רון-טל: נפחית את מחיר הגז שאנו משלמים לתמר כבר השנה

הממונה על ההגבלים התייחסה בוועידה הלאומית לאנרגיה לריכוזיות בשוק גז הבישול ואמרה: "לא הצלחנו לפצח את הענף הזה" ■ תשובה: "נמשיך לחפש נפט בעומק הים - מאמין שהפוטנציאל קיים"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יפתח רון טל
יפתח רון טלצילום: תומר אפלבאום
אורה קורן
אורה קורן

מחיר הגז היה אחד הנושאים המרכזיים בוועידה הלאומית לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה שנערכת היום (ג') בתל אביב. יו''ר חברת חשמל, יפתח רון טל אמר כי בכוונת החברה לשנות כבר השנה את מחיר הגז שהחברה משלמת ולא להמתין לפתיחת החוזה עם שותפות תמר ב-2021.

"אני מפרגן להסכם שנחתם ולמתווה הגז, אבל לא יעלה על הדעת שב-2018 חברת חשמל תשלם הכי יקר על הגז במדינת ישראל", אמר רון טל. "בזה צריך לטפל. מי שהביא לכך זה הממונה על ההגבלים הקודם שלא הסכים לסעיף שחברת חשמל תשמור על היותה הזולה ביותר ברכישת הגז, אבל עוד לא מאוחר. יש מנגנון פתיחת ההסכם ב-2021. מה שצריך זה להקדים אותו להשנה. על זה אנחנו עובדים", הוסיף.

יונה פוגל, מנכ''ל פז ניסה להפנות את החצים שהופנו בוועידה לחוסר התחרות בשוק האנרגיה, ובמיוחד לענף גז הבישול עליו דיברה הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין. לדבריו, מחיר הגז הטבעי בישראל גבוה במיוחד. פוגל ציין, כי ב-2014-2017 ירדו מחירי גז טבעי בעולם בעשרות אחוזים, אך לא בישראל. "מחיר הגז הטבעי בישראל גבוה ומלמד שיש כשל שוק. זה תשלום שכולנו משלמים. היום כשכריש ותנין מציעים 20%-30% פחות זה אומר שיש כשל שוק. אז בכשל הזה הממונה לא עוסקת והרגולטורים מגנים על המתווה. ביני זומר (מנכ''ל נובל אנרג'י, א''ק) הסביר לי פעם, שיש להם תשואה של 23%", אמר. פוגל הוסיף כי שני מפעלים של פז בצפון ערוכים לקבלת הגז הטבעי אולם הוא לא מגיע אליהם.

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים, אמרה כי שוק האנרגיה ריכוזי מאוד ומבטיח לרשות ההגבלים תעסוקה לשנים רבות. "מזה 20 שנה אנחנו מנסים להכניס תחרות לשוק הגפ''מ (גז בישול, א''ק)", אמרה הלפרין. "במשחק בין הענף לרגולטורים זה 1:0 לטובת הפעילים בענף. לא הצלחנו לפצח את הענף הזה. איכשהו השחקנים במשק האנרגיה הצליחו פעם אחר פעם למצוא דרכים לחסום את התחרות", הוסיפה.

הלפרין הזכירה כי מאמצע שנות ה-90 התנהלה חקירה פלילית נגד חברות הגפ''מ והוגשו כתבי אישום. "היו הרשעות ועונשי מאסר, אבל עד היום הן הצליחו לשמר את הקיבעון של חוסר תחרות. היום מתנהלת חקירה פלילית נוספת על חברות הגפ''מ בחשד שניסו למנוע תחרות על ידי מניעת כניסה של חברות חדשות לשוק. למרות שאנחנו 20 שנה עוסקים בשוק הזה – לא נרפה. אם יימצא שיש צורך להגיש כתב אישום הוא יוגש פעם נוספת", הוסיפה. לדבריה, יחד עם משרד האנרגיה מתבצעים נסיונות לעבוד על יוזמות משותפות להגברת התחרות בשוק הגפ''מ ובתחנות התדלוק.

הלפרין ציינה, כי בדיקה שעשתה הרשות העלתה שבאיזור גיאוגרפי בו פועלת גם חברת דלק קטנה, המחירים ירדו גם של החברות הגדולות. "נפעל להכנסת כמה שיותר חברות קטנות לאזורים בהן אין תחרות והוזלות", אמרה. לדבריה, אם רשות ההגבלים לא תייצר תחרות, משרד האוצר יפעיל כלים יותר משמעותיים.

הממונה על ההגבלים מיכל הלפריןצילום: אוליבייה פיטוסי

נושא מרכזי בו תטפל רשות ההגבלים ב-2018 היא היעדר תחרות מספיקה בין בתי הזיקוק. "בתי הזיקוק יעמדו במוקד בדיקה ב-2018, אנחנו חושבים שהרבה מהבעיות בתחנות תדלוק מקורן גם בחוסר תחרות בשוק בתי הזיקוק", אמרה הלפרין. "המדינה פיצלה והפריטה את בתי הזיקוק אבל זה לא הביא לתוצאה העסקית המקווה. בז''א מספקת תזקיקים בעיקר לפז שקשורה אליה. שאר החברות מקבלות אותם מבז''ן. עוד מטרידים אותנו חסמי היבוא של תזקיקים ונבדוק אם אפשר לפתוח את השוק הזה", הוסיפה.

הלפרין התייחסה לרפורמה בחשמל והביעה תמיכה מלאה ביישומה. לדבריה, המטרה של רשות ההגבלים היא להשאיר את החברה מונופול בהולכה בלבד. עם זאת, הרפורמה משאירה אותה מונופול גם בתחום החלוקה.

"הרשות השקיעה הרבה מאמץ ברפורמה בהיבט התחרותי והיא צו השעה למשק החשמל", אמרה הלפרין. "חייבים לקדם אותה. אני לא מעלה על דעתי איך ייראה המשק ללא רפורמה. החזון הוא שחברת חשמל תישאר פעילה רק בתחומים בהם היא מונופול טבעי – בהולכה. המגמה להוציא אותה מהיצור והחלוקה ומשרותים נוספים", אמרה.

באב"ד: "מחיר החשמל יירד בעוד 7-8 שנים"

מנכ''ל משרד האוצר, שי באב''ד אמר, כי הוא משוכנע שהרפורמה בחברת חשמל תצא לדרך. לדבריו, בימים הקרובים צפויה פגישה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו בנושא. באב''ד הוסיף, כי מחיר בחשמל יירד בעקבות הרפורמה בעוד 7-8 שנים, אולם ללא הרפורמה הוא לא יירד כלל, כיוון שחברת חשמל תמשיך להיות לא יעילה.

לגבי המאמצים של משרד האוצר להעלות את הבלו על הפחם אמר, כי אם מחיר החשמל לא יעלה כתוצאה מכך המיסוי יעלה. לדבריו, מסתמן תרחיש שימנע את העלאת המחיר בשנה הבאה.

מנכ''ל משרד האנרגיה, אודי אדירי אמר, כי פיתוח מאגרי כריש, תנין ולווייתן נעשה תוך שמירה על הסביבה. דחיית הפיתוח כתוצאה ממאבק אזרחים שלא רוצים מתקנים קרוב אליהם יעלה למשק בזיהום גדול יותר.

מנהל רשות החשמל, אסף אילת, רמז כי אם הממשלה לא תאמץ את הרפורמה בחברת החשמל, עלולה החברה להקים תחנות נוספות חרף חוק משק החשמל האוסר זאת. לדבריו, "תמיד יש סיבות למה חברת חשמל כן צריכה להקים תחנות. אם נשב ולא נעשה כלום נשאיר את המשק בחוסר ודאות. הרפורמה משיגה את זה שחברת החשמל לא תקים תחנות".

לדבריו, אם לא תהיה רפורמה בהסכמה תהיה רפורמה חד צדדית, דומה בעקרונותיה לרפורמה הנוכחית, שבה מנהל המערכת יוצא מחברת החשמל והיא מתמקדת בפיתוח רשת ההולכה. "משק החשמל לא יכול בלי רפורמה ולכן תהיה רפורמה, אנחנו חייבים את זה לאזרחי ישראל", אמר אילת. "זה משק של 30 מיליארד שקל שאף אחד לא החליט כיצד ייראה. המצב שהמדינה לא מקבלת החלטה הוא בלתי נסבל. רפורמה חייבת להיות. הבסיס יהיה כמו עכשיו (ברפורמה שגובשה; א''ק)".

מיקו צרפתי, יו''ר ועד העובדים, אמר כי הוא מקבל את הרפורמה שהממשלה יזמה. לדבריו, "אני מבקש שנים לעשות רפורמה בהסכמה. ארבע פעמים הגיעו להסכמה ומי שנסוג ממנה זו המדינה. אני מסכים עם הדעה הרווחת שחייבים לחתום על הרפורמה הזו".

בתשובה לשאלה האם יסוג מהרפורמה במקרה שהמדינה לא תיסוג מהבג''ץ נגד זכות השביתה, אמר כי זה יקרה כיוון שהנושא חשוב לאבי ניסנקורן, יו''ר ההסתדרות. "מבחינת אבי ניסנקורן זה ייהרג ובל יעבור, ואם זה לא מתקיים יש כאן מערך של חוסר אמון", אמר.

יוסי אבו, מנכ''ל דלק קידוחים, אמר כי הביקושים לגז במשק עולים ל-15 BCM כיום ול-20 BCM בעשור הבא. זה יתמרץ קידוחים נוספים. לדבריו, "יש באגן פוטנציאל לתגליות נוספות. זה מתמרץ את המדינה לעבור מחזון של אי אנרגטי לחלק ממערכת איזורית".

אבו הוסיף כי הביקוש לגז למצרים עולה על ההיצע. לדבריו, יש עשרות מפעלי מלט פלדה ופטרוכימים שעובדים על פחם, פטקוק או מזוט יקרים כי אין מספיק גז טבעי. כשתהיה זמינות לגז הם יעבדו איתו. עוד אמר כי בעשור הבא המשק המצרי יצטרך מעל 90 BCM כל שנה. בצד ההיצע יהיה מחסור של 20BCM לפחות בשנה, לפי מקינזי.

עופר בלוך, מנכ''ל חברת החשמל, אמר כי "משק החשמל הוא סיר לחץ מבעבע והשסתום שמונע פיצוץ הוא האמונה שתהיה רפורמה". לדבריו, ללא רפורמה לא יהיו יציבות לחברת חשמל ולמשק האנרגיה כולו.

פרס מפעל חיים ליצחק תשובה

"יש לי עוד חלומות ותוכניות. אני מאמין שבמדינת ישראל קיים פוטנציאל של נפט בעומקים של 8,000-7,000 מטרים. יום אחד ימצאו אותו. בין המחפשים נהיה גם אנחנו", כך אמר היום (ג') בעל השליטה בדלק , יצחק תשובה, בוועידה.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

תשובה, שקיבל פרס מפעל חיים בכנס, הוסיף: "נשיא מצרים אמר שחלום ארבע שנים להגיע ליום הזה וגם אנחנו. מצרים הופכת למרכז אנרגיה אזורי, היא תייצא גז לאירופה ולעולם, וישראל תהיה ספק הגז למצרים ולעולם. זו שותפות אמיצה שמחזקת את האיזור ותחזק את השלום, גם עם מדינות נוספות. אני תקווה שעוד הרבה הסכמים יבואו".

תשובה העלה מחדש את חזון הקמת תעלת הימים בין ים סוף לים המלח שנקטע מסיבות פוליטיות: "ייתכן שהחזון המחודש מבוסס על תחושה שהיחסים המשתנים במזרח התיכון יאפשרו את קיומה, כשברקע הסכמי יצוא הגז בים מאגר לווייתן בבעלותו לירדן ומצרים".

"אני מאמין בכלכלה הישראלית וביכולת להשתמש במיזמים משותפים, שלום וכלכלה הולכים יחד", אמר תשובה. "מאמין בכוחם של פרויקטים כלכליים משותפים לקשר בין מדינות. אני מאמין בבניית תעלת ימים, ברוחב 20 מטר עומק 5 מטר ושמים יזרמו בה בהבדלי גובה בין הים הים האדום לים האחר (ים המלח, א''ק). ניתן היהיה להתפיל 3 מיליארד קוב מים בשנה לנגב, ירדן ואיזור יריחו הפלסטיני – ניתן לתת מים בעלות כמעט אפסית. ניתן גם לייצר חשמל עם המפלים", הוסיף.

תשובה הוסיף כי עם המים מותפלים אפשר לייצר אגמים בנגב ולהקים סביבם בתי מלון ולפתח חקלאות. על רקע התנגדות מצד כיל לשינוי תמהיל המים בים המלח באופן שיפגע בהפקת האשלג אמר תשובה כי "ניתן להזרים לים המלח מים שיתאימו למפעלים. אסור לפגוע במפעלי ים המלח".

לדבריו, המיזם יאפשר ליישב בצד הישראלי 3 מיליון תושבים בנגב ולייצר מיליון מקומות עבודה. "אפשר לייצר את התעלה בתוך שנתיים, זה פרייקט כלכלי שלא יעלה למדינה כסף", אמר. "אם היה תלוי בי הייתי מתחיל מחר לחפור".

תשובה אישר כי דלק בודקת תכניות להקים בנגב מפעל ליצור אלומיניום בהשקעה של מיליארדי שקלים. לדבריו, המפעל יספק 1,500 מקומות עבודה בדרום ויצא ב-2 מיליארד דולר בשנה.

תשובה התייחס להסכם שנחתם עם מצרים ליצוא גז ב-15 מיליארד דולר ואמר, כי "ב-2019 יזרום גז מלווייתן. הפיתוח נתקל במכשולים בירוקרטים רבים. אבל לפני כשבוע נחתמה העסקה - 64 BCM ב-10 שנים ב-15 מיליארד דולר. מדינת ישראל תהנה מכ-50% מהתקבולים".

לדבריו, "היצוא למצרים הוא בשורה לישראל ולאזור. ישראל הופכת לעוגן אנרגטי איזורי תוך ביסוס מערכת היחסי עם המדינות השכנות. חתימת ההסכם היא הזדמנות להעמיק ולחזק היחסים בין מצרים לישראל.

לגבי התוכנית להניח צינור גז מלווייתן לאירופה אמר תשובה כי "אני מתפלל שזה יתגשם. זה חלום טוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות