הספין של חברת החשמל: דורשת משותפות תמר להוריד את מחירי הגז

בג''ץ ידון מחר במחיר המופרז שחברת החשמל משלמת לשותפות עבור הגז, שאת נוסחתו היא עצמה גיבשה ■ על פי ההסכם בין הצדדים, פתיחת החוזה והורדת המחיר תתאפשר רק ב-2021 ■ שותפות תמר: "לא מתנהל כל משא ומתן על פתיחת ההסכם"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת הקידוח תמר
אסדת הקידוח תמרצילום: תומר אפלבאום
אורה קורן
אורה קורן

לאחר שאתמול (ב') חשף מנכ''ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, כי חברת החשמל היא זו שהציעה את נוסחת מחיר הגז שגררה ביקורת רבה, מנסה היום החברה למזער נזקים. החברה פירסמה כי היא דווקא מנסה לפתוח את החוזה עם תמר לפני המועד הקבוע בו, 2021, ולהוריד את מחיר הגז ב-25%. תמר מיהרה להכחיש קיומם של מגעים בנושא.

חוזה הגז שנחתם בין תמר לחברת החשמל, על פי נוסחה שחברת החשמל הציעה לרשות החשמל, מקבע בסיס מחיר גבוה שאף עולה כל שנה בלפחות 1%. כיום מגיע מחיר הגז לשישה דולר ליחידת אנרגיה, כשעל פי הערכות הוא גבוה בשני דולר לפחות מהמחיר הראוי.

על פי ההסכם, תוכל חברת החשמל לדון עם תמר על הורדת המחיר ב-35% בשתי פעימות: הראשונה ב-2021, ובה תידון אפשרות של שינוי המחיר בשיעור של עד 25% לשני הכיוונים (העלאה או הורדה); ושינוי נוסף, מאוחר יותר, של 10%. דירקטוריון חברת החשמל נחוש להוריד את המחיר ב-25%, אולם אין כל ודאות שזה יקרה. עם זאת, כניסת אנרג'יאן לשוק במחירים נמוכים יותר יכולה לשמש זרז להורדת מחיר הגז של תמר ללקוחותיה.

מחר (ד') ייערך דיון במסגרת תביעה ייצוגית בנושא מחיר הגז שמשלמת חברת החשמל בבית המשפט המחוזי בלוד, שבו תוצג חוות דעת מומחה שלפיה עלות הפקת הגז מתמר מגיעה לכ-2.5 דולר ליחידת אנרגיה, וכי הפער בין העלות למחיר של שישה דולר מהווה רווח גדול במיוחד למפיקות.

בנוסף, התובעים צירפו חוות דעת כלכלית של רואה החשבון אילן שגב, שהעלתה כי הנזק שנגרם לציבור בגין מחירו השנתי של הגז עומד על כ-1,500 שקל בממוצע לכל משק בית. שגב העריך כי הנזק לציבור כולו עומד על כ-5.8 מיליון שקל ביום, שהם כ-2 מיליארד שקל כל שנה.

בשותפות תמר מסרו כי "השותפות בתמר לא מקיימות כל משא ומתן על פתיחת החוזה עם חברת החשמל. שותפות תמר עומדת בקשר שוטף וקבוע עם כל לקוחותיה, ומחויבת לכל החוזים שעליהם היא חתומה".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "אנו פועלים בנחישות מול שותפות תמר במטרה להביא להפחתת מחיר הגז על פי ההסכם הקיים. בימים הקרובים תתקיים פגישה עסקית עם שותפות תמר".

עורכי הדין גלעד ברנע ויצחק יערי, שהגישו את התביעה הייצוגית, אמרו כי "3.5 שנים לאחר שהגשנו את הבקשה לייצוגית, ולאחר מאמצים אדירים של שותפויות הגז וחברת נובל אנרג'י, בגיבויו של היועץ המשפטי לממשלה, לדחות את שמיעת המומחים - אנו מגיעים לשלב המהותי שבו נקיים דיון יסודי ומעמיק, ונוכיח כי מונופול תמר גובה מחברת החשמל מחיר מופרז ומונופוליסטי עבור הגז הטבעי.

"מדובר במשאב של הציבור שנמכר לציבור במחיר מופרז, הכולל רנטה מונופוליסטית. העלות העודפת הזו מייקרת באופן ישיר וניכר את חשבון החשמל של כולנו לעשרות שנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"