מגעים לפשרה במחלוקת על הקידוחים הימיים בין ישראל ללבנון

המזכיר האמריקאי לענייני המזרח התיכון עידכן את שר האנרגיה שטייניץ בפגישותיו עם בכירים בלבנון, שנועדו להסדיר את גבול המים הכלכליים בין המדינות ■ ברקע לביקור המזכיר - בלבנון מאיימים לפגוע באסדות הגז בשטח הישראלי

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קידוח לוויתן
קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס
אורה קורן
אורה קורן

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, נועד היום (א') עם מזכיר המדינה האמריקאי לענייני המזרח התיכון, דיוויד סאטרלנד, ועודכן בפגישותיו של המזכיר בלבנון - פגישות שעסקו, בין היתר, במחלוקת בין ישראל ללבנון בעניין הגבול הימי ביניהן ובעניין זכויות הפקת הגז במאגרים הימיים. בסוף השבוע פורסם בכלי תקשורת בלבנון כי הממשלה המקומית דחתה את הצעת הפשרה שהציג סאטרלנד.

במשרד האנרגיה סירבו למסור פרטים קונקרטיים על תוכן השיחות, וציינו רק כי לראייתו של שטייניץ יש להגיע לפתרון דיפלומטי של המחלוקת. עם זאת, ייתכן שסאטרלנד הציג הצעה חדשה להסדר, כיוון ששטייניץ וסאטרלנד צפויים לשוחח בשנית במהלך השבוע הקרוב.

ברקע למסע הדילוגים של המזכיר האמריקאי נשמעים איומים מלבנון על כוונה לפגוע באסדות הגז שפועלות במים הטריטוריאליים של ישראל. בישראל מתייחסים לאיומים אלה ברצינות לאור הצטיידות חיזבאללה בטילים מתקדמים.

הניסיונות להסדרת הגבול הימי בין ישראל ללבנון נמשכים כבר שנים. המחלוקת התחדדה לאחר דיווח על תגליות הגז הטבעי של תמר ודלית לפני כעשור, ולאחר מכן עם גילוי מאגר לוויתן. ב-2011 סימנו ישראל ולבנון באופן חד צדדי את גבולות המים הכלכליים ביניהן, ודיווחו על כך לאו''ם. לבנון מיקמה את הגבול הדרומי שלה בגבולם הצפוני של הזיכיונות שהעניקה ישראל, תוך התעלמות מעמדת ישראל החולקת על הסימון. שטח המריבה מתמקד בבלוקים 10-8 ושטחו נאמד ב-850 קמ''ר.

יובל שטייניץצילום: אוהד צויגנברג

באוקטובר 2017 הודיעה לבנון כי תאגיד בינלאומי הכולל את אני האיטלקית, טוטאל הצרפתית ונובאטק הרוסית, זכה ברישיונות לחיפוש נפט וגז בכמה בלוקים, בהם בלוק 9 השנוי במחלוקת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"