אסף אילת

יו"ר רשות החשמל

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

אסף אילת מתכנן להפוך את משק החשמל הישראלי ה"נכה", כהגדרתו, למתקדם בהיבט מקורות הייצור של חשמל, ותחרותי בהיבט התעריף. הוא צפוי להצליח בעיקר אם גורמים פוליטיים לא יפריעו לו בדרך. בנוסף, בתפקידו כשומר סף, אילת הוא הילד שמכריז ש"המלך עירום", בעיקר בנושאים שבהם שר האנרגיה מחויב להיוועץ בו, כמו היתרונות והחסרונות של הרפורמה בחשמל. אמנם ה"מלך" בימינו לא מתרגש מההכרזה כמו באגדות, אך לשומר סף שמתריע יש משקל חשוב בדמוקרטיה – במיוחד על רקע מקרים מהשנים האחרונות שבהם הודחו שומרי סף שמילאו את תפקידיהם בחריצות יתרה.

בשנה החולפת התמקד אילת בגיבוש תוכנית אב לפיתוח רשת החשמל עד שנת 2030. התוכנית כוללת מענה לביקושים הצפויים אשר לפי התחזית ילכו ויגדלו, ובקצב גובר, בין השאר בשל המעבר העתידי לשימוש בכלי רכב חשמליים. התוכנית נמצאת בשלב השימוע הציבורי, ומוטמעים בה עקרונות חדשים של שוק סיטוני שיאפשר לרשות החשמל לרכוש חשמל במחיר הנמוך ביותר, ולהפסיק לתמוך ביזמים פרטיים. פרק אחר בתוכנית מתייחס להאצת הפיתוח של תשתית רשת ההולכה, שחברת חשמל לא פיתחה בשנים האחרונות. בשל מצבה הפיננסי של החברה, כספים שנועדו לפיתוח הרשת הושקעו בהקטנת חובותיה והתוצאה היתה הרסנית: חברת החשמל שימרה את מעמדה כמונופול כוחני, ומנעה בפועל פיתוח מקיף של שדות סולאריים בנגב וייצור חשמל פרטי מתחרה, כיוון שלא היה להם מקום ברשת ההולכה שאותה, כאמור, לא פיתחה.

ברפורמה בחברת החשמל הוביל אילת את הקו של הוצאת מינהל המערכת מהחברה ומיקודה בפיתוח רשת ההולכה והחלוקה. היו לו גם רעיונות יצירתיים למימון הרפורמה, כך שהנטל שהוטל על גב הציבור בתעריף החשמל יהיה נמוך. ואולם רעיונותיו נדחו על ידי גורמים חזקים ממנו בממשלה. כך, אילת, שאחראי מתוקף תפקידו על קביעת תעריף החשמל, לא הצליח למנוע גבייה של כ־7 מיליארד שקל בשנים הבאות, למימון ההטבות לעובדי חברת חשמל. לזכותו ייאמר שכאשר התבקש בממשלה להביע את עמדתו לגבי הרפורמה, לא נרתע מלחשוף את הבעיות שבה.

בתחום האנרגיות המתחדשות מקדם אילת הסדרה שתאפשר פיתוח מואץ של ייצור על גגות ושדות סולאריים – לאחר שתוסדר המחלוקת בנושא הבעלות על הקרקעות בין משרד האנרגיה לרשות מקרקעי ישראל ומשרד המשפטים. היעד הרשמי ל־2030 הוא ייצור של 17% מהצריכה מאנרגיות מתחדשות לעומת כ־3% כיום, הרחק מהיעד הרשמי של 10%. זהו יעד סביר לעומת המצב העגום הנוכחי, אך הוא יכול להיות שאפתני עוד יותר. ברשות החשמל אכן מקווים לעבור את היעד, כראוי למדינה שטופת שמש ברוב ימות השנה.

צילום: רוני פרל

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן