עיתון מצרי: יושבה המחלוקת עם ישראל על פיצוי של 1.7 מיליארד דולר לחברת החשמל

הפיצויים נקבעו בגין הפסקת הזרמת גז ממצרים לישראל בצינור EMG ב-2012 ■ חברת חשמל מכחישה את ההסכם

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צינור EMG
צינור EMGצילום: אי-פי
אורה קורן
אורה קורן

העיתון המצרי "דיילי ניוז" פירסם היום (חמישי) כי יושבה המחלוקת בין מצרים לישראל בגין פיצוי בסך 1.7 מיליארד דולר, שהוטל על חברות מצריות לשלם לחברת חשמל. העיתון מצטט מקור בממשלת מצרים. הפיצוי נקבע בבוררות בינלאומית בשוייץ ב-2015, לאחר שב-2012 הופסקה הזרמת הגז לישראל בצינור EMG, ונסיונות לקבלת פיצוי בשיחות ישירות בין הצדדים לא צלחו.

על פי הפרסומים, הפשרה כוללת הקטנת החוב ותחילת התשלום עם הזרמת הגז של דלק ונובל למצרים בצינור EMG, ברבעון הראשון של 2019. העיתון אינו מפרט את הקשר של העסקה עם החברות המצריות, חברת הנפט EGPC וחברת הגז EGAS, לבין הפיצוי לחברת החשמל.

חברת חשמל היא לקוחה גדולה של דלק ונובל, ומנסה לשנות בשנה האחרונה את חוזה הגז עמן, במטרה להוריד את המחיר שהיא שהיא משלמת להן. על פי ההסכם, היא יכולה לפתוח מולן את החוזה ב-2021.

הפסקת הזרמת הגז אירעה בתקופה של רצף פיגועי טרור בצינור שהזרים את הגז בצפון סיני. על רקע זה ועקב אינטרסים פנימיים של ממשלת מצרים, הופסקה ההזרמה לישראל, וחברת חשמל נאלצה לרכוש דלקים יקרים ומזהמים יותר.

המקור הממשלתי הוסיף כי ההסדר הנוכחי נובע מהתחזקות מעמדה של מצרים בתחום הגז האזורי, ומהעובדה שלישראל אין כמעט אפשרויות יצוא גז בכמויות משמעותיות, למעט דרך מצרים.

בחברת החשמל הכחישו כי הושג הסדר בענין הפיצוי המצרי: "כפי שדיווחה החברה בדו"חותיה, היא פועלת לגביית סכומים להם היא זכאית לפי פסק הבוררות, באמצעות בחינת מגוון חלופות אפשריות, שחלקן מקודמות למועד זה, ועשויות לכלול בין היתר שימוש באמצעי גבייה שונים ו/או חלופות הסכמיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב