נחמיה שטרסלר, אל תבלבל אותנו עם העובדות

באסדה הממוקמת בלב ים, זיהומים ואירועי שפך מורחקים מכלל האוכלסייה, מהחופים, ממתקני ההתפלה ומהדגה

אסדת הגז מאגר לווייתן
אסדת מאגר הגז לווייתןצילום: רויטרס

ב-13 ביולי פירסם נחמיה שטרסלר ב"הארץ" מאמר שכותרתו "אסדה לטיפול בגז, בכיף רק לא בחצר האחורית שלי". טענתו העיקרית היא שתושבי מישור החוף נאבקים להזיז את אסדת הגז מהחצר האחורית שלהם כי הם "בעלי דם כחול" ומפונקים; שאסדות כמו זו שנבנית מול חוף דור יש "מאות בעולם" ושהן רק מטיבות עם התושבים; שההתנגדות מעכבת את המעבר מתחנות כוח מופעלות בפחם מזהם לתחנות גז נקי; ושהתושבים לא רוצים שאסדות "יקלקלו להם את השקיעה".

ובכן, אף טענה מהטענות הנ"ל אינה נכונה.

ראשית, המאבק לא נועד להזיז את האסדה מחצר מסוימת, אלא להרחיקה מכל חצר באשר היא.המאבק נועד לכך שתוקם אסדה צפה על פי הבאר בלב ים, כפי שמקובל בעולם עבור מאגרי ים עמוק. באסדה בלב ים זיהומים שבשגרה ואירועי שפך מורחקים מכלל האוכלסייה, מהחופים, ממתקני ההתפלה ומהדגה. בנוסף, רמת הזיהום הנפלטת מלכתחילה מאסדה על פי באר פחותה בהרבה בהשוואה לתכנון הנוכחי, עקב קיצור הצנרת בין השדה לאסדה.

שנית, בניגוד לטענות משרד האנרגיה, פיתוח לווייתן באסדה צפה לא יעכב את המעבר המתוכנן ב-2022 מפחם לגז, משום שעד למועד זה יוכלו מאגרי כריש ותמר לספק את כל הגז הנדרש, ומכיוון שפיתוח מאגר לווייתן במתווה של אסדה צפה לא ייקח יותר משנתיים וחצי. כיום יש ללווייתן חוזים בישראל המסתכמים ב-1.3 מיליארד מטר מעוקב לשנה, דהיינו לווייתן יספק רק כ-10% מתצרוכת הגז הצפויה בישראל ב-2020. רוב הגז מלווייתן מיועד ליצוא.

בניגוד ללווייתן, מאגרי כריש ותנין השכנים לו, שחתומים על כ-30% מאספקת הגז למשק הישראלי, יפותחו תוך שימוש באסדה צפה מעל הבאר - כי משרד האנרגיה מצא שאסדה צפה עדיפה "משיקולים סביבתיים: הימנעות מזיהום אוויר" ומ"משיקולים הנדסיים:... משפר את כושר התפקוד של המערכת ואמינותה" (מכתב של משרד האנרגיה לאנרג'יאן, אוגוסט 2017).

כלומר, מר שטרסלר, אסדה במרחק של 10 ק"מ מהחוף כן תסכן את בריאות התושבים. כך למשל, במאי 2017 התגלה שאסדת תמר פולטת יותר בנזן מכל המפעלים האחרים בישראל גם יחד, אף שמומחי שותפות נובל חזו פליטות קטנות פי 30. כיום גם ברור לאנשי מקצוע שבתחזית לזיהום אוויר מאסדת לווייתן, היזם השתמש במודל ובנתונים לא מתאימים. מודלים אמינים יותר חוזים אירועי זיהום החורג מערכי התקן למזהמים מסוימים, בפרט לבנזן המוגדר כמסרטן ודאי. אבל מה יש לצפות מחברה שמחזיקה בהישג המפוקפק של שיאנית תקלות השפך בקולורדו חמש שנים ברציפות.

ואצלנו? ב-2011 איבדה נובל שליטה על באר הקידוח לווייתן 2 באירוע שחרור לא מבוקר, ופלטה לסביבה הימית מזהמים במשך 16 חודשים. אירוע שפך כזה מאסדת לווייתן עלול לפגוע בחוף, במתקני ההתפלה ובדגה. ובניגוד להבטחה שנובל ערוכה לאירוע שפך, סגן ראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה טען בכנס שערך ביולי כי האמצעי הראשי להתגוננות מפני אפשרות של דליפה העלולה לפגוע בחופי ישראל הוא "להמשיך להתפלל".

שטרסלר כותב שיש בעולם "מאות אסדות" כמו לווייתן. הוא כנראה בקיא יותר מראש צוות התכנון, שאמר במועצה הארצית לתכנון ובנייה, בנובמבר 2013 כי "מתקן קבוע באמצע הדרך מהבאר אל היבשה ...אין לו דוגמאות בעולם". שטרסלר גם טען שמשרד הביטחון מתנגד לאסדה בלב ים, כי לא ניתן להגן עליה. אם כך, מעניין מדוע משרד הביטחון אישר באחרונה לאנרג'יאן להשתמש באסדה צפה עבור מאגרי כריש ותנין (השכנים ללווייתן) ורכש בעלות של 1.8 מיליארד ארבע ארבע ספינות סער 6 להגנה על אסדות בלב ים.

לא נותר לנו אלא לקנח במילותיו של שטרסלר עצמו: "ושלא יעבדו עליכם". ובבקשה מר שטרסלר, אל תבלבל אותנו עם העובדות.

הכותבים הם פרופסורים לגיאופיזיקה ומומחים לזיהום אוויר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"