נתניהו ממריא לפסגה משולשת בקפריסין: "נקדם את חיבור צינור הגז לאירופה"

ראש הממשלה נתניהו ידון עם מנהיגי יוון וקפריסין בהגברת שיתוף הפעולה בין המדינות בתחומי האנרגיה, הגנת הסביבה, תקשורת, מדע והתמודדות עם מצבי חירום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בכנסת, בפברואר
נתניהו בכנסת, בפברוארצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ישתתף הבוקר במפגש פסגה משולש בניקוסיה עם נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס. לקראת העלייה למטוס אמר נתניהו כי הנושא החשוב ביותר בפגישה יהיה קידום ההיתכנות של צינור הגז שיש לו משמעות כלכלית חשובה לישראל.

לפני הטיסה אמר רה"מ: "אני יוצא עכשיו לפסגה תקופתית עם מנהיגי קפריסין ויוון. אדון איתם בשורה של נושאים והראשון שבהם הוא קידום ההיתכנות של צינור גז אזורי מישראל לקפריסין דרך יוון לאירופה. יש לזה משמעות כלכלית עצומה למדינת ישראל. זה דבר עצום. נדון גם בנושאים האזוריים ובפרט בתוקפנות הגוברת של איראן באזור".

לגבי החלטת טראמפ בעניין הסכם הגרעין הוסיף ראש הממשלה: "אני מציע שכולנו נמתין לשעה תשע בערב. זה לא עוד הרבה זמן".

איך אתה נערך לפגישה עם הנשיא פוטין?

"אני ערוך, אני יודע בדיוק מה אני הולך להגיד לו".

אתה רוצה לברך את החייל אלאור אזריה שהשתחרר היום?

"אני שמח שהסתיים הדבר".

מדובר בפגישתם הרביעית המשותפת של שלושת המנהיגים. פגישות ראשי המדינות נועדו להדק את שיתוף הפעולה האזורי בין המדינות. לנסיעה יצטרפו השרים יובל שטייניץ, אופיר אקוניס ואיוב קרא. מנהיגי המדינות ידונו בסוגית אזוריות, בהגברת שיתוף הפעולה ביניהן בתחומי האנרגיה, הגנת הסביבה, תקשורת, מדע והתמודדות עם מצבי חירום. בנוסף, ידונו המנהיגים בקידום ההיתכנות להנחת צינור הגז מישראל לאירופה.

במפגש ייחתמו הסכמים להידוק שיתוף הפעולה עם יוון וקפריסין בכלל זה בתחום בטחון הפנים במטרה להילחם בפשע מאורגן ובפשעי מחשב. בנוסף ייחתמו הסכם שיתוף פעולה למניעת זיהום ימי. מטרתו לסייע באופן מעשי להתמודד עם זיהומי שמן בים ולהביא את התגובה והטיפול למהירים ואפקטיביים יותר. ההסכם נוסח בצורה כזו שתאפשר בעתיד גם למדינות נוספות להצטרף אליו.

עוד ייחתם מזכר הבנות לשיתוף פעולה בתחום התקשורת שנועד לקדם את שת"פ בתחום פריסת הסיבים האופטיים.

איוב קרא: הצעתי לחברות ישראליות להשתתף בהנחת הסיב האופטי לקפריסין

ישראל וקפריסין יניחו כבל של סיבים אופטים בצמוד לצינור הגז שייבנה בין ישראל לאירופה. כך אמר קרא בתום שיחות בקפריסין. לדבריו, הציע לחברות תקשורת ישראליות להשתלב בפרויקט, שעשוי להגיע בהמשך לארה''ב, בהן פרטנר, סלקום, הוט, בזק ו-ABC, חברה בת של חברת חשמל שעשויה לחדש פעילות בתחום.

עוד אמר כי הושג הסכם בנושא הנדידה (רומינג), שלפיו כל חברות הסלולר ביוון וקפריסין יגבו מתיירים ישראלים סנט אחד על דקת שיחה, במקום 7 סנט כיום. "מדברים בקפריסין וביוון כמו בבית, זה הישג משמעותי לתיירים הישראלים", אמר. תיירים מיוון ומקפריסין בישראל ישלמו אותו סכום.

נתניהו: אנחנו רוצים לבנות רשת חשמל ישראלית-אירופית

"אנחנו בונים ברית גדולה בין שלוש המדינות, ישראל, קפריסין ויוון", אמר נתניהו בסיום פגישתו עם ראשי יוון וקפריסין. לדבריו, שלוש המדינות מקימות ביניהן שלושה צינורות – של חשמל באמצעות חיבור רשתות החשמל שלהן, של גז באמצעות הנחת צינור גז תת ימי ושל סיבים אופטים לתקשורת. נתניהו הוסיף כי צינור הגז חשוב מאוד לישראל, אך גם לאירופה, לגיוון מקורות האנרגיה שלה, ושלושת הפרויקטים ישנו את היחסים האסטרטגים באיזור.

כבל התקשורת יוצמד לצינור הגז, אם יוקם. בשלב זה הוסכם על קידום סקר כדאיות כלכלית לבחינת היעילות של צינור הגז ממאגר לויתן לקפריסין, יוון ואירופה. נתניהו הוסיף כי בנוסף ישנו צינור אנושי המחבר את המדינות, כאשר אחד מכל 10 ישראלים מבקר ביוון או בקפריסין בשנה.

"אנחנו מכסים הכל, ביטחון אנרגיה, היי-טק. השמים הם הגבול", אמר נתניהו. "אני רואה את הפגישות פרודוקטיביות ומעודדות לגבי העתיד. אנחנו שלוש דמוקרטיות ויש לנו חזון וערכים משותפים", הוסיף.

נתניהו התייחס לאיראן, ואמר כי היא מתכננת להציב בסוריה נשק מסוכן, והוסיף כי זה אינטרס של כולם לעצור אותה. "בשנה הבאה בבאר שבע, בירת הנגב שהופכת לאחד ממרכזי הסייבר הגדולים בעולם", אמר.

נתניהו הוסיף כי לגבי צינור הגז, "המטרה שלנו לגבש דחיפה של כל המערכות אצלנו. גם אצלנו יש צורך להבין שמתאפסים על היעד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"