אתר חברת החשמל נפתח לרישום מתקני גגות סולאריים - וקרס

רשות החשמל דיווחה כי האתר קרס לכחצי שעה בעקבות הביקוש הרב ■ ההסדרה שפורסמה תאפשר לצרכנים להקים פאנלים סולארים לצריכה עצמית ולחיבור לרשת שתקלוט עודפי חשמל

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פאנל סולארי
פאנל סולאריצילום: צילום : אמיל סלמן
אורה קורן
אורה קורן

רשות החשמל, בראשות אסף אילת, הודיעה היום (ג') כי אתר חברת החשמל נפתח לרישום מתקני גגות סולאריים. הרישום נועד לקבוע תור לבדיקת המערכת הסולארית וחיבורה לרשת החשמל. זמן קצר לאחר מכן דיווחו מקורות ברשות החשמל כי בעקבות הביקוש הער לרישום, קרס אתר חברת חשמל וחזר לתפרד לאחר כחצי שעה.

ההסדרה שפרסמה רשות החשמל תאפשר לצרכנים להקים פאנלים סולארים על הגג לצריכה עצמית ולחיבור לרשת שתקלוט עודפי חשמל. היוזמה מוגבלת בשלב ראשון ל-300 מגהוואט, שיגדלו בכארבע פעימות נוספות ל-1,600 מגהוואט.

המכסה שנפתחה לרישום היא חלק משמעותי מתוכנית העמידה ביעדי 2020, לפיהם 10% מהאנרגיה המיוצרת תופק ממקורות מתחדשים ונקיים. בכדי לעמוד ביעד, אישר בנובמבר האחרון שר האנרגיה מכסה נוספת של 1,600 מגהוואט למתקנים סולארים שישולבו ברשת החלוקה. כעת נפתחת לרישום מכסה של 300 מגהוואט למימוש באמצעות גגות. על הפרק גם דיונים להקמת שדות סולארים על שטחי קרקע נרחבים בישובים חקלאים. ההסדרה מתעכבת משיקולים משפטיים וחברתיים.

לאחר ציפייה מרובה, יתפרסמו ההסדרות בארבעה מסלולים עיקריים, אשר משקפים את גמישות התאמת האסדרה לאופי הצרכן ומתן סל אפשרויות מגוון בידי החברות המתכננות והמתקינים בענף.

שדה סולאריצילום: EDF-EN ישראל

אסדרה תעריפית למתקנים קטנים עד 15 קילוואט בתעריף של 48 אגורות לקילוואט שעה. אסדרה תעריפית למתקנים בינוניים של 15 עד 100 קילוואט בתעריף של 45 אגורות לקילוואט שעה. עדכון אסדרת "מונה נטו" והגדלתה בהיקף של 100 מגהוואט ואסדרה לצריכה עצמית של החשמל המיוצר על הגג.

המהלך הנוכחי הוא המשך לשורה של צעדים אותם כבר נקטה הרשות, אותם היא מתעתדת להמשיך ולבצע עד סוף שנת 2019, בהם הליכים תחרותיים ייעודיים לגגות ולמתקני מים. מהלכים אלו משקפים את ההבנה כי בנוסף להצלחה במכרזים הקרקעיים לייצור אנרגיה סולארית, קיים פוטנציאל שטח משמעותי של גגות החשופים לשמש לאורך מרבית ימות השנה, וכי השגת היעד במועד שנקבע לא יתאפשר בלעדיהם.

כצעד מקל, אף מאפשרת רשות החשמל במסגרת ההסדרות פטור מהצורך בהתקנת מונה ייצור עבור מתקנים אשר גודלם עד 15 קילוואט, כל עוד המתקן עומד בקריטריונים שנקבעו במסגרת אמות המידה. עבור משקי בית רבים, אשר גודל המתקן הממוצע עברום אינו עובר היקף זה, מדובר בהקלה רגולטורית.

עם מיצוי סבב המכסות הראשוני, תשיק הרשות סבב נוסף ובו מכסה ותעריפים מעודכנים. מהלך זה, באם יידרש, יאפשר תגובה מהירה לצרכי הביקוש הדינמיים של השוק. כמו כן, פועלת הרשות במקביל לאסדרה כוללת של מקטע החלוקה במשק החשמל על ידי עדכון אמות המידה לחיבור, ושילוב מתקנים ברשת אשר נועדו להקל על תהליך החיבור, ולהסדיר חיבור מתקנים ללא צורך ברישיון מותנה כבעבר.

נכון להיום עומד ייצור החשמל באנרגיות מתחדשות על כ-3% מכלל ייצור החשמל, באמצעות כ-11 אלף גגות סולאריים. ברשות החשמל מעריכים כי האסדרה החדשה תוביל להקמתם של עשרות אלפי גגות סולאריים חדשים.

צרכנים המעוניינים להצטרף לאסדרות החדשות יוכלו לעשות כן באמצעות רישום באתר האינטרנט של חברת החשמל. לצורך הנגשת הרישום הקימה רשות החשמל אתר אינטרנט יעודי, הכולל הסברים כיצד מצטרפים למהפכת הגגות הסולאריים, מחשבון לחישוב ההכנסה החזויה מהגג, מה צריך לעשות כדי שהגג יהפוך להכנסה חודשית קבועה, איך פונים למערכת הרישות של חברת החשמל ואיך מתחילים לייצר חשמל מפתח הבית.

מאתר רשות החשמל ניתן גם להתחבר למערכת הרישום בחברת החשמל לקביעת תור בחינם לפתיחת הרישום להצטרפות להסדרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי