בניגוד למגמה: התעשיינים עלולים לחזק כוחם במכון התקנים

בגיבוי משרד הכלכלה, דירקטוריון המכון צפוי לבחור בנציג התעשיינים לסגן יו"ר שיכהן גם כממלא מקום היו"ר ■ זאת, בניגוד לרפורמה הגדולה שנועדה להחליש את כוחם של התעשיינים במכון ■ דליה ירום מועמדת לתפקיד ממלאת מקום המנכ"ל

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכון התקנים הישראלי
מכון התקנים הישראליצילום: מגד גוזני
אורה קורן
אורה קורן

הסערה במכון התקנים נמשכת: דירקטוריון מכון התקנים צפוי להתכנס היום (ה') ולקבל שורת החלטות על מינוי סגן יו"ר שישמש גם ממלא מקום יו"ר, בחירת ממלא מקום למנכ"ל והקמת ועדת איתור לבחירת מנכ"ל קבוע.

מקורות מקורבים למכון טוענים כי ברקע לישיבה נרקם "דיל" בין שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, לנשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, לפיו כהן יתמוך בנציג התעשיינים לתפקיד סגן היו"ר ואילו ברוש יתמוך במועמדו של כהן לתפקיד יו"ר הדירקטוריון. לדבריהם, החשש הוא שבכך תתמסמס או תתעכב הרפורמה הגדולה במכון התקנים שהעביר כהן.

מקורבים לכהן הכחישו כי קיים "דיל". לדבריהם, לתעשיינים אין רוב בדירקטוריון ולכן לא נדרש "דיל" איתם כדי למנות יו"ר. מי שייבחר יכהן כממלא מקום היו"ר למשך חודש או שלושה חודשים בלבד, תלוי בהחלטת משרד המשפטים לגבי החוקיות של מינוי יו"ר בתקופת בחירות.

משרד המשפטים טרם אישר מינוי יו"ר לפני הבחירות, כך שנציג התעשיינים צפוי לכהן גם כממלא מקום היו"ר, מה שיחזק את כוחם של התעשיינים במכון התקנים. זאת, בניגוד לרפורמה במכון התקנים שהוביל כהן, שנועדה להחליש את כוחם של התעשיינים במכון.

סגן יו"ר המכון הנוכחי ונציג המהנדסים במכון, ישראל דוד, יסיים את תפקידו בשבוע הבא. על התפקיד מתמודדים שניים: נציג התאחדות התעשיינים, יהודה היימן, ונציג איגוד לשכות המסחר, אמיר שני.

שר הכלכלה אלי כהןצילום: מגד גוזני

מי שייבחר יכהן גם כממלא מקום היו"ר, לאחר שהיו"ר הקודם, אורי דורי, נפטר. במשרד המשפטים טרם החליטו אם ניתן בתקופת בחירות למנות יו"ר במשרה מלאה, תפקיד שמינויו מובא לדירקטוריון על ידי שרי האוצר והכלכלה. המשמעות היא, שמי שייבחר יזכה בהשפעה ניכרת על התנהלות הדירקטוריון.

נראה כי התמיכה של משרד הכלכלה בנציג התעשיינים נובעת מכך שאיגוד לשכות המסחר ניסה לטרפד את מהלך מינוי היו"ר בתקופת בחירות.

מקורות נוספים ציינו כי כהן ניסה לקדם את מינויו של דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים לתפקיד היו"ר, אולם שטרום אינו מעוניין בתפקיד. בנוסף, נבחנה אפשרות למינוי יעקב וכטל, הממונה על התקינה, ליו"ר המכון, אולם כעובד מדינה הוא נדרש לתקופת צינון של שנה. לאור זאת, נראה כי בשלב זה אין לכהן מועמד ראוי לתפקיד. למרות זאת, משרד הכלכלה מנסה לשכנע את משרד המשפטים לאשר מינוי יו"ר לשנה, במקום לשלוש שנים כמקובל, כדי לא להשאיר את המכון ללא יו"ר בחודשים הקרובים.

בד בבד צפוי הדירקטוריון לקדם את דליה ירום, מנהלת אגף התקינה במכון התקנים, לתפקיד ממלאת מקום המנכ"ל. במקביל, יוחלט על הקמת ועדת איתור לבחירת מנכ"ל קבוע, לאחר שנפסלה מועמדותו לתפקיד של אילן כרמית, על רקע פרשת מצלמות המהירות של המשטרה.

כיום מנוהל המכון על ידי שלושה עובדים בכירים, אולם במשרדי המשפטים והכלכלה סבורים שהסדר זה אינו תקין.

מטעמו של כהן נמסר בתגובה כי "מינוי סגן יו"ר נדרש מכיוון שהסגן הנוכחי מסיים את תפקידו. את הרפורמה אי-אפשר לעצור, היא עברה בחוק והשר פועל למנות יו"ר".

דובר התאחדות התעשיינים אמר בתגובה כי "היום יתקיימו בחירות על פי התקנון לתפקיד סגן יו"ר מכון התקנים. נציג התאחדות התעשיינים, יהודה היימן, הציג את מועמדותו ואנחנו מקווים כי חברי הדירקטוריון יצביעו עבורו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?