בצפון ובדרום: מגה פרויקט חדש לשפיר - תבצע עבודות בנמל אשדוד ב-730 מיליון שקל

שפיר משלימה בימים אלה את עבודות התשתית הימיות בנמל חיפה, וזכתה בחוזה לעבודות היבשתיות בנמל אשדוד ■ בשפיר מקווים כי בעתיד יזכו גם בחוזה דומה בנמל חיפה, כהמשך לעבודות הנוכחיות ■ אפקון תשתמש כקבלן משנה בנמל אשדוד בחוזה של 265 מיליון שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"נמל אשדוד. "העיר לא תוכל להיות כמו ת"א
"נמל אשדוד. "העיר לא תוכל להיות כמו ת"אצילום: אילן אסייג
ערן אזרן
ערן אזרן

שפיר הנדסה שבשליטת משפחת שפירא, הופכת לגורם הדומיננטי בהקמת הנמלים הפרטיים בישראל. שפיר נבחרה אתמול על ידי HCT, מפעילת הנמל העתידית מקבוצת TIL השוויצית, לביצוע העבודות השלב השני בנמל הדרום. מדובר בחוזה בהיקף משמעותי של 730 מיליון שקל, עם אופציה להגדלתו ב-95 מיליון שקל בתמורה לעבודות נוספות.

העבודות בנמל אשדוד יכללו בניית תשתיות, עבודות אספלט (סלילה), עבודות חשמל, והקמת מבנים, מחסנים וחדרי בקרה. ביצוע העבודות צפוי להימשך כ-36 חודשים ממועד מתן הצו להתחלת העבודות, שאמור להתקבל בדצמבר 2018. מדובר בעבודות בשלב המאוחר במסגרת הקמת הנמל, וזאת לאחר שחברה סינית כבר ביצעה את עבודות התשתית הימיות.

עד כה שפיר ביצעה את עבודות התשתית הימיות לנמל הפרטי בחיפה ביחד עם אשטרום, פרויקט בהיקף של כ-4 מיליארד שקל. בשפיר מקווים כי יצליחו בעתיד לזכות גם בעבודות השלב השני בנמל חיפה, כפי שזכו כעת בנמל אשדוד – כך שלמעשה, שפיר תחלוש על העבודות בשני הפרויקטים.

לפי הערכות, שפיר תיהנה משולי רווחיות גולמית גבוהים בפרויקט באשדוד, וזאת מאחר שלא נערך הליך מכרזי לבחירת הקבלן המבצע. הרווחיות הגולמית של שפיר בפרויקטים נעה מ-7% ל-14%, כך שלפי הערכות, רווחיות הפרויקט באשדוד תגיע לרף העליון. יצוין כי שפיר נבחרה לביצוע הפרויקט ללא שותפים, כך שהיא תכיר ברווחים באופן בלעדי, בהתאם לקצב התקדמות הפרויקט.

במקביל, שפיר דיווחה כי אפקון , מקבוצת שלמה אחזקות (משפחת שמלצר), נבחרה כקבלן המשנה, ותבצע עבודות בנייה וחשמל בהיקף של כ-265 מיליון שקל (הסכם "גב אל גב" עם שפיר). בתגובה לזכייה, מניית שפיר עולה ב-1.6%, ומניית אפקון מזנקת ב-2.7%.

"פרויקט נמל אשדוד, שהוא בעל חשיבות לאומית, מצטרף לדיווח על הזכייה בפרויקט כביש 16, שעליו דיווחה החברה לא מכבר. הפרויקט משתלב באסטרטגיה של החברה - התמקדות במגה-פרויקטים, שבהם לשפיר יתרון יחסי כחברת התשתיות המובילה בישראל", הסביר עמית בירמן, סמנכ"ל הכספים של שפיר.

"מעבר לעבודות התשתית הימיות שאותן ביצעה חברה סינית, המפעילה (HCT) נדרשה לבצע עבודות תשתיות – והוא בחר בנו כקבלן משנה. בחרו בשפיר כי יודעים שאנחנו יכולים 'לספק את הסחורה'. ב- HCT ראו את מה שעשינו בנמל חיפה - שזו עבודה מורכבת – והחליטו לבחור בנו. בחיפה הצלחנו להקדים את לוחות הזמנים".

שפיר, שהוקמה ב-1968, פועלת בתחום הבנייה, הפיתוח והתשתיות. החברה נהנית בשנים האחרונות מגאות בעסקיה על רקע ההשקעה העצומה בתשתיות ונדל"ן בישראל. החברה הונפקה בבורסה ב-2014 לפי שווי של 1.7 מיליארד שקל. בשלוש השנים האחרונות זינקה מניית החברה ב-107%, ושווי החברה טיפס ל-4.5 מיליארד שקל. עם זאת, מניית החברה איבדה מתחילת 2018 כ-7% בעקבות חקירה משטרתית בעניין פעילותה של החברה בעבר ברומניה באמצעות חברה נינה.

בימים אלה מתאוששת שפיר מהחשדות ברומניה. ביולי האחרון זיכה בית המשפט ברומניה פה אחד מנהל לשעבר של הפעילות ברומניה, אבי (אברהם) מורגנשטרן, מעבירה של מתן שוחד לפקיד ציבור מקומי. זהו הליך פלילי אחד מתוך שני הליכים פליליים שניהלו הרשויות בגרמניה נגד שפיר ונגד מורגנשטיין, שנמלט לארגנטינה לאחר הרשעתו בהעלמת מס – ומתנהלים נגדו הליכי הסגרה.

משרד עו"ד ש. פרידמן ייצג בעסקה את TIL השוויצרית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים