תחנת הכוח הסולארית באשלים תיחנך היום בהשקעה של 280 מיליון שקל

התחנה, עם הספק של 30 מגה וואט, תמכור אנרגיה לחברת חשמל במחיר נמוך של 43 אגורות לקוט''ש

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיה של תחנת כוח אשלים
הדמיה של תחנת כוח אשלים
אורה קורן
אורה קורן

תחנת הכוח הסולארית אשלים סאן פי וי בנגב תיחנך (ה') היום ותציע חשמל במחיר נמוך ממחיר החשמל של חברת החשמל לצרכן ביתי. כך נמסר מהחברות המקימות.

ב-2012 זכו החברות כלל סאן וסאן אדיסון במיכרז להקמת התחנה בשיטת BOT (הקמה, הפעלה ל-ל 25 שנים ומסירה למדינה) של החשב הכללי במשרד האוצר. ההספק המותקן של הפרויקט עומד על 30 מגה וואט שיסופק ישירות לרשת ההולכה הארצית.

בשנת 2016 רכשה חברת EDF-EN ישראל את זכויותיה של חברת סאן אדיסון האמריקאית והפכה לשותף שווה בפרויקט יחד עם חברת כלל סאן.

מכרז אשלים מהווה אבן דרך בהתפתחות משק האנרגיות המתחדשות בישראל, בין היתר, מכיוון שהתעריף בו זכתה החברה, 43 אגורות לקוט''ש, מאפשר מכירת חשמל לחברת החשמל בתעריף נמוך מהתעריף בו מוכרת חברת החשמל את החשמל לצרכנים הביתיים. התעריף הזוכה במכרז פתח בפועל את הדרך להוזלות נוספות בהמשך. משמעות הדבר היא הפסקת הסבסוד של החשמל הסולארי בפרויקטים החדשים בישראל, כאשר חברת החשמל תרכוש את החשמל במחיר נמוך מזה שהיא גובה מלקוחותיה.

הפרויקט לווה על ידי מינהלת בין משרדית מטעם המדינה הכוללת נציגים ממשרדי האוצר, האנרגיה ורשות החשמל. הקמת המתקן ארכה כשנה מקבלת האישורים, במהלכה הותקנו באתר כ-101 אלף לוחות סולאריים, על פני שטח של כ-750 דונם. החשמל המיוצר בלוחות פוטו וולטיים מוזרם אל 17 עמדות המבצעות המרה והשנאה למתח גבוה, ומתנקז לתחנת משנה המאפשרת את הזרמתו לרשת החשמל הארצית במתח עליון (161 אלף וואלט).

אילון וניש, מנכ"ל חברת EDF-EN ישראל, מסר כי חיבור הפרויקט הינו אבן דרך נוספת בביסוס פעילותה של החברה בישראל, שהחלה בשנת 2009. וניש הוסיף כי בכוונת החברה להמשיך ולהעמיק את השקעותיה בתחום האנרגיות הנקיות בישראל, לרבות בפרויקטים סולאריים, רוח ואגירת חשמל, וכי עד לסוף שנת 2018 תסיים החברה את בנייתם של מספר פרויקטים סולאריים נוספים שיחוברו לרשת החשמל בהיקף של כ-100 מגה וואט נוספים.

אופיר גומא, מנכ"ל חברת כלל סאן, מסר כי זהו פרויקט הדגל של החברה, וכי הוא מרגיש שותף ליישום חזונו של דוד בן גוריון להפרחת הנגב והוספת עשרות מקומות עבודה חדשים באזור.

חברת כלל סאן הינה מהחברות הוותיקות בתחום בישראל. במסגרת פעילותה החברה משמשת כיזמית מפתחת, מממנת, בונה ומתפעלת מתקני אנרגיה סולארית בישראל החל משנת 2009. לחברה פרויקטים בהיקף כולל של כ 60 מגה וואט ברחבי הארץ, בהם מערכות קטנות על גגות מבני משק ומפעלים ומערכות קרקעיות במתח גבוה.

חברת EDF-EN ישראל הינה חברת בת בחברת החשמל הלאומית הצרפתית. החברה החלה לפעול בישראל בשנת 2009 לצורך פיתוח, הקמה והפעלה של מתקנים לייצור חשמל בהיקף

משמעותי באמצעות אנרגיה סולארית ורוח. ל 12 פרויקטים ברחבי הארץ בהספק מותקן כולל של כ 200 מגה וואט. בימים אלה בונה החברה כ-100 מגה וואט נוספים בתחום הסולארי, ונמצאת בשלבי פיתוח של כ 500 מגה וואט נוספים בפרויקטים בתחום הסולארי, רוח ואגירת חשמל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"