קרן המטבע: "התחבורה הציבורית בישראל לא מספקת"

הטיפול של מדינת ישראל בבעיית עומסי התנועה לוקה בחסר — כך קובע דו"ח חדש ומציג תחזיות פסימיות: "גודש התנועה צפוי להחמיר" ■ הקרן מצביעה על היעדר תשתיות תחבורה ציבורית במטרופולינים כחוליה החלשה במערך התנועה הארצי

אורן דורי
אורן דורי
פקק תנועה
צילום: ללא קרדיט
אורן דורי
אורן דורי

הדו"ח המלא של קרן המטבע הבינלאומית חושף את מה שכל ישראלי כבר יודע מזמן: מדינת ישראל תקועה בפקק תנועה מתמשך — והטיפול של הממשלה בנושא לוקה בחסר.

בקרן המטבע מצביעים על תשתיות התחבורה הציבורית במטרופולינים, או ליתר דיוק על היעדרן, כחולייה החלשה במערך התנועה הארצי. "תשתית התחבורה הציבורית בערים הגדולות אינה מספקת כלל ולא הולמת את רמת ההכנסה של ישראל, ואינה עונה על הצרכים של אוכלוסייה גדלה והולכת במרכז המדינה", נכתב בדו"ח.

הדו"ח מבהיר כי ניסיון לפתור את מצוקת התחבורה בישראל באמצעות סלילת כבישים והרחבתם הוא ניסיון עקר. ניתוח של קרן המטבע מראה שהשקעה בכבישים מניבה תועלת לטווח קצר בלבד, מכיוון שהנתיבים החדשים מגבירים את הביקוש מצד נהגי המכוניות, בעוד השקעה במערכות להסעת המונים משתלמת יותר בטווח הבינוני והרחוק, במונחים של צמיחת התמ"ג.

עוד מפורטים בדו"ח נתונים מוכרים מדו"חות קודמים של משרד האוצר הישראלי, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) ו–OECD — שממחישים אף הם את המצב הקשה בדרכים. לפי נתונים אלה, הכבישים בישראל הם העמוסים ביותר מבין מדינות OECD, במספר כלי רכב לק"מ, בפער ניכר.

גרף אחד שנכלל בדו"ח, שעוסק בהיקף הנסיעה ברכבת, מציג את התחבורה הציבורית בישראל באור מביך. לפי נתונים אלה, רק כ–2% מכלל הקילומטרים שנוסעים הישראלים מתבצעים ברכבת, לעומת כ–8% במדינות החברות בארגון — פי ארבעה. הדו"ח אמנם מציג נתונים שעדכניים לתחילת העשור, אך משקפים פערים כה עמוקים בין ישראל לבין יתר מדינות OECD, שלא סביר כי הם נסגרו בשנים האחרונות.

התחזיות לעתיד אינן מבשרות טובות

לפי הדו"ח, "מאז אמצע העשור הקודם, קצב התרחבות הבעלות הפרטית על כלי רכב בישראל עולה משמעותית על קצב גידול האוכלוסייה ועל הגידול בשטח הכבישים. עם זאת, שיעור הבעלות על מכוניות בישראל נותר נמוך יחסית להכנסה לנפש — דבר המצביע על כך שמספר כלי הרכב בישראל עלול להמשיך לעלות במהירות בשנים הקרובות. כתוצאה מכך, גודש התנועה צפוי להמשיך להחמיר, חרף הרחבת רשת הכבישים, בין היתר בשל מגבלות פיזיות בדרכים ראשיות".

אין זאת הפעם הראשונה שבקרן המטבע מתייחסים לבעיות התחבורה בישראל. רק לפני חודש וחצי אמר מנהל הצוות המנתח את המשק הישראלי בקרן המטבע הבינלאומית, קרייג בימונט, במסיבת עיתונאים שנערכה בישראל: "אתם סובלים מהתחבורה הציבורית הגרועה ב–OECD, והמצב הזה יחמיר ככל שהדמוגרפיה תאתגר אתכם".

בימונט הזהיר כי "הישראלים ימשיכו לקנות מכוניות, ולאור העובדה שלוקח הרבה זמן להשלים עבודה על תשתיות, ושלא תהיה לכם הסעת המונים בעתיד הקרוב — היינו מציעים לממשלה להביט בטווח הקצר על האתגר של שליטה בביקוש. זאת, באמצעות שיתוף כלי רכב ונסיעה שיתופית או הנהגה של אגרות גודש, בדומה למה שנעשה בלונדון ובערים אחרות. כל הזמן הזה שאתם מחכים בפקקים וסובלים מתשתיות גרועות פוגע בכם".

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"