המגעים להקמת צינור גז לאירופה: ישראל דורשת שליטה בחיבורה העתידי של לבנון

ההסכם המלא בין ישראל, קפריסין, יוון ואיטליה צפוי להיחתם עד לסוף השנה ■ מסתמן כי המדינות שהצינור יעבור במים הכלכליים שלהן לא יגבו דמי מעבר ■ מדינות הבלקן מעוניינות להבטיח כי גם אליהן ייובא גז דרך הצינור

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צינור, גז, נפט, התפלה, חדרה
אורה קורן
אורה קורן

המגעים לגיבוש ההסכם המלא להנחת צינור גז ימי בין ישראל, קפריסין, יוון ואיטליה מתקדמים, והוא צפוי להיחתם עד לסוף השנה. כך העריך אתמול (ג') מקור בכיר במשרד האנרגיה. לדבריו, בימים האחרונים נועדו בישראל מנכ''לי משרדי האנרגיה של ישראל, קפריסין ואיטליה לצד נציג מהאיחוד האירופי. המגעים יימשכו באירופה בימים הקרובים. עוד נמסר כי הצדדים נמצאים בשלב האישור המשפטי של ההבנות שגובשו.

את פרויקט הצינור הימי יזם שר האנרגיה יובל שטייניץ. לפני כשנה חתמו המדינות בניקוסיה על מזכר הבנות להקמתו, באורך של כ-2,100 ק"מ. מדובר בפרויקט המוערך כמורכב מבחינה הנדסית, מה שמעורר סימני שאלה לגבי היתכנותו. עם זאת, המקור אמר כי בדיקת כדאיות כלכלית שנערכה באיחוד האירופי העלתה שהוצאת היוזמה לפועל היא כדאית.

בימים אלה מלבנים הצדדים את התנאים האחרונים לקראת החתימה על ההסכם, ובהם דרישה ישראלית כי חיבורה של לבנון בעתיד לצינור תחייב את הסכמת ישראל. כמו כן, מסתמן כי תידרש הסכמה של איטליה להארכת הצינור מערבה לצרפת או לספרד - אם מדינות אלה ירצו לייבא את הגז שיזרום בו.

יובל שטייניץצילום: מרק ישראל סלם

ארבע המדינות צפויים להתחייב כי יאפשרו לצינור לעבור בתחומן, לא יגבו תעריפי מעבר כל עוד הצינור בים, יתנו עדיפות לייבוא גז באמצעות הצינור ויקדמו סטטוטורית את הנדרש לביצוע הפרויקט.

שאלות נוספות שעלו בדיונים כוללות את נושא התעדוף בין המדינות שמעוניינות לייצא או לייבא גז באמצעות הצינור. לדוגמה, אם בנוסף למדינות החתומות גם מדינה שאינה חתומה על ההסכם - כמו בולגריה - תרצה לייבא דרכו גז, והכמות לא תספיק לענות על כל הביקוש – לאילו מדינות תהיה עדיפות בקבל הגז.

לא מדובר בשאלה תיאורטית. שרי האנרגיה של בולגריה, סרביה ורומניה נפגשו עם השר שטייניץ בחודשים האחרונים, וביקשו שההסכם יאפשר לגז להגיע אליהן. יוון ומדינות הבלקן מסתמנות כשוק הגדול לגז אחרי איטליה.

סביר להניח שבהסכם תיקבע עדיפות למדינות החתומות עליו, אם כי מדובר בסוגייה מורכבת, מכיוון שהצינור יהיה עסק פרטי ולא ממשלתי, ושאלת המחיר שתשלם כל מדינה אמורה להיות בעלת משקל בהחלטת סדר הקדימויות.

צינור הגז יוקם במימון חברה או חברות פרטיות, והוא אמור להיות עסק כלכלי שיממן את עצמו. הבנק האירופי לפיתוח עשוי להשתלב במימון ההקמה - המוערכת על ידי גופים אירופים ב-7 מיליארד דולר. על פי מקורות אחרים עלות ההקמה תהיה 10-7 מיליארד דולר.

הצינור יאפשר חיבור של כל מאגרי הגז של ארבע המדינות החתומות על ההסכם (אופן אקסס). המשמעות היא שגם מאגר אפרודיטה הקפריסאי - שלדלק, נובל ושל זכויות הפקה בו - יוכל להתחבר לצינור האירופי. עם זאת, באחרונה הודיעו קפריסין ומצרים על רצונן להקים צינור ימי ביניהן, שאליו יוזרם הגז הקפאיסאי. בד בבד רכשו דלק ונובל זכויות להזרמת גז למצרים בצינור של EMG מישראל דרך צפון סיני. הצינור מיועד להזרים גז ממאגרי לוויתן ותמר, ומקורבים למאגרים העריכו כי בעתיד ניתן יהיה לחבר אליו גם את אפרודיטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה