משרד האנרגיה חיבר את תושבי ערד לגז - אבל לא לתחרות

משרד האנרגיה פירסם הוראת שעה לאסדרת אספקת הגז הטבעי לצרכנים ביתיים בערד ■ בהוראה נקבעו תעריפים ללא מכרז או שימוע וניתנה העדפה למשווקת גזטיב ■ משרד האנרגיה: "אין כל מגבלה על משווקים אחרים להתקשר עם הצרכנים בערד"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאגר תמר
מאגר תמרצילום: נובל אנרג'י
אורה קורן
אורה קורן

מאבק של כמה חודשים — שבו היו מעורבים משרד האנרגיה, חברת נתג"ז, רשות הגז הטבעי, חברת נגב גז וחברת גזטיב — הסתיים השבוע כשמשרד האנרגיה ורשות הגז הטבעי פירסמו הוראת שעה המסדירה את אספקת הגז הטבעי לצרכנים ביתיים בערד ובדימונה. ההוראה נדרשה לאחר שאספקת הגז לצרכנים ממאגר זוהר, שנמשכה עשרות שנים, הופסקה באחרונה בעקבות הידלדלות המאגר, והצרכנים התחילו לקבל גז ממאגר תמר דרך צנרת ההולכה של נתג"ז וצנרת החלוקה של נגב גז.

מ–1961 קיבלו הצרכנים בערד ודימונה גז טבעי ממאגר זוהר באמצעות חברת גזטיב. כעת, לאחר שנגמר הגז במאגר, מסבה הממשלה את האספקה לצנרת הגז הטבעי מהמאגר הימי תמר. הממשלה הטילה את האחריות לאספקת תשתית ההולכה לבתים על חברת נגב גז, בעלת זיכיון החלוקה בדרום. עם זאת, זיכיונה מתייחס למפעלים בלבד, ולא לבתים. החברה סירבה לקחת אחריות על הצנרת לבתים בטענה כי זו מיושנת וזקוקה להשקעות גדולות בשיקום ותחזוקה.

על רקע זה הודיעה הממשלה לפני כחודשיים כי האחריות לאספקת הגז תהיה של החברה הממשלתית נתג''ז, העוסקת בהנחת תשתית ההולכה של הגז הטבעי — צנרת לגז בלחץ גבוה למפעלי ענק.

לאחר דין ודברים פורסמה השבוע הוראת השעה החדשה, אך מבלי שחלקים מהותיים ממנה הוצעו לשימוע, בהם המחיר ומנגנון ההתקשרות של התושבים עם חברות החלוקה והשיווק.

המעבר לא היה חלק, ולווה בלחצים הדדיים. יש שטוענים כי המאבק היה על המחיר שתקבל נגב גז, וכי משרד האנרגיה מיצמץ ראשון. לאחר שהרוחות באגף הזה נרגעו, התחילה סערה בקרב שחקנים אחרים, שטוענים כי הוראת השעה מקפחת אותם ופוגעת בצרכנים. חלקם אף תהו אם רשות ההגבלים אישרה את הפתרון שגובש.

הוראת השעה קבעה תעריפים ונוסחת מחירים לצרכנים הביתיים ללא מכרז, ללא שימוע וללא הסבר לתעריפים החדשים. בנוסף קבעה ההוראה כי חברת נגב גז תהיה אחראית על צנרת האספקה ותציע לצרכנים להתקשר עם חברת גזטיב כספקית הגז. צרכנים שירצו לעבוד עם חברת שיווק אחרת יוכלו לעשות זאת. נגב גז תקבל את התשלום מהצרכנים עבורה ועבור המשווקת ותעביר למשווקת את חלקה.

המחירים שנקבעו כוללים תעריף חלוקה חודשי שאינו תלוי בצריכה (13.68 שקל), ומחיר לצרכן קטן ולצרכן גדול לכל מטר מעוקב שנצרך (4.32 שקלים ו–3.9 שקלים, בהתאמה). בנוסף, ישלם הצרכן תשלום חד־פעמי לחיבור לצנרת (400 שקל). התעריפים נקבעו, בין השאר, לפי עלויות השכר, התחזוקה, הגבייה, המיסוי וההשקעות שיידרשו ברשת.

הצרכנים יתקשו בפיצול התשלום?

שר האנרגיה, יובל שטייניץצילום: מרק ישראל סלם

הוראת השעה עוררה סערה בקרב משווקות גז שמעוניינות להשתלב בתחרות על אספקת גז לצרכנים ביתיים מתוך הנחה כי זה יהיה מנוע צמיחה עתידי, שיחליף את אספקת גז הבישול שנמצא כיום בשימוש בבתים. משווקות הגז שצפויות להתמודד על אספקת גז טבעי לצרכנים ביתיים כוללות את אמישראגז, דורגז, פזגז וסופרגז. למעשה, ככל שיפחת השימוש בגז הבישול, חברות שלא יוכלו לספק גז טבעי יתקשו לשרוד.

הסערה נובעת מכך שהמחירים נקבעו ללא הסבר, שימוע או מכרז ולא ברור אם הם מאפשרים לצרכנים לקבל הצעות זולות יותר, ומזכות הראשונים שניתנה לחברה אחת, גזטיב, באופן לא־תחרותי ותוך פגיעה לכאורה בזכות הצרכנים, שלא יהיו מודעים לאפשרות הבחירה במשווקת אחרת.

בדברי ההסבר שצורפו להוראת השעה נכתב כי נגב גז חיברה את רשת החלוקה של גזטיב באופן שמתחילת פברואר 2018 נגב גז למעשה מזרימה גז טבעי ממאגר תמר. עוד ציין משרד האנרגיה כי הרישיון שניתן לגזטיב פג בסוף ינואר 2018. כדי לא לפגוע באספקת הגז, העניק שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ארכה בת שלושה חודשים לגזטיב לאספקת הגז לתושבים. הוראת השעה קבעה כי נגב גז תציע לצרכנים להתקשר דרך גזטיב ומי שירצה יוכל לבחוק משווק אחר. את ההפניה של הצרכנים לגזטיב נימק משרד האנרגיה בכך שלא יהיה כדאי לחברות אחרות להיכנס לשיווק כיוון שמדובר בלקוחות קטנים יחסית.

בחברות הגז האחרות הביעו תמיהה על הקביעה של משרד האנרגיה, לפיה לא יהיה להן כדאי להציע שירותים לצרכנים הביתיים. מקורב לאחת החברות אמר כי כדי להיכנס לתחום הגז הטבעי הביתי גם חיבור צרכן שניתן להרוויח עליו 2 שקלים הוא משתלם. על רקע זה הביעו תמיהה על דרך הסדרת התשלום שנקבעה בהוראת השעה, שלפיה חברת נגב גז תבצע את הגבייה גם עבור חברת השיווק. זאת, מכיוון שנגב גז מוחזקת בין השאר על ידי אמישראגז, המתחרה בחברות השיווק האחרות.

המקור גם דחה את טענת משרד האנרגיה, שלפיה הצרכנים היו רגילים לשלם לספק אחד עד כה, ולכן יתקשו לפצל את התשלום. "כפי שצרכני טלוויזיה יודעים לפצל את התשלום בין חברת yes לספקית התשתית, כך הם יכולים לפצל את התשלום בין ספק התשתית של הגז לספק הגז", אמר.

"ההחלטה התקבלה ללא שימוע כדין"

עו"ד ענת קליין מנהלת מחלקת אנרגיה ותשתיות במשרד גרוס קליינהנדלר חודק הלוי גרינברג, המייצגת בין השאר חברות שיווק של גז טבעי, אמרה בתגובה: "לא ברור איך קרה שמשרד האנרגיה הפך את המתחרה שלי למסלקה שלי? העובדה שנותנים לחברת חלוקה המוחזקת על ידי חברה לשיווק גז טבעי להיות מסלקה של חברות לשיווק גז טבעי — ספק רב אם זה עולה בקנה אחד עם הוראות חוק ההגבלים העסקיים". קליין כיהנה בעבר ברשות ההגבלים.

לדבריה, "הוראת השעה רצופה בקשיים משפטיים נוספים, כמו קביעת מחירים ללא הליך תחרותי וללא כל נימוק או הסבר ביחס לגובה התעריפים. לא היה שימוע על התעריפים. השימוע המקורי שבוצע לפני כמה חודשים היה שונה מההחלטה ולא כלל כל התייחסות לתעריפים. לכן ההחלטה התקבלה ללא שימוע כדין".

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה: "שיווק הגז הטבעי אינו מחייב רישיון. החל במאי 2018 (אז נכנסת הוראת השעה לפועל; א"ק) יכול כל משווק להתקשר עם כל צרכן בערד ובדימונה. נכון להיום, יותר מ–7,000 הצרכנים הפרטים של ערד ודימונה מקבלים את הגז הטבעי מגז טיב, שנותרה משווקת ברירת המחדל. כלומר, כל אחד שלא יעשה הסכם אחר — יקבל את הגז הטבעי ממנה. המחירים נקבעו במשא ומתן בין רשות הגז הטבעי לבין גזטיב, אך לגז טיב אין בלעדיות בערד, וכל משווק יכול למכור במחיר נמוך יותר. אין כל מגבלה על פזגז, דורגז או כל משווק אחר להתקשר עם כל צרכן בערד ונגב גז תבצע גבייה בעבורו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים