התנגדות בקואליציה לרפורמה בחשמל: תמומן על ידי האזרחים ותנציח את המונופול

לקראת אישור הרפורמה בממשלה פנה סמוטריץ' לנתניהו: "מהחתימה המהירה על ההסכם עולה חשש כבד שיש כוונה לקבוע עובדות בשטח ולחשק את ממשלת ישראל"

אורה קורן
אורה קורן
בצלאל סמוטריץ'
ח"כ בצלאל סמוטריץ'צילום: אוליבייה פיטוסי
אורה קורן
אורה קורן

במפלגות הליכוד והבית היהודי התעוררה התנגדות לרפורמה בחשמל, כך אמרו הבוקר (ד') מקורות פוליטים ל-TheMarker. בין המתנגדים הבולטים נמצא חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', שטוען כי התנגדותו לרפורמה "נובעת מהחלת התשלום על האזרח ב-8 השנים הקרובות ומשימור דה פקטו של המונופול".

הרפורמה בחשמל תעלה כ-6.5 מיליארד שקל בהטבות שיקבלו עובדי חברת חשמל. הרפורמה אמורה לממן את עצמה מהחיסכון בעלויות שכר של עובדי החברה, אולם בממשלה מעדיפים שהציבור יממן אותה באי הורדת תעריף החשמל בהיקף של כ-6 מיליארד שקל לפחות.

עדיין לא הוחלט אם גם את הפטור ממס שהובטח לעובדים במסגרת אותן הטבות יממן הציבור או גורם אחר. הרפורמה תקטין את חלקה של חברת חשמל בייצור, מה שממילא היה קורה גם ללא רפורמה - ותנציח אותה כמונופול בהולכה, חלוקה ואספקה בשנים הבאות. היא מנוגדת לרפורמה קודמת עליה החליטה הממשלה, שעסקה בהוצאת חברת חשמל לחלוטין מהייצור - ונבלמה בעקבות התנגדות החברה והעובדים.

הרפורמה צפויה להגיע לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. בשבוע שעבר זימנו משרדי האוצר והאנרגיה את התקשורת לטקס חתימה על הרפורמה, שבסופו של דבר לא התבצע. במקומו נחתם בראשי תיבות בלבד רק ההסכם עם העובדים, חלק מרכזי ברפורמה.

לקראת החתימה שיגר סמוטריץ' מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בו מחה על הזדרזות כחלון ושר האנרגיה יובל שטייניץ לחתום על הרפורמה - וביקש למנוע אותה. סמוטריץ' גם מחה במכתבו על כך שכחלון ושטייניץ יביאו לאישור הממשלה את הרפורמה עם הצעת המחליטים, וטען כי יש בכך כדי ליצור לחץ שלא לשנות את סעיפיה.

"אין עוררין כי המתווה המוצע מצוי במחלוקת בין גורמי המקצוע השונים ואף עומד בניגוד לעמדות מקצועיות שהוצגו בעבר על ידי משרד האוצר, הממונה על ההגבלים ורשות החשמל. חתימה על ההסכם הקיבוצי בהתאמה למתווה הרפורמה עוד בטרם אושר אותו מתווה על ידי ממשלת ישראל, ובטרם בוצעו תיקוני החקיקה הנדרשים ליישומו, עלולה ליצור עובדות בשטח באופו שיכבול את שיקול דעתם של הממשלה והכנסת ויקשה עליהן מאוד לסטות מאותו מתווה", כתב סמוטריץ'.

הוא הוסיף כי מדובר בפגיעה בהליך התקין של קבלת החלטות מהותיות "ובפרט כאשר מדובר ברפורמה שעלותה מוערכת בסכום של שבעה מיליארד שקל, סכום שבכוונת האוצר לממן במלואה מתעריף החשמל, כלומר באמצעות 'מס' שיוטל על האזרחים.

"מהאופן בו מזדרזים הצדדים לנהל את המשא ומתן ולחתום על ההסכם במחשכים כמה שיותר מהר מבלי להציגו לממשלת ישראל ותוך הסתרתו מהציבור, עולה חשש כבד שיש כוונה לקבוע עובדות בשטח ולחשק את ממשלת ישראל".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?