין כי המחלוקת הפתוחה בנוגע לקיום פסק הבוררות היא אחד החסמים העיקריים בפני יצוא הגז הטבעי ממאגרי תמר ולווייתן למצרים. זאת, לאחר שהמצרים התנו את אישור מכירת הגז בהגעה לפשרה מולם בנוגע לבוררות.

ההסכם עם מצרים גובש כבר לפני חודשיים – ואף אושר בדירקטוריון חברת החשמל ב-31 בינואר. ואולם בחברת החשמל החליטו להסתיר מהציבור את הסיכום, חרף היותו שנוי במחלוקת.

לטענת החברה, היה "חשש כי פרסום המגעים ותנאי הפשרה ו/או פרסום של עמדת רשות החברות ו/או החלטות רשות החשמל ודירקטוריון החברה עד לחתימת ההסכם, יסכלו את גיבוש הפשרה/חתימת הסכם הפשרה הסופי".

תחנת הכוח של חברת חשמל בחדרה, ב-2011צילום: טל כהן

ואמנם, למרבה התמיהה, דיווח החברה לבורסה נעשה רק כעת בגלל פרסום החלטת רשות החברות הממשלתיות לא לאשר את ההסדר, ולהביאו לדיון חוזר בדירקטוריון.

במכתב ששיגר לפני שבוע יו''ר רשות החברות הממשלתיות, ינקי קוינט, לבכירי חברת חשמל הוא מתח ביקורת על הפשרה. זאת, בטענה שהאישור למתווה המשא ומתן הושג על בסיס מידע חלקי שגרם להטעיה בקבלת ההחלטות.

המידע המטעה לכאורה קשור לכך שחברת חשמל הציגה את הסדר החוב שלה ככזה שדומה להסדר הפשרה שאליו הגיעה חברת EMG - בעלת צינור הגז ממצרים לישראל. אולם לרשות החברות הגיע מידע לפיו ל-EMG הסדרים נוספים משלימים לגביית החוב - לא רק מהחברות המצריות הרלוונטיות - אלא גם מול הבנק המצרי שמימן את הסדרת החוב.

ברשות החברות סבורים כי חברת החשמל לא עשתה די כדי למצות את פוטנציאל קבלת הפיצוי ממצרים. ברשות סבורים למשל כי החברה יכולה היתה להעביר את סמכות גביית החוב לידי חברה בינלאומית שמתמחה בגביית חובות, ולגבות יותר מ-500 מיליון דולר.

עוד סבורים ברשות החברות הממשלתיות, כי חברת חשמל לא נקטה מהלכים משפטיים מיטביים כתביעה משפטית למשל, שיכולה היתה לתמרץ את מתן הפיצוי על ידי מצרים – וכי החברה נמנעה מכך בטענה כי "ההסדר חשוב מבחינה מדינית".

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), אמרה בתגובה: "כגנבת בלילה ממשיכה חברת חשמל בחסות נתניהו לעשוק את הציבור. אי-אפשר לומר שאינה עקבית בכך: בניגוד להבטחות יו"ר הדירקטוריון רונטל בוועדה לביקורת המדינה בראשותי, לא נעשה מאמץ אמיתי לשנות את ההסכם השערורייתי של החברה עם מאגר תמר, כדי להוריד את המחיר המופקע של החשמל הנגזר מהסכם זה. הציבור משלם ותשובה ושותפיו הרוויחו רק אשתקד כ-5 מיליארד שקל.

"הוויתור על החוב הוא המשך ישיר לכזבים של הממשלה על ההכרח לייצא גז למצרים מסיבות מדיניות וביטחוניות שלא היו ולא נבראו, והכל כדי להצדיק את מתווה הגז המושחת"

יעקב קוינטצילום: מיכל פתאל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית