רק בגלל הרוח: התאונה המשונה בקו הרכבת המהיר לירושלים

בשבוע שעבר נרשם פרק חדש בפיאסקו המתמשך של קו הרכבת החשמלי הראשון בישראל: נראה שעמודי חשמל לאורך המסילה הוקמו באופן רשלני - ואינם עמידים בפני מזג האוויר ■ זרוע מתכת שמחזיקה את הכבלים קרסה, ניפצה את חלון הקטר ופצעה את הנהג

אורן דורי
אורן דורי
ניסוי של הקו המהיר לירושלים
ניסוי של הקו המהיר לירושליםצילום: עופר וקנין
אורן דורי
אורן דורי

אם נראה היה שכל הצרות האפשריות כבר נחתו על קו הרכבת המהיר לירושלים, שתוכנן להיפתח לציבור לפני חודש והשקתו נדחתה ברגע האחרון למועד לא ידוע, כעת צצות בעיות חדשות שאיש אפילו לא דימיין. בשבוע שעבר נרשם פרק חדש בפיאסקו המתמשך של קו הרכבת החשמלי הראשון בישראל, המעלה חשד שעמודי חשמל לאורך המסילה הוקמו באופן רשלני - ואינם עמידים בפני מזג האוויר הישראלי.

ביום שלישי האחרון העבירה רכבת ישראל דיווח לאקוני לכלי התקשורת, שלפיו "כבל חשמל שנפל על המסילה ופגע בחלון צד של רכבת גרם לעצירת תנועת הרכבות בקטע שבין מודיעין לנתב"ג. אין נפגעים בקרב הנוסעים". ואולם כפי שנודע ל–TheMarker, הודעת הרכבת ישראל לא הביאה את הסיפור המלא.

זרוע החישמול שהשתחררה

הקו החשמלי יעבור בין תל אביב לירושלים דרך מסילת מודיעין־נתב"ג. בחודשים האחרונים בוצעו בלילות עבודות להסבת המסילה לנסיעת רכבות חשמליות, ובימים עוברות במסילה רכבות נוסעים סדירות בקווים הקיימים. על פי התוכנית המקורית, הקו לירושלים אמור היה להיפתח כבר ב–2008 בתקציב של כ–3.2 מיליארד שקל - אבל פתיחתו נדחתה כבר בעשור ותקציבו הוכפל לכ-7 מיליארד שקל.

כפי שניתן לראות בתמונה, שצולמה במקום לאחר התאונה, זרוע מתכת המחזיקה את הכבלים העיליים שיזינו את הרכבות בקו העתידי לירושלים קרסה ונותרה תלויה באוויר מעמוד החישמולת.הרצועה שהחזיקה את הזרוע במקומה השתחררה ובשל כך התנתקו כבלים חשמליים.

מקורות ברכבת אומרים שהזרוע המתכתית השתחררה ממקומה בגלל רוחות חזקות שנשבו באותו יום. הזרוע כנראה התנתקה לפני שהרכבת עברה במקום, וכשרכבת הנוסעים הגיעה - הקטר התנגש במוט.

הודעתה הרשמית של רכבת ישראל הדגישה כי אף נוסע לא נפגע, אבל השמיטה את פציעתו של נהג הקטר. הנהג נפצע קלות מרסיסי זכוכיות, לאחר שהחלון שלצדו התנפץ מעוצמת ההתנגשות במתכת.

"מזל שפתיחת הקו לירושלים נדחתה"

מקור בענף הרכבות אמר בסוף השבוע כי לרכבת ישראל "יש מזל שפתיחת הקו לירושלים נדחתה". לדבריו, אם מערכת החשמל היתה פעילה בזמן התאונה - התנתקות הכבל החשמלי היתה משביתה את הקו לירושלים לכמה ימים. כלומר, הנסיעות בקו החדש היו מושבתות חודש בלבד לאחר ההשקה.

מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "בשל תנאי מזג האוויר ששררו ביום שלישי האחרון, כבל שכפת את אחד מחלקי זרוע החישמול שהוצבה במקטע מודיעין־נתב"ג, השתחרר. כתוצאה מכך פגע קצה הזרוע במראת הצד של הרכבת, והנהג נפגע קלות, והמשיך בעבודה כמתוכנן. כבר באותו לילה, נבדקו כל הזרועות במקטע, וחוזק מה שנדרש".

ארדן: הרכבת לא עמדה במחויבויות

"רכבת ישראל לא עמדה במחויבויות שסוכמו במשך עבודת המטה, וככל שהדרישות לא יתקיימו, כך בהתאמה יתארך פרק הזמן הנדרש לביצוע ההערכות. נכון לעכשיו, רכבת ישראל הודיעה על דחיית מועד הפתיחה המקורי שנקבע" - כך השיב לפני כמה שבועות השר לביטחון פנים, גלעד ארדן (הליכוד), לפנייתו של ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) לגבי דחיית הפתיחה של קו הרכבת המהיר לירושלים.

הנימוק הרשמי לדחיית השקתו של קו הרכבת המהיר לירושלים - 28 דקות מתל אביב לבירה - הוא כי בפגישה שהתקיימה לפני כחודשיים בין מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, לבין מנכ"ל רכבת ישראל, שחר איילון, הוחלט כי הקו החשמלי רחוק מעמידה בדרישות הבטיחות שהציבו כוחות החילוץ וההצלה בפני הרכבת.

תשובתו של ארדן, השר הממונה על המשטרה, התקבלה אצל מקלב לפני חודש וחצי - זמן קצר לאחר ההחלטה על דחיית פתיחת קו הרכבת. ארדן האשים את רכבת ישראל בשיתוף פעולה מאוחר עם גופי הביטחון: "על פי הנמסר לי על ידי אנשי המקצוע במשרדי, הגופים עורבו על ידי רכבת ישראל רק לאחר השלבים המוקדמים של התכנון, ומשכך נדרשו למצוא מענה שיתאים לאילוצים הקיימים. מתוך הכרה בחשיבות הלאומית של הרכבת, ולוח הזמנים שהוצב כיעד לתחילת פעילותה, הגופים החליטו בשלב ראשוני לדרוש את התנאים ההכרחיים בלבד לפתיחת הקו, ולאחר מכן בצורה מדורגת ומיטבית - לחזק את המענה הנדרש".

לפי משטרת ישראל, התהליך בין הרכבת לבין גופי ההצלה התחיל לפני יותר משנתיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה