מחטף פוליטי? ועדת הכספים תנסה ברגע האחרון להעלות את ההיטל על המלט המיובא

מהמהלך ייהנו מונופול נשר ומלט הר טוב, הפועלת בטכנולוגיה ישנה ■ כהן: "כל עובד הוא עולם ומלואו, אולם אין להעלות את המחירים לכלל המשק כדי למנוע פיטורים של 40 עובדים במפעל לא יעיל"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל מלט הר טוב, בבית שמש
מפעל מלט הר טוב, בבית שמשצילום: גיל כהן-מגן
אורה קורן
אורה קורן

דיון כפול בנושא היטלי הסחר יתקיים הבוקר (א') בוועדת הכספים, בראשות ח"כ משה גפני. זה יקרה בזמן שהתקשורת עסוקה בנושאים הרבה יותר דרמטיים, כעתידו של ראש הממשלה והקואליציה שתרכיב את הממשלה הבאה לאחר הבחירות.

בתוך קלחת הבחירות נמצאת גם מפלגת כולנו, הנאבקת על עתידה הפוליטי ומנסה לגייס כל קול. כנראה שיש מי שסבור שהקונסטלציה הזו עשויה להיות הזדמנות פז להעביר בזריזות החלטה שתיטיב עם מונופול המלט נשר ועם חברת הר טוב הקטנה הנחשבת לא יעילה.

הדיון הראשון בוועדה צפוי לעסוק בהחלטה של שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן להשית היטל של 14.5%-9.3% על יבוא כבלי נחושת למתח נמוך מטורקיה לבקשת סינרג'י כבלים. מיד לאחר מכן ייערך דיון בהחלטה של כהן להשית היטל מזערי של 0.25% על יבוא מלט מטורקיה ומיוון ובחינתו מחדש כשנשר תפסיק להיות מונופול - מה שנתפס כדחיית הבקשה של מלט הר טוב ונשר להיטל גבוה יותר. ההחלטות הובאו בפני הוועדה לאישור - ובלעדיו הן לא ייכנסו לתוקף. במהלך הדיונים בוועדה צפויים להפעיל לחץ על כהן, במטרה שישית היטל של 7% לפחות על יבוא בהיצף של מלט לישראל.

בשבועות האחרונים נמשכו הלחצים על כהן, מספר 2 בכולנו, בעיקר מצד העובדים, להעלות את ההיטל על יבוא מלט בהיצף. היצף הוא מכירת סחורה בארץ המייבאת במחיר הגבוה ממחירה בארץ היצוא. מטרת היטל היצף היא למנוע מהיבואן לחסל את התעשייה המקומית בארץ המייבאת ואז להעלות מחירים.

עד כה דחה כהן לחצים ברוח זו בנימוק ש"כל עובד הוא אמנם עולם ומלואו, אולם אין להעלות את המחירים לכלל המשק כדי למנוע פיטורים של כ-40 עובדים במפעל לא יעיל". מי שנחלצו לסייע לנשר ולהר טוב בחודשים האחרונים ותמכו בהעלאת ההיטל הם אבי ניסנקורן, עד לאחרונה יו''ר ההסתדרות, התאחדות התעשיינים שנשר היא חברה בולטת בה וגפני.

הנימוקים של כהן היו שהיבוא, גם אם היה בהיצף, הצליח לראשונה לחולל תחרות שהורידה מחירים -ולכן הוא טוב למשק. לפי בדיקת רשות ההגבלים העסקיים, המחירים ירדו בשיעור של 15%-20%. לפי היבואנית סימנט, נרשמה ירידה מכ-350 שקל לקוב לכ-240 שקל לקוב, והחיסכון למשק בבטון המיוצר ממלט הוא עד 1.7 מיליארד שקל בשנה. מנגד, היטל גבוה יעלה בשיעור גבוה את מחירי התשתיות, מחירי דירות ואת מדד הבנייה. ההחלטה על ההיטל המזערי ובחינתו מחדש נובעת מעניין לרסן את היבואנים שלא יתחילו לייבא בכמויות שאכן יפגעו משמעותית בנשר ולאחר מכן יעלו מחירים.

השר אלי כהן צילום: תומר אפלבאום

"שר האוצר צריך להחליט: סגירת מפעלים והעברה לחו"ל - או תעסוקה"

לא מן הנמנע כי חברי הוועדה ינסו ליצור זיקה בין אישור החלטתו של כהן לעניין הכבלים לבין הסכמתו להגדלת ההיטל על המלט ל-7%. בשלב זה נראה כי סרבנותו של כהן להיענות לדרישות מעבירה את הלחץ מצד חברי הוועדה לשר האוצר משה כחלון, שגם חתימתו נדרשת לאישור החלטתו של כהן. במפגש עם פוליטיקאים שנערך בהתאחדות התעשיינים לפני כשבוע אמר גפני, לדברי משתתפים בדיון, כי "נתנו את המלט לארדואן, אני הולך לאשר את היטל ההיצף. שר אוצר צריך להחליט, או יוקר המחייה, סגירת מפעלים והעברה לחו''ל - או תעסוקה. אין אמצע".

לא ברור למה גפני התכוון, שהרי אין לו סמכות חוקית להעלות בעצמו את ההיטל, המוקנית בחוק לשר הכלכלה. בנוסף, גפני משתמש באיומים פופוליסטים להוצאת ייצור לחו''ל שאין להם אחיזה במציאות, ואלו נשמעים גם בהתאחדות התעשיינים. גם אם הר טוב ייסגר, הוא לא ייפתח בחו''ל, כך שלא מדובר על העברת ייצור לחו''ל. אם הוא ייסגר זה יהיה מסיבה אחרת, שכהן מדגיש בכל הזדמנות.

המפעל של הר טוב מייצר בטכנולוגיה מיושנת שעברה מהעולם המפותח, שלא מאפשרת לו להתחרות - ואינו משקיע בטכנולוגיה מתקדמת יותר. לכן, אין סיבה להעלות מחירים לכל המשק רק כדי שהר טוב ימשיך לייצר מוצר יקר בפריון נמוך. יתכבד וייכנס למסלול חדש שמגובש בימים אלה במשרד הכלכלה במיוחד עבורו ועבור מפעלים שייקלעו למצב דומה – מסלול של תמיכה במפעל שאינו מייצא ואינו בפריפריה, במטרה להצילו מסגירה.

לא פעם החלטות ועדות כלכליות בכנסת נקבעות בדיונים מאחורי הקלעים, כשהדיונים במליאה נועדו לפרוטוקול בלבד. מעניין יהיה לראות האם הצליח מי מהשחקנים לגרום לראשי כולנו להתקפל. המתנגדים להעלאת ההיטל צפויים להבהיר בדיון הבוקר כי אין להעלות את מדד הבנייה, מחירי הדיור ומחירי התשתיות במשק עבור חברה לא יעילה, כדי להציל כ-40 עובדים מסכנת פיטורים, אם הר טוב אכן ייסגר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?