תחנת הכוח אלון תבור תימכר למרבה במחיר

רשות החשמל פירסמה עקרונות לאסדרת המכירה ■ בניגוד להכרזות על פתיחת מקטע האספקה לתחרות, הרוכש לא יוכל להציע חשמל מוזל לצרכנים ביתיים

אורה קורן
אורה קורן
תחנת כוח של חברת החשמל באשקלון
תחנת כוח של חברת החשמל באשקלוןצילום: אילן אסייג
אורה קורן
אורה קורן

רשות החשמל פירסמה היום (ד') את העקרונות לאסדרה תחרותית של תחנת הכוח אלון תבור, המועמדת למכירה בתוך כשנה. לפי עקרונות אלה, המכרז יתבסס על הצעת מחיר אחת לרכישת האתר כולו, וההצעה הגבוהה ביותר תזכה.

הרשות ציינה כי לתחנה יש יכולת להגדיל את הייצור ב-230-180 מגה-וואט כתחנת פיקר (במחזור פתוח). לפני כן, העריכה הרשות כי לתחנה פוטנציאל ייצור גדול יותר של כ-450 מגה-וואט.

הרשות הוסיפה כי למשק החשמל יש צורך בהספק נוסף, בפרט באזור הצפון. האסדרה נועדה לעודד את המשך ההפעלה של המתקנים הקיימים, כמו גם הקמה של הספק נוסף באתר. עידוד ההקמה ושימור המתקנים נעשה באמצעות קביעת תשלומי זמינות, המשקפים את התועלת המשקית.

בנוסף, העקרונות מבוססים על השתתפות היצרנים בשוק אנרגיה תחרותי. מנגנון שוק האנרגיה עדיין אינו מפותח דיו, ולכן העקרונות מגבילים בשלב זה את חשיפת היצרנים לשוק האנרגיה באמצעות קביעת תקרת מחיר לאנרגיה ותשלום זמינות.

העקרונות הראשוניים מבטאים את התפישה המתגבשת ברשות החשמל, שלפיה הזמינות והאנרגיה של מתקני ייצור יימכרו למנהל המערכת בלבד והאסדרה לתחרות במקטע האספקה תטופל בנפרד מהליך הקמת התחנות, כך ששוק המספקים יכיל מספקים שהם יצרנים, ואת האפשרות למספקים עצמאיים. כלומר, הזוכה במכרז יוכל לתפקד בעתיד כמספק עצמאי או לבצע עסקות גידור עם מספקים אחרים. הרשות ציינה כי היא מבקשת את התייחסות הציבור לתפישה זו.

גישה זו אינה תואמת את הכרזת הממשלה ברפורמה במשק החשמל על כוונה לפתוח לתחרות את מקטע האספקה במסגרת רפורמה במשק החשמל, התחנה לא תוכל למכור חשמל ללקוחות פרטיים ותידרש למכור את כל החשמל לחברת מנהל המערכת. המשמעות היא שהרוכש לא יוכל להציע לצרכנים חשמל מוזל.

הממשלה ביססה את הרפורמה על תחרות בייצור חשמל ובאספקה. תחום האספקה, הקשור ללקוחות ביתיים, אמור היה להיפתח לתחרות, על פי החלטת שר האנרגיה. כל עוד לא יאפשר השר האחראי, חברת חשמל תישאר מונופול באספקה. נראה כי בשלב זה משרד האנרגיה אינו ממהר לקדם תחרות במקטע האספקה ושומר על המונופול של חברת חשמל בתחום, כמו גם בתחומי ההולכה והחלוקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?