מומחים מטעם מתנגדי אסדת לווייתן: להקים קרן מרווחי הגז לטיפול בתקלות אקולוגיות

מתנגדי אסדת הגז של לווייתן, הממוקמת 10 ק''מ מהחוף, דורשים להרחיקה משיקולי בריאות הציבור ■ מומחה מאלסקה ייפגש עם מנכ"ל משרד האנרגיה ויציג בפניו את עמדת המתנגדים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת קידוח במאגר לווייתן
אסדת קידוח במאגר לווייתןצילום: רויטרס
אורה קורן
אורה קורן

ארגון שומרי הבית, שהוקם על ידי תושבים המתנגדים לאסדת הגז של מאגר לווייתן הממוקמת 10 ק"מ מהחוף, כינס מסיבת עיתונאים להצגת עמדתו בנושא. במסיבת העיתונאים הוצגו מחקרים שמומנו על ידי מתנגדי האסדה: ארגון שומרי הבית, עמותת שומרי מישור החוף ועמותת צלול. באופן לא מפתיע, תואמים ממצאי המחקרים את דרישות התושבים – להרחיק מהחוף את אסדת הגז ולמקמה מעל המאגר כאסדה צפה.

פרופ' ריצ'ארד שטיינר מאלסקה, מדען ויועץ לממשלות ולארגונים ירוקים המתמחה בשימור הסביבה הימית ובקיא, בין השאר, במקרי שפך של דלקים לים, הציע להקים קרן ייעודית מרווחי הגז, למימון השלכות של תקלות במתווה הפיתוח. כמו כן, הוא אמר כי אפשר להכניס את הגז לישראל באמצעות שימוש באסדה צפה, לא רק באופן בטיחותי יותר לסביבה ולאדם - אלא גם מהר יותר.

שטיינר הציג מסמכים של נובל אנרג'י, בעלת הזכויות במאגר לצד קבוצת דלק. לדבריו, רוב החלקים הקשורים למוכנות לשפך ולמודל השפך שהם ביצעו - מושחרים ומצונזרים, בטענה שאלה סודות מסחריים של נובל אנרג'י. לדבריו, הדבר הזה לא מקובל ולא סביר על פי סטנדרטים בינלאומיים.

שטיינר סיפר על התקלה בקידוח באר לווייתן 2, שבמהלכה זרמו מים מזוהמים לים במשך 16 חודשים, בלי שנובל אנרג'י ניסו לעצור את השפך. למרבה המזל, לא היה מדובר בשפך של גז גולמי, קונדנסט או נפט, אבל ההתנהלות של נובל אנרג'י מראה כי אין להם מוכנות לטיפול בשפך. מעבר לזה, פרופ' שטיינר אמר כי מעולם לא היתה תגובה טובה לשפך של קונדנסט, גם לא באסון מיכלית הקונדנסט בים סין - שפך הקונדנסט הגדול ביותר בעולם, שלדבריו, הטיפול בו היה לוקה מאוד.

שטיינר הסביר כי ברחבי העולם מעדיפים להקים את התשתיות המסוכנות האלה במרחק גדול ככל האפשר מהחוף. הוא הדגיש את ניגוד העניינים של הממשלה כמי שנהנית מתגמולים ומסים ממיזמי אנרגיה, אך גם אמורה לבצע רגולציה על פיתוח המאגרים. בהמשך היום (ב'), ייפגש שטיינר עם מנכ"ל משרד האנרגיה ועם בכירי המשרד להגנת הסביבה ויציג להם את עמדתו.

למען הבריאות

איימי רוזנשטיין מבוסטון, מסצ'וסטס, מומחית לבריאות הציבור ויועצת עצמאית, הזהירה כי פליטות המזהמים ממאגר לווייתן יגרמו לעלייה חריפה בסיכון לתחלואה בסרטן, עד פי 50 מהנורמה, בעקבות חריגות בפליטות המזהמים לאוויר כתוצאה מהפעילות השוטפת של אסדה בקרבת החוף. לדבריה, ניתן למזער נזקים באמצעות בניית אסדה מעל המאגר.

רוזנשטיין המליצה לממשלה לבצע דו"ח השפעות סביבתיות בלתי תלוי (EIA), כולל הערכות סיכונים מפליטת מזהמים לאוויר ולמים. לדבריה, על המדינה לבחון את החלופה לאסדת לווייתן במרחק רב מהחוף, כדי להפחית למינימום את הסכנה לפגיעה בבריאות הציבור.

יוני ספיר, מארגון שומרי הבית, אמר כי גם משיקולי ביטחון עדיפה התוכנית המקורית להגנה על אסדה מעל המאגר. "אנו קוראים לממשלה לפעול באחריות לנוכח המידע החדש שהגיע, לעצור את מתווה הפיתוח הנוכחי שיסכן את כלל אזרחי ישראל, ולהעלות לדיון את החלופה של טיפול מלא מעל באר הקידוח", הוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"