"איי.די.אי לא תורשה להקים עוד מתקני התפלה בישראל"

כך מעריך מקור ממשלתי, בעקבות אישורה של הממשלה את התוכנית הלאומית להתמודדות עם הבצורת ■ בשנתיים הקרובות הממשלה תגדיל בכ-250 מיליון שקל את רכישת המים המותפלים ממתקנים קיימים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתקן התפלה בחדרה
מתקן התפלה בחדרהצילום: תומר נויברג
אורה קורן
אורה קורן

הממשלה אישרה היום (א') את התוכנית שהגיש משרד האנרגיה להתמודדות עם הבצורת המתמשכת, הכוללת הקמת שני מתקני התפלה חדשים בעלות משוערת של מיליארדי שקלים. מקור ממשלתי בכיר העריך כי חברת איי.די.אי (IDE) - שהקימה את מתקני ההתפלה באשקלון, חדרה ושרק - לא תוכל להתמודד על הקמת המתקנים החדשים משיקולי ריכוזיות.

"ההחלטה הסופית תהיה של ועדת הריכוזיות, אבל אתפלא מאוד אם החברה תוכל להתמודד בהם", אמר. "יש היבטי תחרות במשק. כל מתקני ההתפלה חוץ מזה שבפלמ"חים הם של IDE. אנחנו מעדיפים הקמת מתקנים חדשים על ידי יזמים חדשים ולא להרחיב מטעמי חירום את המונופול הקיים".

פתרונות הממשלה מכוונים בעיקר לטווח הארוך, ומבוססים על הזרמת מים מותפלים לכנרת כדי להעלות את מפלסה והקמת מתקני התפלה חדשים - תהליך שלהערכת המקור יימשך כארבע שנים.

לדבריו, בטווח המיידי תגדיל הממשלה את רכישת המים המותפלים ממתקנים קיימים בכ-250 מיליון שקל ב-2019-2018. "מתקני ההתפלה יעבדו בשעות שהם אינם עובדים בהן כיום משיקולי עלות החשמל. זה יעלה יותר כסף לממשלה אבל הציבור לא ישלם יותר על המים", אמר. לדברי המקור, הממשלה אינה מתכוונת לרכוש מים מותפלים מחברות המתמחות בהתפלה מהירה בכמויות קטנות - בנימוק שאלה מים יקרים, ושהמשק אינו נמצא במצוקה אלא בתכנון מסודר לטווח ארוך.

בממשלה מעריכים כי הצעדים לטווח קצר יספקו את הביקושים למים, למעט הביקושים של החקלאים. מתקני ההתפלה הקיימים ייצרו תוספת של 60 מלמ''ק (מיליון מטר מעוקב) בשנה. קמפיין ההסברה של רשות המים וצעדי ההסברה מול הרשויות המקומיות אמורים לחסוך 50-40 מלמ''ק בשנה. קיצוץ המים לחקלאים יגיע ל-40 מלמ''ק, והם יקבלו 260 מלמ''ק לעומת 300 מלמ''ק שצרכו ב-2017.

נחל ציפוריצילום: עבדאללה שמא

"אנחנו לא רוצים להיות במקום שאנחנו אוסרים"

בממשלה לא מתכוונים להשית היטל בצורת על צרכנים שמבזבזים מים, משקים גינות או ממלאים בריכות. "אחרי התיקונים בתעריפי המים מלפני כשנה, מי שמשקה גינה משלם פי שניים ויותר לעומת צרכן מים רגיל", אמר המקור. "המצב אינו כזה שצריך לומר לאנשים לעצור השקיה. ההיערכות אמורה לתת תשובה מספקת. אם יהיו עוד שנה-שנתיים של בצורת אולי נצטרך לנקוט בצעדים קיצוניים. גם במשבר החמור של 2010 לא אסרו להשקות גינות, אלא גבו מחיר גבוה יותר על השקיית גינות. אנחנו לא רוצים להיות במקום שאנחנו אוסרים. אנחנו מקווים שהצעדים ייתרו את הצורך הזה".

על פי התוכנית הממשלתית, יעד כושר ייצור המים המותפלים ל-2030 הוא 1,100 מלמ"ק בשנה לעומת 585 מלמ''ק כיום. היעד ייבחן מחדש ב-2023, אז הוא עשוי לעלות ל-1200 מלמ"ק בשנה.

לטובת היעד החדש הוחלט על הקמה מיידית של שני מתקני התפלה חדשים בגליל המערבי ובשורק, שיגדילו את כושר הייצור של המים ב-300 מלמ"ק בשנה. כמו כן, תקודם סטטוטורית היערכות לתוספת של 100 מלמ"ק נוספים מהגדלת תפוקת מתקנים קיימים, כאשר הצורך בתוספת ייבחן ב-2020.

בנוסף, תתבצע תוכנית לשיקום נחלים בצפון בעלות של כ-100 מיליון שקל. בנחלים געתון ונעמן יושקעו 25 מיליון שקל בכל אחד; בנחלים קישון, חדרה וציפורי יושקעו 20, 19 ו-17 מיליון שקל בהתאמה; ובנחלים בצת ועינן תצומצם הפקת המים. התוכנית כוללת צעדים מגוונים המותאמים לכל נחל - ואלו מבוססים על הפסקת השאיבה ממקורות הנחל; הקמת תשתית שתאפשר זרימה לאורכו ואגירת המים במורדו; ותגבור אספקת המים לנחל מהמערכת הארצית. התוכנית תושלם עד 2023, ותתבצע במימון משותף של משרד האנרגיה, רשות המים והקרן לשיקום שטחים פתוחים.

מים יוזרמו מהדרום לכינרת, כאשר בתוך כשנתיים תיושם יכולת הזרמה של 30 מלמ"ק שיגיעו מהמקורות הקיימים; ובתוך ארבע שנים תיושם יכולת הזרמה של 100 מלמ"ק, בהתבסס על יכולת ההתפלה הנוספת שתתאפשר מתוקף התוכנית. המים יוזרמו דרך נחל ארבל או נחל צלמון, בהתאם להחלטת גורמי המקצוע.

מעמותת צלול נמסר בתגובה כי "יש להזדרז ולהפחית את התלות בהתפלה על ידי גיוון מקורות המים של ישראל. חיסכון ציבורי במים בעקבות קמפיין הוא רק חלק מהפתרון. צלול קוראת לממשלה למהר ולהשית היטלי שימוש חריג על משתמשים פרטיים ועל רשויות מקומיות, לטהר מי תהום ובארות מזוהמים, לאפשר תפיסת מי גשמים ושימוש במים אפורים, לדרוש ולאכוף בנייה המעודדת חלחול מי גשמים לאדמה (נגר), לזרז בניית מאגרי איגום מי קולחין, להתאים את גידולי החקלאות והצמחייה בגינות ציבוריות לשינויי האקלים, ועוד שורת פעולות שתחסוך ותגוון את מקורות המים של ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט