מה הכי חשוב לנו כשאנחנו קונים מכונית – מחיר, בטיחות או צריכת דלק?

רוכשי מכוניות חדשות יכולים לסייע רבות במאבק נגד תאונות הדרכים באמצעות בחירת דגמים בטיחותיים ■ למרות זאת, סקר חדש מראה כי עבור נהגים רבים, מחיר הרכב, המראה שלו ואבזורו הם השיקול המרכזי בעת הקנייה

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תאונת דרכים בצומת מגידו
צילום: גיל אליהו
אורן דורי
אורן דורי

מבחינתם של מחצית מהנהגים הישראלים, רמת הבטיחות של הרכב אינה השיקול הראשון בעת קניית מכונית חדשה - כך עולה מסקר חדש שערכה עמותת אור ירוק, באמצעות מכון הסקרים "מאגר מוחות". זאת, אף שרכישת דגמים בטיחותיים - ובפרט כאלה המצוידים במערכות אקטיביות לבלימת חירום אוטומטית ושמירה על נתיב הנסיעה - עשויה לסייע רבות במאבק נגד תאונות הדרכים.

כך, בעוד 53% מהנשאלים השיבו כי בטיחות הרכב היא השיקול החשוב ביותר בעת קניית כלי רכב חדש, 19% מהם ענו כי מחיר הרכב הוא החשוב ביותר, 17% טענו כי צריכת הדלק היא הדבר החשוב ביותר בעת קניית כלי רכב חדש ו-9% השיבו כי העיצוב, המראה ואבזור הרכב הם החשובים ביותר בעת קניית רכב חדש. על פניו, העובדה שהבטיחות בדרכים זכתה לדירוג הגבוה ביותר בסקר מצביעה על מודעות גבוהה של הצרכנים לנושא — אלא שרוב הנשאלים לא שמעו מעולם על מערכות בטיחות אקטיביות (על כך בהמשך).

יתרה מזאת, מהשוואת הממצאים לסקרים מקבילים שנערכו ב-2012 וב-2013 נמצא כי סדר העדיפויות של בעלי המכוניות כמעט לא השתנה בשנים האחרונות, למרות זינוק של יותר מ-20% במספר ההרוגים השנתי בתאונות הדרכים בישראל מאז הסקר הראשון, וחרף טכנולוגיות הבטיחות החדשות שנכנסו מאז לחלק מהמכוניות. במארס 2012 השיבו 48% מהנסקרים כי הבטיחות היא הגורם החשוב ביותר בבחירת הרכב הבא שלהם, לעומת 50% שנה לאחר מכן ו-53% כיום.

מובילאיי ייצרה באזז

כיצד ניתן לבחור את הרכב הבטיחותי ביותר? כיום כל המכוניות החדשות מצוידות בבקרת יציבות, ABS, כריות אוויר והתראות קוליות מפני שמירת מרחק וסטייה מנתיב הנסיעה ללא איתות. רוב המכוניות שמושקות כיום מתהדרות בחמישה כוכבי בטיחות במבחני הריסוק. משרד התחבורה מפרסם דירוג בטיחות משל עצמו, שלא פעם סופג ביקורת על תעדוף מערכות מיושנות יחסית לעומת מערכות מהדור מחדש.

אחד ההבדלים המרכזיים בין הדגמים בשוק הוא הימצאות מערכת בלימת רכב עצמאית במקרה חירום, כאשר הנהג אינו מגיב. בשאלה שעסקה במודעות והימצאות בכלי הרכב למערכת בלימה אוטונומית זו, 53% מהמשיבים ענו כי אינם מכירים את המערכת; 19% ענו כי הם מכירים את המערכת, אך אינם יודעים אם היא מותקנת בכלי הרכב שלהם; 17% מכירים את המערכת אך לדבריהם היא אינה מותקנת בכלי הרכב שלהם; ורק 9% מכירים את המערכת והיא מותקנת בכלי הרכב שלהם.

לגבי מערכות פסיביות, שרק מתריעות על שמירת מרחק וסטייה מנתיב אך אינן משתלטות על תנועת הרכב (כמו המערכת הנפוצה של מובילאיי ) - 56% מהנשאלים בסקר ענו כי הם מכירים את המערכת, אך היא אינה מותקנת בכלי הרכב שלהם; 36% מכירים את המערכת והיא מותקנת בכלי הרכב שלהם; ו-5% מהמשיבים אינם מכירים את המערכת.

כשהתבקשו לדרג עד כמה תורמות מערכות שונות לבטיחות הנהג ברכב, בציון של 1-10, דירגו הנשאלים את מנגנון הבלימה האוטונומי במקום הראשון עם ציון של 8.33. במקום השני: מערכת המתריעה לנהג אם הוא סוטה או קרוב לרכב שנמצא לפניו (דוגמת מובילאיי) - 8.26. חיישני רוורס, מערכת המתריעה כאשר הרכב מתקרב יותר מדי למכשול בנסיעה לאחור, זכו לציון 8.15. קופסה ירוקה - מערכת משוב על נהיגה מסוכנת - דורגה במקום האחרון עם ציון 6.9.

"למדינה יש אינטרס בהטמעת המערכות"

מפילוח הממצאים לפי זהות הנשאלים עולה כי נשים מייחסות חשיבות רבה יותר לבטיחות - 63% מהנשים ציינו שזה השיקול המרכזי בבחירת כלי הרכב החדש, לעומת 43% מהגברים. ממצאים מעניינים נוספים הם שככל שגיל המשיבים עולה, כך עולה החשיבות של בטיחות הרכב כשיקול לקניית כלי רכב.

עוד נמצא כי ככל שההכנסה של משק בית היא גבוהה יותר, כך עולים הסיכויים לרכישת כלי רכב שמותקנות בו מערכות בטיחות מתקדמות. בנוסף, נמצאו הבדלים מובהקים בהכרת מערכות הבטיחות המתקדמות לפי דתיות, כאשר אנשים שהגדירו עצמם כדתיים הכירו פחות את המערכות.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק

מהסקר עולה כי רוב גדול של הציבור מאמין כי מערכות הבטיחות תורמות באופן משמעותי לבטיחות הנהג, אבל לא ימהר להתקין אותם בכלי הרכב, גם כאשר מדובר בהשקעת סכומי כסף לא גבוהים. למשל, אף שמשרד התחבורה החליט להשקיע מאות מיליוני שקלים בתמרוץ נהגים להתקין מערכות בסגנון מובילאיי בכלי רכב משומשים, בתשובה לשאלה "האם תשקול לרכוש את המערכת במחיר של 1,500 שקל", בדירוג מ-1-10, התקבל ציון ממוצע של 6.15 בלבד.

מנכ"ל עמותת אור ירוק, ארז קיטה, אמר כי "הסקר מוכיח שחלק גדול מהציבור לא מודע לחשיבות הגדולה של הימצאות מערכות הבטיחות ברכב, מערכות שבשעת חירום יכולות לעשות את ההבדל בין חיים ומוות". לדבריו, "המדינה עשתה צעד קדימה בנושא אביזרי הבטיחות בשנים האחרונות אבל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים לא מיידע את הנהגים שהם זכאים להחזר כספי ברכישת אותן מערכות".

קיטה מסביר כי "הגדלת מספר כלי הרכב הבטיחותיים שנעים על הכביש היא אינטרס של המדינה בראש ובראשונה. ולכן, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייב לעודד את הנהגים לרכוש כלי רכב עם מערכות בטיחות באמצעות הרחבת ההטבה הכספית ובמקביל חייבים ליידע את הציבור כי הוא זכאי להטבות כלכליות ברכישת מערכות בטיחות מצילות חיים. הטמעת אביזרי בטיחות מצילי חיים בכלי הרכב תפחית את תאונות הדרכים, ותחסוך למדינה כסף רב".

המחקר העדכני בוצע בשבועות האחרונים באמצעות סקר בקרב 504 גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה, יהודים וערבים, המהווים מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה במדינת ישראל. ממדגם זה עלה כי 52% מהנשאלים מחזיקים בכלי רכב אחד, 40% מהנשאלים בשני כלי רכב, ול-8% מהנשאלים יש שלושה כלי רכב ויותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות