אור ירוק לייצוגית נגד חברת החשמל: התשלום הלא חוקי לעובדים נגבה מהצרכנים

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, דחתה את בקשתם של חברת החשמל והיועץ המשפטי לממשלה לדיון נוסף. "יש אפשרות סבירה שייקבע כי החברה התעשרה שלא כדין"

אורה קורן
אורה קורן
מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך
מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוךצילום: עופר וקנין
אורה קורן
אורה קורן

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, דחתה היום בקשה של היועץ המשפטי לממשלה ושל חברת החשמל לדיון נוסף בפסק דין שהתיר לנהל תביעה ייצוגית נגד חברת החשמל. התביעה עוסקת בשקלול תוספות שכר בלתי חוקיות לעובדי חברת החשמל בתעריף החשמל לצרכנים.

החלטתה של חיות התקבלה לגבי החלטה של בית המשפט המחוזי בתל אביב, שאישר ב-2013 הגשת תביעה יצוגית בסך 5-3.5 מיליארד שקל נגד חברת החשמל, בשל הכללת שכר שלא כדין בתעריף החשמל לצרכנים. חברת החשמל עירערה אז לעליון. באוגוסט 2017 קבע השופט אליקים רובינשטיין כי אפשר לנהל את הדיון בתביעה. חברת החשמל והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגישו לעליון בקשה לדיון נוסף בפסיקה של רובינשטיין. היום פורסמה ההחלטה של חיות, שדחתה את הטענות. בית המשפט המחוזי בתל אביב ימשיך לדון בתביעה הייצוגית.

בפסק הדין שהתיר את ניהול התביעה הייצוגית נדחתה הטענה שלפיה אם הרגולטור (הממונה על השכר) אישר בדיעבד את תוספות השכר, ולא דרש החזר שלהן, המשמעות היא שאין מקום לתביעה ייצוגית.

חיות קבעה כי "חברת החשמל נהנתה לכאורה מן ההפקר, ויצאה נשכרת מהתנהלות פסולה שנקטה ואשר הובילה לכך שניתן לה היתר לגבות מחיר מופרז מהציבור. בנסיבות אלה אין צורך לקבוע שההיתר שניתן לחברת החשמל לגבות מחיר מסוים בטל בשל היותו בלתי סביר כדי להגיע למסקנה שישנה אפשרות סבירה שייקבע כי חברת החשמל התעשרה שלא כדין".

עוד כתבה השופטת כי "יש לדחות את טענתה של חברת החשמל, שלפיה הממונה על השכר אינו מוסמך להכשיר בדיעבד תוספות שכר אשר שולמו שלא כדין. כפי שמציין היועץ המשפטי לממשלה, קריאה של פסק הדין כמכלול מעלה כי ההחלטה לאפשר למשיב לנהל נגד חברת החשמל תובענה ייצוגית בגין תשלום תוספות שכר אסורות אינה מבוססת על פירוש מצמצם של סמכויות הממונה, אלא על קביעה עובדתית בנוגע לטיב האישור. גם אם תוספות השכר אסורות לכאורה שהעניקה חברת החשמל בעבר לעובדיה אושרו בדיעבד על ידי הממונה, אין הכרח שאישור זה יביא לדחיית תביעת ההשבה של הקבוצה המיוצגת"תן להסכם הקיבוצי".

עו''ד שחר בן מאיר, שמנהל תביעה יצוגית נגד בזק בהקשר דומה של הכשר רגולטורי למחירים, אומר: "החלטת הנשיאה חיות חשובה ביותר. היא מאשרת את ההחלטה הקודמת שלפיה אם חברת חשמל שילמה תוספות שכר לא חוקיות, שגרמו לעלייה של מחיר החשמל, אזי גם אם בדיעבד הרגולטור הרלוונטי אישר את התוספות – הדבר אינו אמור למנוע הגשת תביעה יצוגית מטעם הצרכנים להשיב מה שגבתה".

בן מאיר התייחס לעובדה שהיועץ המשפטי לממשלה תמך בחברת חשמל, ואמר כי "היועץ המשפטי לממשלה שם את עצמו בצד של מפירי החוק לכאורה ונגד הצרכנים. יש חשיבות רבה שנדע מהי עמדתו העקרונית של היועץ המשפטי לממשלה, כשמצד אחד הציבור ומהצד האחר מונופול ממשלתי שהפר לכאורה את החוק".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן